| Moisie a întrebat:

Credeti ca un imparat criminal cum a fost Constantin cel Mare, care si-a ucis propria familie si propriul sau copil, a avut puterea sa faca ordine in ceruri si sa impuna acolo o noua randuiala?
Cand intreb asta ma refer ca el l-a detronat pe Sol Invinctus din pozitia sa de Zeu suprem al Imperiului Roman, si dupa i-a luat toate puterile, le-a transferat micului zeu Yahwe, un mic zeu tribal al unui popor de pastori, zeu piticot care era foarte gelos pe zeii marilor popoare din vecinatea micului Israel!
Credeti ca a putut avea acest imparat criminal puterea sa faca ordine in ceruri, sau a avut puterea de a prostii oamenii?

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Imparatul Constatin cel Mare nu a influentat invatatura crestina nici o iota sau o litera...

Intreaba orice absolvent al facultatii de istorie, unul care a citit la viata lui (si nu unul care ia niste informatii false de cine stie unde) si vei vedea ca imparatul Constantin nu si-a ucis nici o familie. Nu te mai uita la filme si documentare subiective idioate.

| Moisie explică (pentru milan9):

Buna ziua ma Istrate!
Doi boboci de rata frate!
Mai Istrate, tu esti surd?
Mai era colea si-un card, cam asa este raspunsul tau!
Eu am spus clar intr-o alta postare ca Constantin cel Mare nu a modificat cu nimic Biblia. Dar atunci cand l-a desfintat pe Sol Invinctus si l-a inlocuit cu Yahwe, automat i-a transferat lui Yahwe toate puterile detinute pina atunci de Sol Invictus, si i-a si mentinut toate sarbatorile, bineinteles cu alt nume.
In privinta crimelor savarsite de Constatin cel Mare, prefer sa ma documentez din lucrari stiintifice din Occident, desi nu contest ca orice prostofesor de la facultatea de Istorie stie acest amanunt foarte important!
Uite si in Wikipedia gasesti acest lucru:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_cel_Mare

Ia vezi aici:
În anul 326, Constantin l-a ucis pe fiul său mai mare, Crispus, care a fost acuzat (pe nedrept) de adulter cu Fausta.
Ma da nimic nu stii!
Nu cumva din cauza ca crezi prea mult?

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

De aici si pana la afirmatia ca "si-a ucis familie" e o lunga cale de manipulare...

| Moisie explică (pentru milan9):

Aha, deci ai ajuns sa accepti ce ti-am spus din cauza ca ti-am zis doar de fiu, dar la fel cum a procedat cu fiul a procedat si cu sora si cumnata lui dar si cu alti membrii ai familiei lui. Important este sa zici daca ti se pare corect, normal si moral ca un "Mare sfant crestin" sa-si ucida propriul sau fiu?
Sau crezi ca este diabolic ce a facut si la fel si religia inventata de el este tot diabolica ca si el, pentru ca s-a impus tot prin omucideri!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Imparatul Constatin cel Mare nu a influentat invatatura crestina nici o iota sau o litera...

Să-l lăsăm la o parte pe împăratul Constantin, care nu a avut nici o iniţiativă doctrinară în învăţătura creştină (nici nu era posibil),

Crestinismul trecuse déjà prin TREI SECOLE DE PERSECUTII, care nu l-au slăbit, ci dimpotrivă, l-au propulsat, l-au făcut mai puternic (sângele martirilor a reprezentat "sămânţa creştinismului"). Cum se putea înclina creştinismul (devenit deja UNIVERSAL în secolul IV) în faţa unor schimbări din afară? (asta pentru cei care presupun în mod greşit că împăratul Constantin ar fi influenţat cu ceva…)

Se pot scrie aici cărţi întregi pentru demonstrarea STĂRII NECLINTITE a BISERICII la sinodul I ecumenic, (bibliotecile de cărţi ale episcopilor din primele 300 de ani, dinainte de sinod, confirmă "parcursul" neschimbat al Bisericii înainte şi după anul 325):

- la sinod nu au fost doar 2-3 episcopi, ci sute (la cele sapte sinoade au fost de fiecare dată între 300 şi 600 de EPISCOPI)
- mulţi dintre episcopi aveau încă pe corpul lor urmele torturilor la care au fost supuşi pentru credinţa lor NECLINTITĂ! (cum aveau ei să "tremure" în faţa unor presupuse ameninţări?)
- Nu există în istorie NICI O SUSPICIUNE care să susţină teroriile tendenţioase ale sectanţilor (dezrădăcinaţi de Biserică…) în privinţa vreunui presupus "amestec" al lui Constantin!
- Se păstrează întacte TOATE actele sinoadelor, "stenogramele" de atunci cu tot ce s-a discutat în cel mai mic detaliu. TRANSPARENŢA ESTE TOTALĂ şi ea arată că împăratul a fost prezent doar onorific (de umplutură mai pe româneşte). Nu a avut nici o intervenţie!
- Nu putea împăratul să influenţeze lucrările sinodului pentru că TRANSPARENŢA era chiar scopul sinodului: clarificarea liberă prin consens general. Prezenţa împăratului era doar garanţia "democraţiei" şi libertăţii discuţiilor purtate (exact cum ar fi prezenţa presei la lucrările parlamentului happy );
- Nu există în TOATĂ ISTORIA OMENIRII teorii ale conspiraţiei în care să fie incluşi 300-400 de oameni.

