| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti ca va exista vreo Apocalipsa vreodata?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Perioada de sfarsit a omenirii sub forma actuala de existenta numita de unii Apocalipsa a INCEPUT acum cca 175 de ani din punct de vedere Biblic si se afla la SFARSITUL acesteia. Deci noi traim Apocalipsa indreptandu-ne cu mare viteza spre sfarsitul EI. Daca ar fi trait ACUM bunica mea (moarta in 1974) ar fi spus ca traim VREMURI FANTASTICE, chiar si pentru cineva din 1990 ce se intampla acum este de neanteles dar Biblia arata spre aceste momente. Daca esti tanar te adaptezi actualitatii dar pentru cei in varsta intelegerea este mai profunda si stiu sa faca deosebirea dintre normal si anormal. Acum traim vremuri anormale, fantastice iar timpul este SFARSIT. Hristos sta sa revina pentru a doua oara iar o data cu revenirea Acestuia se va face trierea omenirii.

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cartea Apocalipsei (este ultima din Biblie), începe așa: "Descoperirea lui Isus Hristos pe care i-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi lucrurile care au să se întâmple în curând. Şi le-a făcut-o cunoscut, trimiţând, prin îngerul Său, la robul Său Ioan"...
Deci prin cartea Apocalipsa Dumnezeu ne descoperă lucrurile care s-au împlinit și care se vor împlini. Și ne-a descoperit atât cât ne este nevoie să ne descopere.
Cartea "Apocalipsa" merge mână în mână cu cartea "Daniel" din Vechiul Testament.
In aceste două cărți ne este descoperită lupta invizibilă dintre bine și rău, luptă manifestată în evenimente vizibile.
Oamenii caută să asocieze aceste evenimente cu profețiile biblice, dar nu toate se nimeresc. happy Dumnezeu descoperă cititorului sincer adevărurile Sale. Dar niciodată nu le va face cunoscut minților curioase.
Cei neștiutori și nestatornici răstălmăcesc profețiile.
Vom crede în distrugerea pământului atunci când vom cerceta profețiile care deja sau împlinit.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Nu cea religioasă sau biblică, dar da, odată și odată Terra va muri.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca ceva e posibil sa se intample, atunci, intr-un interval mare de timp, se va intampla cu siguranta.
Apocalipsa din Biblie este imposibila, intrucat contine personaje fictive ce nu pot fi reale.
Un sfarsit al lumii din cauza unui meteorit, al razboaielor, al climei este posibil. Deci, la un moment dat, va avea loc cu siguranta.
Cel mai apropiat eveniment cu impact global (nu neaparat disparitia rasei) va fi in 2036, cand asteroidul Apophis ar putea lovi Pamantul.

| Steregoi a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Apophis

Nu stiam ca crezi in zeul egiptean Apophis care crezi ca va veni pe Pamant in 2036 sub forma unui asteroid. =)) Apocalipse din astea au fost profetite multe de catre cercetatorii acestui veac ce se alarmeaza cand vad cate un asteroid si imediat alarmeaza lumea si dau la stiri si baga spaima in oameni. =)) La cat se alarmeaza acesti cercetatori ar fi trebuit sa fie sute de apocalipse cu asteroizi in 6000 de ani. :)) De cand au descoperit centura de asteroizi cercetatorii viseaza numai apocalipse cu asteroizi. :))

https://www.google.ro/......antul.html

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Steregoi):

Am zis "ar putea". La fel de bine ar putea sa NU loveasca deloc Pamantul. Si nu, nu cred in niciun zeu egiptean. Nici macar nu auzisem de el pana sa imi trimiti link-ul. E doar numele asteroidului, nu eu i l-am dat.
Iar pe link-ul al doilea sunt obiecte POTENTIAL periculoase. Asta inseamna ca se poate sa nu se intample absolut nimic. Pentru ca nu-i cert.
Tu, daca treci neregulamentar printr-o intersectie aglomerata, iei in calcul numai posibilitatea in care totul e roz si frumos si nu te calca nicio masina sau te gandesti ca POATE da vreo masina peste tine?

| Steregoi a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Stiinta se lauda cu date exacte si nu cu probabilitati gresite din premise gresite. Premisa gresita e ca "exista haos" cand in realitate nu exista haos.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Steregoi):

Nu se lauda cu date exacte. Nu se lauda cu ce a fost inainte de Big Bang, pentru ca nimeni nu stie. Sunt doar presupuneri.
Stiinta doar aduna dovezi sa gaseasca o cauza a ceea ce s-a intamplat, se intampla si se va intampla. Fara dovezi, orice probabilitate care nu incalca vreo alta lege ramane posibila.

| Steregoi a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Probabilitatea existentei lui Dumnezeu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Steregoi):

Am zis "care nu incalca vreo alta lege". Supranaturalul lui Dumnezeu incalca o gramada de alte legi.

| Steregoi a răspuns:

Da.

| Aurora99 a răspuns:

Apocalipsa,sau cea de-a doua venire a lui Iisus,interpretata fie ca un razboi efectiv dintre fortele raului si ale binelui,sau ca o transformare a sinelui spre regasirea/refuzul spiritual,oricum s-ar numi,are aceeasi concluzie:divinitate contra profan.din punctul meu de vedere,oamenii s-au schimbat in ultimul timp,si observ ca se impart in doua tabere:una este extrem de interesata de spiritualitate,buddhism,bine,Dumnezeu,ingeri,cautarea adevarului divin si cealalta tabara, a razboaielor, a manipularii, a fugii fata de Dumnezeu si interesului obsesiv spre diavolesc, fara ca macar sa fie ei.Deci,ce zic, oricat de excentric ar parea, este ca apocalipsa a inceput incet, si ca mai ales se manifesta intre oameni, aceia care-l au pe Dumnezeu in inima si aceia manipulati de demoni.nu ne dam seama fiindca nu este ca in filmele horror, realitatea mereu a batut fictiunea.intentia ne deosebeste

| PreaDistinsul a răspuns:

Cred ca da.