| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Crestini:

Considerati CA-CArtea voastra plina de dogme pseudo-culturale,biblia mai exact, umbreste fictiunea cu adevarul?

Cat la suta din biblie o considerati ca fiind adevarata/falsa?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Biblia este suta la suta adevarata.Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu scrisa sub inspiratie Duhului Sfant. Trebuie sa recunosti ca Biblia este o Carte deosebita de celelalte, este unica: In circulatia Ei, in traducerea ei (Biblia a fost tradusa, retradusa si parafrazata mai mult decat orice alta carte existenta). Este unica in supravietuirea Ei chiar prin persecutii. Unica in invataturile ei. Exista lucrari apartinand aproape tuturor marilor scriitori de literatura, scrise special pentru a evidentia influenta pe care Biblia a avut-o asupra lor. Biblia cuprinde proorociile mesianice ale Vechiului Testament care au fost implinite intocmai de Isus Hristos. In intreg Noul Testament apostolii au apelat la doua aspecte pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea, iar al doilea implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament, scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat. Toate acestea implinandu-se in Hristos, realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia. Biblia contine 6408 versete cu profetii, dintre care s-au implinit pana acum 3268, in timp ce restul profetiilor privesc evenimente inca viitoare.Asa ceva nu mai exista in nici o alta carte.Este imposibil ca aceste profetii sa se fi implinit la intamplare.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru EmaS):

Nu o sa iti dau medalie pentru ca as crede tot din ce ai scris aici, ci doar pentru ca nu te-ai luat de mine.Ai scris ce stii tu, ceea ce crezi si nu mi-ai criticat la fel cum au facut indivizii astia de pe aici.

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cindva credeam ca Biblia e total eronata, si nu am obtinut prea mult de la ea citind-o. Insa cind am pornit de la premisa ca poate fi adevarata, am cautat raspunsuri, si le-am gasit, si de aceea acum cred ca e 100 adevarata.

| OOOLEOOO a răspuns:

Biblia este o copie a unor copii de un numar infinit, ale unor credinte de numar infinit.

| Purec a răspuns:

Hai sa iti dau un exemplu. Sa zicem ca eu ma folosesc de o poveste ( inventata de mine) ca sa iti demonstrez ca ai iq-ul egal cu numarul de la pantofi. Deci eu chair daca ma folosesc de ceva fictiv iti dau tie o lectie importanta, aflii ca esti prost si stii ce sa faci mai departe.

Asa si biblia. Se foloseste de niste povesti ( fictiune) pentru a ii face pe oameni sa inteleaga unele lucruri importante in viata reala. Unde vezi tu problema in asta? Biblia este o carte buna pentru a invata ceva din ea. Ca nu e cuvantul lui Dumnezeu este una, dar nu vad de ce nu intelegi ca esti o carte ok, care trebuie citata de fiecare dintre noi.

ps: ai citit-o macar sau doar faci spam pe aici cu intrebari jenante?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Purec):

Tu chiar ma inveti despre morala religioasa? Esti sigur ca ma cunosti chiar asa bine? Asa este, tu esti foarte sigur de ceea ce faci, la fel ca orice crestin cu o mentalitate ce stagneaza.
Explicatiile astea sunt niste nimicuri pe care le stie oricine. Daca nu ai o explicatie mai rationala si bineintemeiata, te rog sa nu mai raspunzi la intrebari ce iti depasesc nivelul de percepere si intelegere completa a lucrurilor.

| Purec a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nici nu mi-as dori sa te cunosc. Tot ce am spus despre tine e ca ai iq-ul egal cu numarul de la pantofi. iar asta am aflat despre tine din felul in care te exprimi. Mentaltiate care stagneaza? Sa inteleg ca mentalitatea ar trebui sa se schimbe asa dupa cum bate vantul sau cum? Ti-am explicat destul de bine ce anume este Biblia. Dar se pare ca trebuie sa presupun ca ai piciorul cam mic, asa ca iti mai explic odata.

