| cipri1999 a întrebat:

Raman uimit de asa "discursurile" de manipulare a ateilor care de fapt ei iti zic ca esti manipulat de religie, biserica etc..la unele lucruri au si ei dreptate mai ales cand vine vorba de religia ortodoxa, care pare uneori prea ciudata iar uni patriarhi sunt oameni a lui Satan. Spun asta pentru ca am vazut videoclip-ul asta http://www.youtube.com/watch?v=jIJWwns9qyU#t=26, care sincer chiar ma pune un pic pe gand ca uni oameni se lasa manipulati de asemenea oameni care se dau destepti si mari "Filozofi", care ne baga in cap ca Dumnezeu nu este bun si biblia este o carte pe care nu trebuie sa o citesti si tot felul de lucruri.Pai voi vreti sa ne spuneti aceste lucruri si sa ne asigurati un viitor mai "bun" fara Dumnezeu, prin limbajul asta vulgar care il folositi in fiecare zii? Prin comportamentul "ciudat" pe care il aveti uniI? Iar unii dintre voi consuma si alcool dar si droguri.De ce credeti ca vin nenorociri precum cutremure,erupti de vulcan, tornade si tot felul de fenomene? Ca sa va aduceti si voi aminte de Dumnezeu, pentru voi ar trebui sa fie totul roz ca sa existe in inima voastra Dumnezeu, nu uitati ca pe cruce a murit Isus si ne-a iertat noua pacatele si acum imi aduc aminte de cuvintele care le-a zis Isus pe cruce "Iarta-i tata, ca nu stiu ei ce fac" cam asta vi s-ar potrivi la uni dintre voi.Toti atei va dati mari destepti, dar pe la scoala nu prea treceti si voi oameni care inca va luptati sa luati Bac-ul ne spuneti noua ca Dumnezeu nu exista si biblia nu trebuie citita.Am mai vazut eu spuse unor atei care zic "Daca tot exista Rai, de ce nu muriti odata? de ce purtari centura de siguranta?" Asta probabil e cel mai retardat lucru pe care il aud din spusele unui ateu, stii. poate noi vrem sa ne traim viata, sa experimentam lucruri si intamplari si daca noi ne-am dori sa murim prin nepurtarea centuri sau sa nu vizitam spitalul niciodata si tot felul de lucruri din astea care duc la moarte intentionata. poate duce la perzanie! adica Iad pentru ca nu este bine sa mergi cu gandul "abia astept sa mor".Nu inteleg de ce le spuneti la toti oameni ca noi ne tragem din maimute? care e logica? CARE? maimutele, gorilele, cimpanzei si toate animalele de genu inca exista si nimeni nu se mai transforma din maimuta in om.Revenind la videclipul pus la inceputul discursului, nu inteleg de ce acest personaj foloseste multe cuvinte vulgare desigur cenzurate si cu un accent de parca acum vrea sa te atace spunandu-ti ca atei sunt cei mai tari si tot felul de lucruri.Mie mila de voi, sper ca uni dintre voi sa va treziti la realitate si probabil sa cititi biblia nu doar sa cautati pe net "Lucruri rele despre biblie".

Răspuns Câştigător
| DarkAndDreary a răspuns:

"Toti atei va dati mari destepti, dar pe la scoala nu prea treceti si voi oameni care inca va luptati sa luati Bac-ul ne spuneti noua ca Dumnezeu nu exista si biblia nu trebuie citita."

"Mie mila de voi,"

-Oh...ironia.

| Inferno a răspuns (pentru DarkAndDreary):

DarkAndDreary, sa nu incercam sa aplicam inteligenta acolo unde nu este cazul, apasa butonul "caracter irelevant" de sub intrebare, cel mai inteligent lucru pe care-l putem face.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Inferno):

Caracter irelevant la tot e putin. Daca le dai ignore la toti userii, ai sanse mari sa experimentezi ceea ce numea individul Budha starea de Nirvana.

