| Inferno a întrebat:

Credinta in divinitate este ceva bun?
Oare acei indieni ce mananca alaturi de sobolani pentru ca au credinta ca exista viata de dupa moarte sunt un lucru bun?
Oare acei penticostali care danseaza cu serpi FOARTE veninosi si atunci cand sunt muscati le este interzis sa mearga la medic (daca triesc e un miracol, daca mor e "Voia Domnului") doar pentru ca au credinta in Dumnezeu sin faptul ca El exista si ii va pazi de pericol?
Oare acei oameni ce ucid sute de animale pentru ca au credinta-n Dumnezeu si in faptul ca-L fac fericit prin actiunile lor sunt un lucru bun?
Oare acei omaeni ce se inhaleaza un drog natural foarte puternic din glandele broastei Bufoo Alvarius si cred ca in acest mod comunica cu Universul, toate astea doar pentru ca au credinta in ceva Divin.
Oare credinta este ceva bun?

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Filip23 a răspuns:

Multumesc ca ai fost domn cu ortodocsii data asta. Multumesc o mie de ani.Insa problema cu crestinii e urmatoarea: oamenii se roaga si cauta sa se schimbe pentru ce vor sa obtina dupa ce mor. Nu iti iau tie nimic. Mi se pare o boala a mintii incrancenarea unor atei de a le lua speranta unor oameni, prin tot felul de argumente tampite (indianu cu sobolanu, hotu cu broasca Bufoo, penticostalu cu sarpele, vietnamezu cu paianjenu etc). N-ai si tu o fata cu care sa te plimbi, n-ai si tu niste baieti cu care sa joci un fotbal? Stai pe scaun pana faci escare la cur, ca te doare ce oi face eu dupa ce mor...

| doctorandus a răspuns:

Credinta e un fapt general uman. Unul crede in progresul stiintific si social, altul crede ca lumea e lipsita de sens, altul crede ca nu va fi concediat luna urmatoare, altul crede ca dieta vegetariana e sanatoasa. Practic, omul are credinte care completeaza golurile informatiei cunoscute cu certitudine. Asta nu e in sine nici bine, nici rau.

Si da, multora credinta le da sens vietii. Insa la credinta oamenii nu sunt adusi de Dumnezeu, ci de alti oameni, dovada ca monoteismul a aparut in anumite conditii istorice iar omenirea nu s-a nascut monoteista. YHWH a fost fie un zeu mostenit de la canaaniti, fie a fost zeul YHW imprumutat de la beduinii Shashu. "El" e clar zeu canaanit, fiind zeul suprem din panteonul levantin, zeu intalnit si la fenicieni. Elohim provine din El.

| martzian a răspuns:

Este o singura credinta. Da, aceea este buna. Idolatria NU este ceva bun. Iar nivelul postarilor tale a scazut la un nivel sub-elementar. Te strofoci intr-un mod jenant - pentru a demonstra ce? Ca nu exista Dumnezeul care, indiferent ca tu il combati sau nu, va continua sa existe si sa atraga oameni la adevarata credinta?

| Inferno explică (pentru martzian):

Poate Dumnezeu va continua sa existe, dar perceptia primitivista asupra sa cu siguranta nu.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu sustin o perceptie primitivista, iar Biblia ti-o va oferi pe cea reala.

| WhatheWow a răspuns:

Poate ca au existat timpuri in care frica de ceva Divin a tinut omenirea departe de legea junglei; poate ca exista o speranta a multora ca dincolo de o viata traita in saracie si chin exista o recompensa dar, sa faci din astea un scop al omenirii astazi, cind avem legi, ducem o viata cit de cit buna; astazi, cind stiinta ne dezvaluie tot mai mult misterele Lumii in care traim, mi se pare o mare eroare.

| anonim4565 a răspuns (pentru WhatheWow):

DA CE ACUMA NU E LEGEA JUNGLEI CUMVA?
UITATE CATE CRIME, VIOLURI, JAFURI, URA, ETC SE INTAMPLA.CE FACE STIINTA IN LEGATURA CU ASTA? DAR dUMNEZEU PRIN Cuvantul sau indeamna oamenii la o viata traita ca om sfant si cult nu ca animal.dar nu uita ca situatia ta buna e in mana Domnului nu in a ta oricat de mult ai munci. ziua de maine e a Domnului si iti poate lua tot ce ai.la ce ii foloseste lui Stephen Hawking ca e intelept in felul lumii cand nu are fericire, bolnav etc?
dar Dumnezeu da pace si fericire, iti ofera mantuire. AVEM NEVOIE TOTI DE DUMNEZEU!

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim4565):

Vezi ca am doua intrebari postate recent la categoria Religie si chiar te rog sa faci si tu un comentariu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta da speranta indiferent in cine crezi; deci e ceva bun. Daca traiesti fara credinta, apoi poti sa spui ca ai trait ca un animal pana atunci, fara nimic in spatele tau, indiferent de ce.

| rocco09 a răspuns:

Oare daca cred ca viata e aici si acum si o traiesc la maxim nu conteaza ce fac si pe cine calc pe cap, si cate rase inferioare trebuie sa extermin, si cati religiosi trebuie sa ucid ca sa ma simt bine e ceva bun?

| Inferno explică (pentru rocco09):

Ce treaba are ce spui tu cu ce am spus eu? Nu e ceva bun. Dar oare daca stelele din nebuloasa Pistol lumineaza atat de tare, e un lucru bun? intrebarea asta e echivalenta cu ata, nu are legatura cu subiectul.
Dacanu crezi in broasca Bufoo inseamna ca trebuie sa ucizi oameni?

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Voiai sa exprimi cat de rele sunt religiile, iar la capitolul asta ti-am dat un exemplu cat de buna e varianta pe care o ofera ateismul in schimb!

| Pufuletica98 a răspuns:

Inferno viata fara credinta in ceva este viata risipita.Ma bucur ca pui intrebari ca un bun ateu ce cerceteaza pentru a gasi raspunsuri, cum zice in Biblie cine cauta va gasi.Raspunsul meu este ca nu exista lucru mai bun decat credinta si speranta in ceva mai bun decat lumea asta.Numai bine!