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Dacă ar fi fost vreun fals imediat ar fi ieşit la iveală! Dar nu există suspiciuni în istorie pentru că nimeni nu e atât de nebun (în afara acuzelor sectante tendenţios interesate de minciună) încât să creadă:

- prostia că că a putut cineva să adune 400 de episcopi onorabili pe o rază de mii de km., şi că i-ar fi putut intimida ca pe nişte copii!

- minciuna că acei 400 de episcopi trecuţi deja cu fruntea sus prin sângeroase persecuţii), ar fi trădat Biserica şi ar fi acceptat un compromis (pe care sute de mii de creştini deja nu l-au făcut, ci ŞI-AU DAT şi VIAŢA)! Dacă ar fi făcut asta comunitatea celorlalţi creştini i-ar fi ars de vii! (acea comunitate care s-a sacrificat cu sutele de mii PENTRU CA NICI UN COMPROMIS SĂ NU FIE FĂCUT!). Se vede azi că în orice comunitate de pe tot cuprinsul "patriei" atunci când enoriaşilor nu le convine ceva se revoltă! Fără discuţii…

- stupizenia că toţi s-ar fi putut întoarce la mii de km. în patria lor liniştită (chiar în afara imperiului unde nu s-ar fi temut de nimeni) şi n-ar mai fi amintit istoriei o astfel de tentativă asupra lor… Numai un nebun, un om fără minte poate crede asta!

- Deci aşa de stupizi pot fi unii încât să creadă că a putut Dumnezeu lăsa ca BISERICA SA să fie triumfătoare 300 de ani (sângele martirilor umple paginile istoriei) ca o pădure amazoniană de bambus, după care vine o biată pală de vânt (presupusa manipulare a cuiva…) şi toată pădurea amazoniană dispare ca prin minune!?! sau se transformă în cacadâri!?!
- ACEA BISERICĂ ERA DEJA RĂSPÂNDITĂ, fortificată şi CĂLITĂ prin persecuţii. ÎN TOATĂ LUMEA…!)

Să nu fim stufid de ridicoli… sad Să-i lăsăm doar pe anti-creştini să rămână aşa… sad

| Moisie explică (pentru milan9):

Vad ca pricepi tare greu.
Pe Constantin nu l-a interesat minciunile inventate de niste sarlatani, el doar a inteles si folosit in scopuri politice puterea de fanatizare a acestei sarlatanii in care nici el nu credea, astfel el a fost acela care a infintat biserica politica de tip primarie, care se ocupa de strangerea impozitelor, de spionat si manipulat oamenii si de ai transforma in oi smerite, adica in vite proaste, si pentru ca aceasta sarlatanie politica sa devina efectiva, l-a desfintat pe zeul Romei Sol Invinctus, si i-a transferat toate puterile si autoritatea micului zeu tribal Yahwe, care din mic zeu al unui popor de ciobani, a ajuns astfel marele Master of the Univers

| Moisie explică (pentru milan9):

Tu visezi?
Ce sa lase Dumnezeu daca crestinismul este o religie care nu vine de la Dumnezeu si prin urmare nu are nicio legatura cu El, motiv pentru care Dumnezeul crestinilor este Lucifer, adica Dracu

| milan9 a răspuns:

Ierarhia sacramentala in Biserica a fost lăsată de Fiul lui Dumnezeu nu de imparatul Constantin:

- I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
-I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
-Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
-Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
-II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
-Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bsericii.", etc...

| Moisie explică (pentru milan9):

Fiul lui Dumnezeu, daca te referi la Isus, nu a lasat crestinilor nici macar o frunza cu care s-a sters undeva!
Asta pentru ca Isus Fiul lui Dumnezeu NU era crestin, nu s-a convertit niciodata la crestinism nici nu a recomandat nimanui sa se converteasca la crestinism, si nici n-a scris nimic pentru crestini, pentru ca el era de religie mozaica si nu s-a dezis de religia parintilor sai nici cand a murit pe cruce, tot la fel absolut nici unul din Apostolii lui Isus nu s-a convertit la religia crestina! ...asa ca ce tot dai versete care nu au nicio legatura cu religia crestina ci toate doar cu religia mozaica?

| lumina46 a răspuns (pentru Moisie):

Desi aceasta Conversație a avut loc acu 4 ani, nu pot sa nu comentez la prostia pe care o spune acest Moisie ca Isus nu s-a convertit la creștinism! Hahaha! Câta prostie! Este ca si cum ai sune ca Buddha nu s-a convertit la buddhism! Numele de creștin vine de la Christos, din greaca, care înseamnă Mântuitor! (românii spun Hristos)

| milan9 a răspuns:

De ce persecuti fara incetare crestinismul?
Vorbele tale inveninate nu au nici o relevanta! Tu apartii unei religii NECRESTINE...

| Moisie explică (pentru milan9):

Pentru tine vad ca au!
Ca altfel nu te-ar deranja!