| norb1t32 a întrebat:

Credeti in viata de apoi?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Se observa la cei care interpreteaza "preferential" biblia o lipsa impardonabila de notiuni elementare referitoare la cuvintele polisemantice, la nuantele de sens, la faptul ca un vocabular si un lexic redus (cum este cel biblic, ebraic) determina frecventa crescuta a cuvintelor cu sensuri multiple, fara notiuni referitoare la sensul contextual, la valoarea metaforica, figuri de stil precum sinectoca, etc...

41 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu stim daca exista sau nu.
Daca am sti, atunci o buna parte din oameni si-ar petrece existenta ocupand spitalele de nebuni.
Dar cum nu stim, putem crede.
Iar eu nu cred in asa ceva.
Exista explicatii psihologice pentru aparitia conceptului de nemurire.
Exista explicatii biologice pentru cei ce vad tuneluri cand sunt in maorte clinica.
Si in fine, nu exista nimic care ne-ar putea face sa credem asa ceva.
Deci nu, nu cred.

| danut a răspuns:

Biblia spune ca dupa moarte nu mai exista nimic.
Eclesiastru 9, 10. Tot ce gãseste mâna ta sã facã, fã cu toatã puterea ta! Cãci, în locuinta mortilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuialã, nici stiintã, nici întelepciune!
DAR tot Biblia spune ca exista o reinviere (ca cea a lui Lazar) si o judecata finala. (vezi Crezul Ortodox) (poate citeste si milan9 acest Crez si nu mai debiteaza aiureli).

| danay72 a răspuns:

Daca te referi la faptul de a trai dupa moarte, omul cand moare merge in pamant nu in alt loc.Geneza3:19,Ezechiel18:4.Dar in paradisul pamantesc care va fi dupa sfarsitul lumii, cei care au murit vor fi inviati.Psalmi37:9-11,Ioan5:28,29

| RAY a răspuns:

Sincer rational nu cred, dar dau o sansa ca in toate, vom afla cu toti asta pana la urma

| neutrino a răspuns:

Nu.

| milan9 a răspuns:

Desigur. După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru navaspatiala):

Asa spun si ateii in pantecele mamei lor nu cred ca e alta viata decat cea intrauterina

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru navaspatiala):

Da, altfel degeaba ar fi inviat Hristos si zadarnica ar fi credinta noastra

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru navaspatiala):

Exista "colaborarea" dintre materie si spirit, intre creier si "suflet", dar "sufletul" nu este un produs al creierului. Exista nenumarate cazuri de lobotomii chirurgicale sau accidentale in care unii oameni au pierdut pana la doua treimi din creier, INSA NU AU PIERDUT NICI O AMINTIRE, si NICI O "COMPONENTA" A VIETII PSIHICE!
Exista cazuri de persoane care si-au desfasurat in mod plenar existenta fizica si psihica DESI CREIERUL LOR AJUNSESE O PASTA, sau in unele cazuri, UN ABCES SI O MASA OMOGENA PURULENTA.

Aceste fapte arata limpede ca sufletul exista si functioneaza INDEPENDENT DE CREIER, ca sufletul se foloseste de creier ca de un instrument, si ca l; a randul sau creierul ar putea uneori impiedica activitatea sufletului (somn, coma, diferite cazuri patologice...) DAR NU O POATE CREA.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Ha, ha, ha! Intr-adevar dovedesti ca ai "mare" si "multa" cunostiinta despre Viata de apoi laughing

| justinko a răspuns (pentru navaspatiala):

Un doctor premiat cu premiul nobel in medicina a fstudiat simptomele oamenilor credinciosi si vindecarile acestora si in timp ce statea langa patul unei femei foarte evlavioase (apropo el era ateu) a vazut o descarcare electrica foarte puternica in momentul morti pe un aparat si camera sa luminat foarte puternic pentru cateva secunde, daca afirmi ca nu exista viata dupa moarte inseamna ca nu crezi nici in Dumnezeu ceea ce e nefondat.

| ArthurKn a răspuns (pentru justinko):

Esti asa de sigur ca nu era '' High''?

| justinko a răspuns (pentru ArthurKn):

Nu stiu la ce te referi, dar el se numeste Alexis Carrel chirurg filozof de renume mondial cauta-i lucrarile pe googlewinking.