45 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Troll sau moron? Ii rog pe cei care i-au mai urmarit activitatea sa ma lamureasca si pe mine.

| Inferno a răspuns (pentru Dandanache):

Dandanache,nu e nevoie sa ne lamurim, dar apasa te rog frumos butonul "caracter irelevant" de sub intrebare. E cel mai intelept lucru pe care-l putem face.

| RAY a răspuns:

Si eu sper ca sa vad un sigur crestin inainte sa imi sting existenta

| Mădă0611 a răspuns:

"Mie mila de voi, sper ca uni dintre voi", da atei n-u trece pe l-a scuoala, e pruostii si se drogeaza. Restul n-are rost sa-l comentez. oh go on

| Holiday a răspuns:

Cipri, multumim pentru o noua dovada de inteligenta crestina, tine-o tot asa, faci tuturor un mare serviciu.
Recunosc, n-am citit decat jumatete din ce ai scris, dar sunt sigur ca este pana la capat la fel de inflacarat, multumim inca o data.

Pentru mine esti un model de crestin.

P.S.: Nu uita sa-ti pui centura.

| sublime89 a răspuns:

De ce vorbesti despre evolutie inainte s-o studiezi macar si sa incerci s-o intelegi? O ataci doar pentru ca vine impotriva credintelor tale religioase, fara sa misti macar un deget sa intelegi despre ce e vorba.

| cipri1999 explică (pentru sublime89):

Nici voi nu miscati nici un deget cand vine vorga de Dumnezeu, daca zic marii stintifici la TV ca noi am fost creati dintr-o explozie Bing-Bang sigur trebuie sa-i credem

| sublime89 a răspuns (pentru cipri1999):

Ateii cunosc biblia mai bine decat tine, daca vrei sa stii. Iar cand vine vorba de oameni de stiinta, nimeni nu-i crede pe cuvant, ci doar dupa ce ei prezinta dovezile in urma carora au tras acele conluzii. Nu cred ca putem spune acelasi lucru si despre afirmatiile crestinismului.

| Inferno a răspuns (pentru sublime89):

Iti sugerez sa raportezi intrebarea. Eu am facut-o deja. Un simplu click pe butonul "caracter irelevant: si, cu putin nororc, vom avea cu o intrebare stupida in minus pe TPU.

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, dacă am raporta toate postările stupide de pe TPU, site-ul ar rămâne aproape gol.

Nu e un motiv (suficient de bun). Lasă-l să-şi spună părerea, oricât ar fi ea de stupidă. Să nu o dăm în cenzura excesivă.

| cipri1999 explică (pentru sublime89):

Dai predicti? mai spionat tu cand am citit bibli? stai calm, poate doar 10% ati citit cu adevarat biblia happy spuneti ca in biblie scrie ca pamantul e plat cand de fapt e clar scris ca e rotund

| sublime89 a răspuns (pentru cipri1999):

Da, despre tine pot sa dau foarte multe predictii. De exemplu, eu pot sa spun nu doar ca n-ai citit biblia, dar si faptul ca n-ai citit nicio alta carte in viata ta. "Dai predicti?". Ai uitat un "i". "Mai spionat". Ai uitat o cratima. Daca ai fi citit macar o carte in viata ta, presupun ca ai fi invatat limba romana.
Tu stii care e diferenta dintre un cerc si o sfera? Si un cerc e rotund, dar asta nu inseamna ca Pamantul e un cerc.

| Ben00 a răspuns (pentru sublime89):

Pui note la gramatica, fraiere? a scris si omu in graba.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Eu daca-mi faceam cont nou si postam intrebarea asta ma trezeam cu contul blocat.

