| Radandam a întrebat:

Credeți in viata după moarte? Ați experimentat vreo moarte clinica? Eu cred, pentru ca acum gândind logic, cum putea sa apară omul dintr-o data, din nimic, atât de evoluat, având rațiune, de unde au apărut toate râurile, planetele, toată galaxia absolut tot. Trebuie sa existe un creator. Voi ce credeți?

21 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Orice are un inceput, corect? Corect. Prin urmare, poate aparea un joc pe piata fara cel putin un om care sa contribuie la el? Nu, jocurile nu apar din aer, au o cauza.

| Holiday a răspuns:

Chiar mergand pe varianta creationista, asta nu implica in nici un fel "viata dupa moarte". Drept urmare, gandirea ta nefiind logica, cum ai afirmat ca ar fi a omului, pe acelasi principiu din intrebarea ta, inseamna ca nu exista creator?

| Mayhem666 a răspuns:

Si acel creator de unde a aparut?

| Radandam explică (pentru Mayhem666):

Acel creator a fost dintotdeauna. Crede-mă, dacă nu exista Dumnezeu noi nu mai eram acum

| Mayhem666 a răspuns (pentru Radandam):

Tu ai spus ca omul nu putea sa apara din nimic. Si cum de omul nu putea, dar acest asa zis Dumnezeu poate?
Daca e sa o luam logic, NIMIC nu apare din nimic, deci teoretic nici acest Dumnezeu nu ar trebui sa existe.

| Radandam explică (pentru Mayhem666):

Bun. Dar atunci cum a fost creata lumea? Putea toate minunățiile de pe pământ și de pe alte planete sa apară din senin? Omul, când s-a născut primul om? A căzut din cer? Ce e greu de înțeles ca exista o ființă, un spirit ma rog, care se numește Dumnezeu și a existat dintotdeauna

| Mayhem666 a răspuns (pentru Radandam):

Tu te auzi ce spui? Ai dovada ca acest Dumnezeu exista?
Exista niste fenomene minunate numite big bang, gravitatie si evolutie care explica cum stau lucrurile.
Si mai sunt cateva, cum ar fi chimie, fizica si biologie, astronomie, etc (in general stiinta) care tot te ajuta sa intelegi cum stau lucrurile.
Tu esti cel care nu intelege, pentru ca nu ai facut decat sa aduci aberatii, si lipsa de argumente.
Ceva nu poate pur si simplu sa existe din totdeauna. Trebuie sa existe niste fenomene sau reactii care sa declanseze existenta a ceva.

| chuckmanson a răspuns (pentru Radandam):

Dacă zeul tău poate exista fără un creator și universul poate exista fără un creator.

| halogen001 a răspuns:

Omul nu a aparut dintr-o data si din nimic. A aparut in timp indelungat prin selectie naturala si prin evolutia in timp. Nu e nevoie de creator. Si daca spui ca ai un creator, atunci trebuie sa cauti creatorul creatorului si tot nu iesi la capat. Apoi creatorul e mort daca e cel din cartea cu povesti, ca daca era viu, nu era dintotdeauna invizibil, surdomut si neputincios. Pe de alta parte, natura se vede, selectia naturala se vede, deci ce e mai credibil? Ceva ce se vede si e adevarat sau niste fantezii primitive si niste minciuni din niste carti cu povesti?

| Radandam explică (pentru halogen001):

Serios? A apărut prin selecție naturala asa dintr o data, nu? Cu rațiune, nu? Cu gura sa vorbească, cu nas, urechi? De ce nu au mai apărut și alte specii din astea de oameni care sa vorbească cum suntem noi? Selecția asta naturala a făcut sa apară omul, cu penis, păsă, cap, ochi, du te ba de aici

| halogen001 a răspuns (pentru Radandam):

Daca zici ca omul a fost facut de entitatea x, atunci trebuie sa te gandesti de ce a facut entitatea x omul si daca te uiti la om, ce face si ce e in stare sa faca omul si daca te gandesti ca entitatea x a avut puterea sa-l faca pe om, iti dai seama ca diferenta dintre acea entitate si om e uriasa, e imensa, deci acea entitate nu poate avea nevoie de la om de ceva anume. Omul pentru acea entitate e nimic. Nici un folos nu poate avea o entitate asa de superioara de la un om asa de inferior, de neputincios si de limitat in toate, in cunoastere, in timp, in putere, in inteligenta. Deci o entitate superioara cu mult omului trebuie sa nu aiba ratiune ca sa faca ceva de care nu are nevoie.

Deci însăși ideea unui creator atotputernic si inteligent sau rațional care sa facă omul e o absurditate primitiva.

