| LupusDei1993 a întrebat:

Credeți că oamenii religioși vor deveni o minoritate peste 100 de ani?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În mod sigur nu. Nu neapărat în religiile actuale.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Da. O data cu trecerea timpului oamenii devin mai informati, mai realisti si lasa in urma dogmatismul, superstitiile si povestile fanteziste, puerile, primitive si absurde.

| mastadont a răspuns:

Eu cred că au devenit deja. Chiar dacă majoritatea se declară religioasă, cred că e doar din inerție pentru că majoritatea nu merg frecvent la biserică, nu participă la slujbe doar dacă sunt nevoiți deci nu se numesc neapărat religioși. Religia a ajuns doar o problemă pe care ne-o punem uneori, când nu avem explicații pentru ce se întâmplă sau când suferim, în rest o ignorăm.

Răspuns utilizator avertizat
| FreddieM a răspuns:

Care e sensul intrebarii?
Cum iti afecteaza tie viata daca sunt minoritari sau nu?

| CIaudiu a răspuns:

Nu prea cred, deoarece prostia si nestiinta va dainui mereu acolo unde ecosistemul uman este unul sarac si limitat la disponibilitatea de informatii diverse de care au parte tarile dezvoltate.
Tarile sarace ca India, Brazilia, Argentina, Romania, Irak, Israel, si altele nici peste 100 de ani nu vor fi la un nivel atat de ridicat ca tarile din occident.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred pentru ca vor exista intotdeauna cateva oite care se vor lasa sa fie taiate si botezate Miorita lui mustacioaia.
In religie e scris asa "Cine crede se boteaza", iar nu "Cerceteaza si boteaza-te.
Bine ca in religia X (ca sa nu fiu rasist) sugarul nici nu apuca sa suga bine ca suge tot crezul parintilor parintilor lor.
Cine stie poate acesta e chiar un blestem din neam in neam, asa cum scrie in cartea prafuita, iar cei de care se indura God sunt cei care se trezesc din amorteala religiei asa cum s-a trezit si Jesus.
P.S. Daca religia va disparea vreodata nu stiu, dar stiu ca credinta omului e vesnica.

| Michael11 a răspuns:

Voltaire (1694-1778), renumitul ateu francez a crezut si el cam la fel ca si voi cei de astazi. Luând o Biblie în mână a spus că în cel mult 100 de ani creştinsimul va dispărea complet, devenind istorie. La numai 50 de ani după moartea sa, Societatea Biblică din Geneva a folosit casa şi presa lui tipografică pentru a tipări şi distribui Biblii în toată lumea. Voltaire este istorie. Creştinsimul continuă să dăinuiască.