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Nu e ceva cert.
Iar dacă te-ai fi trezit cu un cont blocat, ar fi fost din alte motiv: trolling, conturi multiple...nu (doar) stupiditate extremă.

cipri1999 se vede că aşa gândeşte, nu se preface:
- http://www.tpu.ro/......batjocura/

| sublime89 a răspuns (pentru Ben00):

E ciudat cum toti "grabitii" uita tot timpul sa puna al doilea "i" cand e cazul, sau uita sa puna cratima, si nu uita nimic altceva. Si mersi pentru insulta. Nu faci altceva decat sa-mi intaresti convingerile despre crestini.

| Ben00 a răspuns (pentru sublime89):

Intareste-ti, tata!

| cipri1999 explică (pentru sublime89):

N-am inteles nimic din ultima parte..si recunosc am scris gresit gramatical Mai spionat, ar fi trebuit sa ma corecteze, dar e greseala mea happy

| M25M a răspuns:

Lamureste-ma putin. Tu afirmi ca noi, ateii, suntem practic aroganti si superiori. Bun, eu te intreb cine o arde, "mai arogant", noi care ne interesam de aceste fenomene "eronate" big bang, evolutie, bla bla bla, din mai multe surse, venim cu niste argumente in discutie, suntem in masura sau avem decenta sa spunem ca "noi inca nu stim multe" si chiar nu stim inca, sau voi care aveti o carte, din care se sustrag si se interpreteaza subiectiv anumite pasaje, unii dintre voi se mai documenteaza din aceste surse ateiste pe care apoi intr-un mod convenient le plaseaza in asa fel incat chipurile sa ateste creationsimul vostru si mai mult voi stiti totul, ce a fost, ce e si ce va fi, fix pe cartea aia. Noi inca nu stim, voi stiti totul. Acum cine e arogant si superior?

| Inferno a răspuns (pentru M25M):

Cateodata uitam ca TPU ne permite sa raportam intrebarile lipsite de sens, asa ca simt nevoia sa iti reamintesc. E dreptul tau, foloseste-l.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Sa-ti spun doar cateva lucruri ca nu stau sa analizez intregul tau discurs.

In primul si in primul rand e o mare mare diferenta intre un credincios care alege sa creada pentru ca de-aia si un ateu care incearca sa inteleaga si se informeaza mai ales inainte sa vorbeasca.

Fiindca daca te-ai fi informat minim minimorum, ai fi stiut ca teoria evolutiei spune ca noi si maimutele avem stramosi comuni NU ca am evoluat din maimutele actuale, fiindca ele la randul lor au evoluat din primate ancestrale. Dar e mai usor sa te joci cu cateva cuvinte si sa pretinzi ca esti detinatorul adevarului.

Atat un credincios autentic cat si un ateu de bun simt, nu va incerca sa-l convinga pe celalalt de nimic sau sa-l converteasca si cu atat mai putin sa-l insulte pentru credinta lui.

Din pacate sunt destui credinciosi care au incercat si inca incearca sa-si impuna credinta in mod violent, in trecut omorand oameni pe banda rulanta iar in zilele noastre prin persecutie si violenta psiho-verbala. Sunt de asemenea si atei care incearca acelasi lucru.

Eu prefer sa cred ca fiecare are dreptul sa fie cat vrea de orb sau dezinformat. Vreau sa cred ca sunt un ateu relativ bine informat si intentionat si in consecinta NU pot afirma cu certitudine ca ceva ce poate fi definit ca un creator nu exista. Pot insa afirma cu mai multa convingere ca un creator in stilul portretizat de diversele religii nu exista din punct de vedere logic si mai mult decat atat refuzul de informare al credinciosilor crestini frizeaza ridicolul. Si dovada pentru asta sta chiar in istorie cand credinciosii au omorat oamenii care afirmau ca pamantul e cel care se roteste in jurul soarelui si nu invers. Stiinta si-a spus mai apoi cuvantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ei cred ca au gasit toate raspunsurile, vine viata si le schimba toate intrebarile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toti oamenii stau pe scaunel sa faca stand up cum spunea cineva de banciu
de fapt nu compara vreodata o fiinta umana cu un tampit care face stand up

| Ben00 a răspuns:

