| Nicolae_Antonio_1993_4if2 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu sau religie?

Răspuns Câştigător
| AragorN88 a răspuns:

Asta e o intrebare interesanta si as vrea sa spun ceva peste subiectul ei, daca tot s-a ivit sansa asta.

Eu, ca ateu, cand atac anumite conceptii religioase, atac acel concept, nu credinta in sine. Daca toata lumea ar crede in Dumnezeu si atat nu as avea nicio problema.

Unii nu diferentiaza religia de credinta lor. Cand a fost intrebarea despre construirea catedralei neamului, unii utilizatori au inceput sa ne acuze ca vrem sa interzicem religia.

Nu vrea nimeni sa intezica credinta, nici nu am cum sa iti interzic sa nu crezi in ceva, dar pot sa iti aduc argumente de ce acel ceva poate nu e asa cum crezi. Desigur, eu vorbesc doar in numele meu.

Nu uraste nimeni teistii pentru ca ei cred intr-un zeu, ci uraste anumite conceptii pe care le au si pe care le consideram nedrepte, false si uneori discriminatorii.

25 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cred intr-o entitate superioara, numita de unii Dumnezeu, dar nu cred in povestile nemuritoare si in moda lansata cu vreo 30.000 de ani in urma, numita religie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenithf):

In Iisus crezi?

| Zenithf a răspuns (pentru Mădă0611):

Este ori asa, ori niste oameni fara scoala au inventat ca el a inviat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenithf):

Crezi ca a inviat/e fiul lui dumnezeu/dumnezeu sau nu?

| Zenithf a răspuns (pentru Mădă0611):

De ce?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenithf):

Nu stii ce sa raspunzi ca sa dea bine, a? laughing Pai e simplu. Dumnezeu nu are nevoie de sacrificii pentru a ierta, de fapt nici n-ar fi nevoie de iertare, deci Iisus nu a patimit si inviat, daca vrei, nici n-a existat, el apartine religiei, intrebarea era "credeti in dumnezeu sau religie?", asa ca eu cred ca cei care cred in invierea lui Iisus cred in religie, nu in dumnezeu.

| Zenithf a răspuns (pentru Mădă0611):

It's more complicated then that.

| OnuOnulică a răspuns:

Cred doar în Dumnezeu și atât.

| Mădă0611 a răspuns (pentru OnuOnulică):

In Iisus si sfinti nu?

| milan9 a răspuns:

Religia nu este altceva decat feedback-ul "acelui" Dumnezeu in care se crede. "Setul" de principii fara contradictiim, unic, lasat de acea Divinitate ca mesaj pentru a fi respectat, urmat...

| sofisis a răspuns:

Sunt credincioasa, nu religioasa.

| sublime89 a răspuns:

Religia exista, deci n-am cum sa nu cred in ea. In schimb, d-zeu nu exista.

| Precup_Seby_1993 a răspuns (pentru sublime89):

Alt idiot laughing))) tongue

| sublime89 a răspuns (pentru Precup_Seby_1993):

Alt crestin adevarat. Se vede dupa felul in care vorbeste si insulta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cine crede, crede in Dumnezeu, Religia te invata cum sa crezi in acel Dumnezeu.

| M25M a răspuns:

Nu.

| Felys a răspuns:

Nu imi foloseste la nimic

| Naяutσ a răspuns:

Nu, sunt destul de 'bazat' ca sa inteleg stiinta, nu am nevoie de povesti care sa-mi ''satisfaca'' existenta.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cred in religie ea exista, dumnezeu nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea religiei e mai reala decat dumnezeu in sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice este mai bun decat teoria baltoacei caldute.

| Dumniezău a răspuns:

In religie.Nu si in Dumnezeu

| zaratu a răspuns:

Da

| zaratu a răspuns:

Dumnezeu

| TPUuser199 a răspuns:

Da