| Aihao19 a întrebat:

Credeti in spovedanie? In Impartasanie? Ati mers la aceste Taine? Au efect terapeutic spiritual?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

| milan9 a răspuns:

Taina pocăinţei şi iertării este taina Spovedaniei. Efectul terapeutic? Cel putin la fel de important precum IERTAREA... Duhovnicul este un psiholog, dar unul care poate prin HARUL lui Dumnezeu sa ofere si iertare, si unul care atinge miezul problemei - cauzele tulburarilor interioare fiind legate INTOTDEAUNA de nereguli morale, pacate, personale sau ale celor din jur. thinking

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Duhovnicul este un psiholog..."

Nu. E un sarlatan doar. Traieste din vanzarea de iluzii catre fraieri.

| mentholinks a răspuns:

Au doar efect psihologic pentru cei care pun botul la ele.

| Mclaren12 a răspuns:

Efect terapeutic spiritual? laughing
Este ca si cum ai zice ca tutunul vindeca cancerul.

| NGheorghe a răspuns:

Este foarte important sa ii spui preotului tot si mai ales in taină ...doar așa, a doua zi, va afla toată strada. Si da... au efect instantaneu, este si logic sa fie așa, sa îți dau câteva exemple:
- dacă tu ii dai in cap la vecinul tău si îl înjuri iar apoi ii spui asta la preot atunci d-zeu îți va ierta păcatul si va merge de-i va spală si creierul vecinului tău intr-o mașina de spălat ultraperformanta de nici nu va știi ca a fost vreodată nervos pe tine... nimeni nu tine minte tot, ei bine, acesta este procesul.
- dacă îți mintesti părinții si apoi ii spui la preot atunci vei primi câteva exerciții de făcut ("mătănii" se numesc) si poți sa mergi liniști acasă deoarece atunci când părinții tai vor descoperii minciunile tale vor fi foarte foarte multumiți, ba vor fi in culmea fericirii si chiar îți vor cere sa continui sa-i mintesti. Exact așa se intampla dar tu nu știi asta pentru ca încă nu ai încercat.
-sau dacă ii spargi capul fratelui tău atunci nu ai de ce sa îți ceri scuze de la el... mergi la preot si te iartă d-zeu. Bineânteles ca este foarte important sa nu ii spargi capul încă o data... dar știi ca unii cu capacitați paranormale au picat in cap când au fost mici—— cine știe? poate mai târziu o sa-ți mulțumească deși pe moment era panicat sau încă mai este.
Dacă vrei îți mai dau exemple. Dar cam poți si tu sa îți imaginezi cazuri in care faci prostii si in loc sa clarifici si sa te împaci cu acele persoane, tu, o iei la fuga către biserica. Sigur, toți necunoscuții te vor iubi doua-trei zile, evident ca dacă tu vei evita sa le spui acestora ceea ce ai zis preotului (deoarece taina trebuia sa rămână o taină) atunci ai șanse sa te placa chiar si patru zile.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Doar D-zeu te poate ierta de pacate si-ti poate da mantuirea - spovedania si impartasirea sunt lucruri adaugate la cuvatul Domnului de oameni - nu mai crede ca sunt utile.