Răspuns utilizator avertizat
| justinko a răspuns (pentru navaspatiala):

WOW. Nu sti citi? Interesant. Il chema Alexis Carrel si nu a fost laureat la premiul nobel de forma.Si ca sa stii am facut referire la un aparat de monitorizat activitatile vitale, bataile inimi etc. Si datorita faptului ca era ateu cu atat mai mult nu avea motive sa minta.Ce lume, adica sti el a fost laureat la premiul nobel si tot se gasesc uni mai destepti cu replicile lor cu tot. Cauta lucrarea lui : efectele medicale ale rugaciuni. Si mai vorbim dupawinking

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Gruparea iehovista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Ha, Ha, Ha, cat de "infoiati" suntem:
"polisemantice, la nuantele de sens,. lexic redus (cum esate cel biblic, ebraic) determina frecventa crescuta a cuvintelor cu sensuri multiple, fara notiuni referitoare la sensul contextual, la valoarea metaforica, figuri de stil precum sinectoca, etc..."
Dragule, Biblia este pentru toti, si pentru cei ce nu "uzeaza" de aceste cuvinte pompoase dar mai interesant sunt SEMNELE DE PUNCTUATIE pe care le mutati voi unde vreti, de exemplu:
"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
Ce ai spune daca ai folosi versiunea universala a Bibliei sau si mai simplu, Cornilescu:
43. Isus a rãspuns: "Adevãrat îti spun cã astãzi(VIRGULA), vei fi cu Mine în rai."
Ce diferenta enorma DAR nu uita:
Apocalipsa 22, 18. Mãrturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta cã, dacã va adãuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adãuga urgiile scrise în cartea aceasta.
19. Si dacã scoate cineva ceva din cuvintele cãrtii acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vietii si din cetatea sfântã, scrise în cartea aceasta.
Dar ai "uitat" de Crezul Ortodox in epistola trecuta, ce faci?

| milan9 a răspuns:

Contrar a ceea ce sustine @danay prin doctrina cultului ei NEcrestin, Sfânta Scriptură face ÎN MOD CLAR diferenţa dintre trupul biologic şi sufletul nemuritor! (asta spre deosebire de unii care nu vor să vadă această transfarentă diferenţă esenţială)!

Ecclesiastul 9, 5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!
O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

In Ecclesiast, primele 10 versete din capitolul 9 redau punctul de vedere uman greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU.
Ca dovada, iata: „Morţii niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut toti pentru totdeauna? Este doar varianta greşită aflată în opoziţie cu mesajul lui Dumnezeu (procedeu stilistic).

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă:
,, Si ca pulberea sa s eintoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" Ecclesiast 12, 7.

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului! Exceptând propaganda eronată a sectei iehoviste, nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului! Ceea ce ignoră cu desăvârşire această sectă este procentul copleşitor al exprimării METAFORICE, simbolice, polisemantice, întâlnite în Biblie!

Din CONTEXT reiese faptul că israeliţii se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! (citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" -vers. 2)

In acest CONTEXT (dificil de înţeles pentru o anumită grupare necreştină), versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri" (în sensul că DOAR acela va fi învinovăţit, pedepsit sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

Exprimarea METAFORICĂ este foarte des întâlnită în Biblie. Dar lipsa de cultură lingvistică a dus la interpretări eronate ale ei, la apariţia a zeci de mii de feluri de interpretări si secte.

| Holiday a răspuns:

Nu. Dar pentru creduli e o buna momeala religioasa.

| KhludCiprian a răspuns:

Cred ca viata de apoi va fi la fel ca viata dinainte de a ne naste, si vom fi tot atat de importanti pentru univers dupa ce murim tot la fel cat eram si inainte de a ne naste.

| Voidwithin a răspuns:

Da.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu.

| rapp2020 a răspuns:

Eu da.

| godge a răspuns:

Nu.

| Roxy_9262 a răspuns:

Ma intreb. De ce toti ateii vorbesc atat de urat si au un suflet murdar. Am si eu colegi atei si pot spune ca sunt niste oameni cam greu de suportat... In schimb am si colegi crestini de alta religie sau cum le ziceti voi "secte" si care stiu sa glumeasca stiu sa te faca sa te simti bine... In concluzie, se vede existenta lui Dumnezeu prin aceasta comparatie. happy Sa va uitati si voi in jur si sa faceti aceasta comparatie. happy

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Roxy_9262):

De ce generalizezi?

| Roxy_9262 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Acesta este adevarul.

| Roxy_9262 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Ca un exemplu, ai vazut vreodata vreun ateu care sa nu injure?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Roxy_9262):

Uhm...nu. Nu toti ateii sunt cum ii descrii tu.

| Roxy_9262 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Si presupun ca tu esti ateu, asa-i? Eu inca n-am intalnit unul bun. happy

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Roxy_9262):

"Ca un exemplu, ai vazut vreodata vreun ateu care sa nu injure?"
-Da.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Roxy_9262):

"Si presupun ca tu esti ateu, asa-i?"
-Da.

"Eu inca n-am intalnit unul bun."
-Well. Intalnesti acum.

| Roxy_9262 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Asa sunt cei pe care i-am intalnit. happy

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Roxy_9262):

Dar asta nu inseamna ca toti sunt la fel.

| RAY a răspuns (pentru Roxy_9262):

Ce ateii cunosti tu? sunt curios vb de parca ar fi plina Romania de ateii

| Roxy_9262 a răspuns (pentru RAY):

Vrei sa tii spune pe nume, sau ce? laughing

| Roxy_9262 a răspuns (pentru RAY):

Ti-i *