| Inferno a întrebat:

Exista oameni care venereaza serpi si danseaza cu serpi veninosi,doar pentru a se apropia de divin iar in cazul in care unul este muscat ii este interzis sa se duca la medic. Daca moare este voia Domnului,daca traieste este o minune. Exista temple inchinate sobolanilor in care nu poti sa pasesti de sobolani, iar sobolanii mananca cu oamenii, fiecare cu sobolanii din casta lui. Ei cred ca dupa ce mor se reincarneazain sobolan si traiesc acolo. Exista oameni care sacrifica animale pentru a se apropia divin. Exista oameni care fumeaza toxina broastei Bufo(parca asa era, sper ca nu gresesc) doar pentru ca acest lucru le ofera o stare de transa si ei spun ca sunt una cu universul. Omul in dorinta lui de a se apropia de divin si a fuziona cu el a recurs la tot felul de mijloace. Intrebarile sunt: 1. ) Pana unde poate merge omul in dorinta lui de a fi una cu divinul? 2.) Pentru crestini. Uitati ce face religia din oameni. Niste animale cu dorinta nebuna de a atinge absolutul. Avand in vedere asta, puteti sa mai sustineti ca religiile sunt ceva bun?

7 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

Religia nu a fost creata de Dumnezeu.Isus a creeat Biserica nu o religie.
Noi trebuie sa ascultam Cuvantul nu religia

| RAY a răspuns:

Da sunt bune de strans averi de pe manipularea indoctrinatilor dar daca ei dau de buna voie nu vad nici o problema, inferno religia te si ajuta isi o da o speranta cunosc o pers care era vagabond pe strada, alcolic, sarac si s-a ridicat cu biblia in mana

| martzian a răspuns:

"2.) Pentru crestini. Uitati ce face religia din oameni. Niste animale cu dorinta nebuna de a atinge absolutul. Avand in vedere asta, puteti sa mai sustineti ca religiile sunt ceva bun?" - Nu cred ca m-ai auzit pe mine spunand ca "religiile" - la plural - sunt ceva bun. Cautarea omului dupa Dumnezeu este normala, din pacate oamenii sunt dispusi sa creada (de multe ori) orice altceva, in afara adevarului. Istoria poporului evreu este un exemplu bun. Dumnezeu nu ne cheama la a fi habotnici, la ritualuri seci, ci la o relatie personala cu El, care ne schimba viata. Asta face ca Evanghelia sa fie diferita de orice alta incercare de a-l gasi pe Dumnezeu. Nu este vorba de cautarea omului ci de faptul ca Divinitatea ne vine in ajutor si face primul pas catre reconciliere.

Iata si un exemplu in care religia poate fi ceva bun, acolo unde ea exprima adevarata credinta:

"Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume." (Iacov 1:27)

| Morrigan a răspuns:

Fiecare cat il duce mintea...

| Cardinal20012 a răspuns:

1.Omul a vrut mereu sa ajunga mereu la divin, prin diferite motive putere, smerenie, iertare, onoare etc.Cat despre mijloace, omul ar face orice, oricat, oriunde ar pasi peste limitele imposibiluli numai pentru a se atinge de divinitate, de a ajunge la absolut.
2.Nu exista raspuns concret la aceasta intrebare. Universul este intr-un ciclu infinit.Aceasta intrebare poate contrazice alte intrebari.Incearca sa o iei asa:dau exemplu o intrebare asemanatoare:"Credeti ca insectele sunt ceva bun? Credeti ca ar mai trebui sa existe?"...Raspunde la aceasta intrebare si poate cineva va reusi sa iti raspunda inapoi.

| Inferno explică (pentru Cardinal20012):

Am inteles. nu poti generaliza insectele pentru ca unele fac lucruri bune altele rele asa cum nu poti generaliza si religia, pentru ca unele sunt bune altele rele. Ok.

| Cardinal20012 a răspuns (pentru Inferno):

Iar acele insecte rele pot ajuta in alte moduri, cum ar fi hrana pentru alte specii, ca sa evolueze si sa ajunga ele ceva bun.Asa si religia, te poate ajuta pe tine sau il poate ajuta pe altul.