Nu-i baga in seama. pomul se cunoaste dupa rod; din cugete murdare nu poti scoate poezii sau bunatate.

| spaghetty a răspuns:

Omule... Maturizeazate. Noi nu facem nimic rau. Voi indoctrinati oamenii. Dar lasa ca in 10 ani maxim nu o sa mai fie neam de crestin big grin

| SabbyNightShadow a răspuns:

Aualeu,draga mea, cea care nu da pe la scoala esti tu. In primul rand,daca ai fii dat pe la scoala ai fi stiut ca exista inca o teorie legata de cum a aparut lumea. Aceasta este teoria big bangului. Majoritatea ateiilor o cred pe asta. Nu teoria darvinista. Nu,ateii nu vor sa va bage in cap faptul ca Dumnezeu nu exista,nici ca biblia e o prostie. Dar in schimb voi sunteti cei care ii dati la o parte pe toti cei care nu cred in Dumnezeu,sau incercati sa le bagati crestinismul pe gat cu palnia. Scumpo, clipul ala a fost facut de niste crestini drept batjocura la adresa ateiilor. Nu in ultimul rand, majoritatea ateiilor sunt asa tocmai pentru ca au citit si au inteles biblia. Spune-mi cati dint-re crestini au citit si inteles biblia? Si mai vreau sa stiu un lucru, daca biblia, icoanele, cele 7 taine si etc etc sunt lucruri sfine, date de la Dumnezeu pentru oameni...de ce trebuie sa platesti pentru ele? Si inca bani multi. De ce sunt o suta si o mie de biseri dar bolnavi mor pe rupere la putinele spitale care sunt si copii de abia ajung la puinele scoli care sunt? Spune-mi de ce cer preotii bani? Spune-mi de ce acum mult timp biserica dadea indulgente? Indulgentele fiind niste hartii pe care scria ca Dumnezeu te iarta de pacatele facute si pe care dadeai multi bani. De ce aproape tot in biserica are aur? De ce unii crestini nu sunt asa cum se zice ca ar trebui sa fie si nu isi iubeste aproapele? De ce unii crestini nu mai vorbesc cu o anumita persoana sau li se pare aberanta doar pentru ca nu crede in Dumnezeu? De ce unii crestini care sunt salvati de medici spun ca daca nu era Dumnezeu ei nu mai erau in viata? Sau dau vina pe medici ca le-a facut nu stiu ce si spun ca Dumnezeu ii tine in viata... de ce unii oameni bolnavi refuza ajutorul medicilor si se lasa sa moara crezand ca Dumnezeu ii va scapa? De ce unii elevi cresti se roaga inaintea unui test si bineinteles ca nu au invatat si iau nota mica dar elevii care au invatat si nu s-au raugat iau nota mai mare? Sper sa intelegi.

| RisenLight a răspuns (pentru SabbyNightShadow):

Setul de intrebari pe care l-ai pus e destul de stufos si necesita foarte multe explicatii, as vrea sa vorbesc odata cu tine referitor la aceste probleme, insa doar daca vei vrea, daca vei avea timp si rabdare...etc etc.
Esti o fata destul de inteligenta si cred ca ai prinde repede explicatiile mele. (sa nu ma iei ceva de genu : vreau sa ma dau destept sau ceva in fata ta, vreau doar sa vorbim, desigur doar daca doresti )

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru RisenLight):

Multumesc de compliment si da, sigur, vom vorbii :3

| RisenLight a răspuns (pentru SabbyNightShadow):

Daca vrei si tu sa vorbim spune-mi o modalitate sa discutam si nu neaparat pe retele de socializare... putem discuta si daca deschizi un topic sau ceva... n-am idei acum, da-mi tu una happy

| SabbyNightShadow a răspuns (pentru RisenLight):

