| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in paranormal? In ezoterism? In fenomene supranaturale? De ce?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Si daca exista astfel de lucruri, nu inseamna ca sunt "paranormale" sau "supranaturale", ci doar ca noi inca nu le-am inteles. Oricum, nu exista dovezi solide pentru astfel de fenomene pana acum.

8 răspunsuri:
| Deaad a răspuns:

Nu,nu cred.

| KhludCiprian a răspuns:

"Crezi ca Buda s-a nascut si deja stia sa mearga si sa citeasca? (budisti) Crezi ca pamantul e pe spatele unei testoase? (maiasi) Crezi ca un munte tine cerul? (Atlas in miturile grecesti) Dar ca Mahomed a taiat cu palosul luna in doua? (musulmani)"
Toate aceastea au fost crezute si unele poate inca mai sunt crezute de o minoritate de oameni.

Compara-le cu miturile biblice si ai sa vezi ca miturile biblice intra in limita normalului!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,de ce nu are rost sa intru aici in poleimici, e bazat pe propria mea filozofie, insa in orice caz tot ceia ce e numit in mod eronat paranormal nu e paranomal ci neinteles, de un mare ajutor sa inteleg ce vrea sa insemne cu adevarat supranaturalul a fost si este Kybakalionul.

| VldB a răspuns (pentru anonim_4396):

Hei!, imi poti povesti un pic despre Kybakalionul?

| anonim_4396 explică (pentru VldB):

Are 7 principi:
1)Principiul mentalismului (adica totul e mental, totul e spirit)
2)Principiul corespondentei (ceia e e sus e si jos, adica fiecare intrebare are un corespondent in alt domeniu, la fel de bine poate fi numit principiul alegoriei)
3)Principiul vibratie(totul se misca nimic nu e static)
4)Principiul polaritati(totul are 2 poli, pozitiv-negativ, bine-rau, intuneric-lumina)
5)Principiul ritmului (spune ca totul oscilaza, vezi principiul celor 2 poli)
6)Principiul cauzei si efectului(totul are o cauza si un efect)
7)Principiul genului ( se refera ca totul are 2 genuri, aici nu se refera neaparat la sex, genul masculin-feminin)
Vezi acest site: http://esoterism.ro/ro/kybalion2.php (dezvolta legiile hermetismul, si Kibalionul il poti gasi si pe net)

| VldB a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersii
e interesanta chestia

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu. De ce? Pentru ca nu exista dovezi.

| SteinZer0 a răspuns:

Te-ar influenta in vreun fel parerile celorlalti? Ar fi mai bine sa te intrebi pe tine si dupa vei sti raspunsul.