| Moisie a întrebat:

Credeti ca religiile vin de la Dumnezeu sau vin de la oameni?
Daca vin de la oameni de ce le urmati?
Iar daca vin de la Dumnezeu (cum vine de ex. ar veni religia Mozaica pe care Dumnezeu a dat-o lui Moise) atunci DE ce NU le urmati?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Oamenii nu sunt perfecti, de asta nu exista si nici n-a existat vreo religie perfecta, pentru ca toate religiile vin de la oameni(si daca o asa zisa religie a aparut intr-adevar de la Dumnezeu, bineinteles ca oamenii si-au pus aprenta pe ea schimband-o intr-o religie imperfecta)

4 răspunsuri:
| Maxim96 a răspuns:

Legea Mozaica a fost data prin Moise, dar sunt numeroase profetii despre venirea lui Mesia, Care va fi implinitorul legii si va da Legea Noua.

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Problema este ca vad ca nu intelegi ce inseamna un Messiah!
Messiah inseamna un UNS in functia de rege, in timp ce Isusw nu a fost UNS nici macar in functia de tamplar, asa ca in mod sigur ca NU despre Isus este vorba in acele profetii ci de unul care a fost UNS in functia de Rege al Iudeilor, ca de exemplu Simon Bar Kochba!
Faptul ca Simon Bar Kochba nu a adus nicio Lege noua este la fel de adevarat ca faptul ca nici dulgherul Isus nu a adus nicio Lgea Noua, dar in schimb a adus-o ucigasul Sfantului Stefan, adica apostolul Diavolului pe nume Pavel!

| Maxim96 a răspuns (pentru Moisie):

Iisus Hristos e Dumnezeu Adevarat!

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Ceva dovezi ai?
Sau tu doar crezi asta tot asa cum si eu cred ca catelul meu este Isus reinviat?