Nici eu nu am. Vedem daca e,

Răspuns utilizator avertizat
| Eugen866 a răspuns:

Ateii sunt cei mai intelepti oameni de pe pamant. in vreme ce voi va pierdeti timpul cu religia voastra falsa si zeii vostrii, noi incercam sa traim cat mai bine si sa muncim cat mai mult pentru a pune ceva pe masa, pentru ca de la zei nu vn absolut nimic

| cipri1999 explică (pentru Eugen866):

Sigur intelepti, drogurile, alcool-ul, cercei in cur si tot felul de lucruri iti arata cat de intelept esti happy

| Eugen866 a răspuns (pentru cipri1999):

Care e problema ta fata de droguri? cercei in cur? de unde le scoti? nu am timp sa ma cert cu tine insa prea te dai mare destept

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru cipri1999):

Ar trebui sa te preocupi de faptul ca nu scrii corect gramatical si ca n-ai proprietatea termenilor, in loc de oameni de stiinta i-ai poreclit "stiintifici". Si cu pluralul articulat sunt grave probleme ai scris cercei in loc de cerceii (cerceii iti arata, nu cercei iti arata - in contextul respectiv)

| cipri1999 explică (pentru AlexanderAdrian):

Presupun ca TPU m-ar fi corectat la faza cu cercei happy si acum am cautat pe net si se scrie cercei..am scris discursul asta la 2 noaptea. oricum discursul conteaza nu gramatica

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru cipri1999):

TPU nu corecteaza contextul ci strict cuvintele total gresite sau goangele cu care nu e de acord, de exemplu ar corecta numai ceva de genul "cerceei" sau " f e i s b u c" Atat timp cat se scrie si cercei si cerceii, in functie de context, nu va corecta. Te asigur ca in propozita ta, din moment ce ai articulat si celelalte cuvinte, si cerceii erau cu doi de i.

Discursul ar conta daca n-ar fi un amalgam de copilarii. Dar asta e strict problema ta nu a mea.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru cipri1999):

Era sa uit, ai cautat pe net prost da prost rau ai cautat. In functie de ce idee exprimi se scrie cu un i sau cu doi.

singular cercel, plural cercei, articulat cercelul, cerceii

ex cu un i - I-am luat iubitei mele cercei.
ex cu doi i - I-am luat iubitei mele cerceii care ii placeau.

Daca intelegi bine, daca nu, tine-o in eroare ca a doua oara nu-ti mai explic.

| casian_6565 a răspuns (pentru Eugen866):

Priveste la pasarile cerului: ele nu muncesc nu secera si nici nu ara dar totusi au ce manca. Dumnezeu are grija de ele. Dumnezeu stie ca si omului ii trebuie mancare haine si toate cele dar trebuie sa i slujesti lui. ca sa fii espectat trebuie sa respectio nu?

| Eugen866 a răspuns (pentru casian_6565):

Imi pare rau sa te anunt dar nu exista dumnezeu

| casian_6565 a răspuns (pentru Eugen866):

Ce dovezi ai ca nu exista?
Si daca exista ce imi dai in schimb?

| cipri1999 explică (pentru AlexanderAdrian):

Nici nu-mi cunosti viata, nici macar n-ai citit din biblie, habar nu ai ce varsta am, stiu ca esti mai batran decat mine dar asta nu inseamna ca mai destept pe tema asta, bafta in iad sau poate intr-o zi te trezeste cineva

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru cipri1999):

Nici nu trebuie sa cunosc ceva. Invata sa te exprimi, informeaza-te, citeste mai mult si apoi poate te ia cineva mai in serios.

Un om informat ar fi stiut macar ca teoria evolutiei nu se refera la evolutia din maimutele actuale si ca evolutia nu are loc in zece ani ci in mii si milioane de ani. Un om informat nu ar lua niste lucruri copilaresti si spuse de mii de ori drept argumente solide si apoi te superi ca-ti spune lumea ca asa si pe dincolo.