Specii de oameni au mai apărut. Au fost variante și sunt și acum, iar asemănarea omului cu animalele trebuie sa dea de gândit acelora care cred ca a existat un cineva rațional care sa facă ceva de care nu are nevoie și de la care nu are nici un folos.

Rațiunea nu e specifica numai omului. Poti vedea și restul viețuitoarelor cum se descurca în mediul iconjurator.

In timp apar mutatii. Codul genetic sufera mutatii prin reproducere si sub actiunea mediului, iar selectia naturala pastreaza codul "bun" prin faptul ca vietuitoarea care nu se adapteaza la mediu, nu se inmulteste, nu e inteligenta dispare. In felul acesta natura fara a a vea vointa sau inteligenta "scrie" codul genetic. Toate vietuitoarele sunt ca o reactie chimica complexa ce are loc in anumite conditii. Prin urmare, daca in alt loc din spatiu exista conditii asemanatoare, viata se dezvolta la fel ca pe Pamant.

| halogen001 a răspuns:

Viata dupa moarte nu exista si nici nu are de ce sa existe. Viata e o caracteristica a vietuitoarelor rezultate in urma evolutiei prin selrctie naturala si e o forma de existenta a materiei la un anumit moment dat, e o reactie chimica complexa care se numeste viata.

| Radandam explică (pentru halogen001):

Nu e adevărat ce spui

| halogen001 a răspuns (pentru Radandam):

E adevarat ce am spus pentru ca exista dovezi care pot fi verificate oricand, nu sunt povesti inventate de primitivi. E știință.

Un om ca sa fie înșelat trebuie su nu știe care e adevărul și sa creadă minciuna spusa de mincinos, deci prin știință se ajunge la adevăr, iar prin credință se ajunge la minciuna.
Credință iți cere mincinosul ca sa te poată înșela, nu un Dumnezeu.
Daca zici ca ai credință în Dumnezeu, te înșeli, pentru ca Dumnezeu nu ți-a vorbit ca sa ai încredere în el. Toată încrederea pe care o ai în Dumnezeu e doar încrederea pe care o ai în oamenii care ti-au spus despre Dumnezeu, deci realitatea e ca nu crezi în Dumnezeu ci doar în niște oameni care spun ca îl cunosc pe Dumnezeu, ca au luat legătura cu el, ca sunt reprezentanții lui, ca poveștile sunt cuvântul lui si asa mai departe.
Deci increderea pe care o ai in Dumnezeu nu e justificata rational, dimpotriva, realitatea infirma existenta zeului cu pricina.

| Radandam explică (pentru halogen001):

Ba deștepților, ce știința, ce gravitație, pai astea de unde au apărut ma? Cum explici ca a fost creata lumea? tu crezi ca din nimic, din big bang au apărut la urma oamenii? De ce nu nasc bărbații și nasc femeile? Ba oamenilor, toate sunt puse la punct și gândite

| chuckmanson a răspuns (pentru Radandam):

Tu clar nu știi nimic nici despre astronomie nici despre biologie, nu știi nimic despre absolut nimic și te crezi mai deștept decât toți experții în domeniu. Comportament tipic creaționiștilor.

| halogen001 a răspuns (pentru Radandam):

"Ba oamenilor, toate sunt puse la punct și gândite"

Daca erau gandite, omul nu mai exista. O entitate x cu asemenea puteri nu face lucruri de nimic. Daca zici ca nu poate apărea ceva din nimic, atunci e logic ca zeul x din povestea primitiva, mincinoasa și absurda nu exista nici el, pentru ca nu se putea naște din nimic.

| troleibuz a răspuns:

Nu mi se pare logica gandirea ta. Citeste despre trecutul nostru si o sa afli de ce suntem atat de evoluati acum. Stiinta are dovezi si argumente. Dumnezeu nu are nimic. Doar o turma de oi.

| chuckmanson a răspuns:

"cum putea sa apară omul dintr-o data, din nimic,"
Când veți înceta voi creaționiștii să folosiți aceleași argumente strawman care au fost demontate de milioane de ori?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Mantuitorul Iisus Hristos este Dumnezeu Creatorul! Toate prin El s-au facut si fara El nimic nu s-a facut din ce s-a facut spune Sf. Ap. Ioan Teologul. Hristos Dumnezeu este Viata de veci si suntem chemati sa ne impartasim cu Hristos, ca sa dobandim viata de veci. "Cine Ma mananca pe Mine, va trai prin Mine!", spune Hristos Dumnezeu. Dar totul dupa randuiala Bisericii, caci nu ne putem impartasi cu Hristos fara vrednicie.