Biblia este o carte care nu are pretentia de a fi nici istorica, nici stiintifica, ci doar o carte. Daca ataci Biblia pentru ca exista fictiune in ea, e ca si cum ai considera "Luceafarul" o porcarie pentru simplu fapt ca nenea Eminescu fabuleaza pe acolo. S-a dus naiba si treaba asta cu ateii...candva se presupunea ca ateii sunt mai inteligenti...

| OnlineZ a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu ti-e somn?

| Purec a răspuns (pentru OnlineZ):

Lui nu ii este niciodata somn. Cica somnul vine atunci cand neuronii iti obosesc.iar asta presupune sa ii pui la treaba. El nu doarme niciodata

| OnlineZ a răspuns (pentru Purec):

De ce esti rau iubire!big grinbig grinbig grin:

| Dandanache a răspuns:

UMBRÍ, umbresc, vb. IV. 1. Tranz. și intranz. A face, a ține umbră (I 1); a adumbri. 2. Refl. (Pop.) A sta la umbră (I 1), a se adumbri. 3. Tranz. și refl. A da sau a căpăta o nuanță mai închisă; a (se) întuneca, a (se) închide. 4. Intranz. și refl. (Rar) A se contura. 5. Tranz. Fig. A dezonora, a păta, a compromite. – Din umbră.

SEMIDÓCT, -Ă, semidocți, -te, adj., s. m. și f. (Om) care are cunoștințe puține și superficiale (dar se crede cult); (om) puțin instruit. – Semi- + doct.

| danay72 a răspuns:

100% Biblia este adevarata, de fapt arheologia confirma autenticitatea ei, cat despre informatii, toate profetiile Bibliei s-au implinit in cele mai mici detalii.

| relian a răspuns:

Cat la suta din biblie este adevarat? Depinde din ce pct de vedere privesti biblia. Daca intrebi din pct de vedere al crestinilor biblia este asdevarata in proportie de stai ca sa calculez.Biblia=Povesti.Adica? Pai sa vedem ceva de genul Dzeu era Imparatul Rosu iar Isus era Fat Frumos.Asta sub aspectul crestinesc.Acum trecand mai departe Biblia pe undeva a invatat oamenii sa nu minta sa nu faca lucruri rele.Asta asa cand si cand.Deci oamenii pe undeva erau asa invatati un fel de clasa primara.Acum ca unia au transformato in alta e alta poveste.Dar stiti cum este oricand si oriunde oamenii au incercat sa se descurce cum zicem noi romanii.Si astazi la fel facem.Cautam sa traim bine sa muncim mai putin si etc. Unia speculeaza anumite chestii altii castiga la loto altii vin cu bata sati ia ce ai si cam asa sta treaba.Si ce intrebi tu acolo ce adevar? Si ce sa umbreasca? Biblia nu are ce umbri nici nu poate fi considerata un SF reusit macar.Dna EmaS va intreb care persecutii? Afirmati ca prin persecutiile nu stiu cui asupra bibliei ea a continuat sa va faca viata nu stiu cum.Wow Dvstra ati citit biblia? Pun pariu ca nati citit nici un sfert.Si stiti de ce? Pt ca este o carte f f f f plictisitoare pe care nu stiut cati dintre noi au reusit sa o citeasca.Eu persoanal am citit-o, iar refitor la persecutii aflati ca biblia n-a fost persecutata de nimeni. Ba dimpotriva prin biblie au fost persecutati si executati milioane de oameni dacaw nu miliarde dea lungul timpului.In ce priveste ca biblia ar avea vreo influenta asupra a nu stiu ce oameni va iselati.Adica are da are influenta dar nu in sens bun nicidecum.Un om cu capul pe umeri pe gat un cap ce i-a fost pus acolo de acel Dzeu de care spuneti nu face ce fac crestinii.Dzeu de aia tia p; us capul ala pe umeri sa gandesti.Biblia sau prin ea nu sau facut lucruri bune mai deloc. Dimpotriva folosirea bibliei de biserica duce la regres, iar folosirea unei carti asa prea mult dauneaza si ingusteaza vederea celui ce o practica.Atunci cand nimic nu mai stii decat Isus in sus Isus in jos mintea nu mai lucreaza si ajungi asa un fel de robot manevrat de biserica sau de cei care vor a te folosi. Iara acele scrieri va intreb cand au fost scrise? Si acum va pot intreba si altceva.Ce ati crede daca as pune urmatoare intrebare:bunicul meu a invatat sa numere la scoala.Eu am invatat sa numar la scoala.Pe cine ati crede? Pe mine care am invatat ceva mai nou sau pe inaintasul meu? Daca ati citi si alte religii in afara de aceasta biblie pe care doar o ascultati de la popa ati vedea ca nu in biblie se vorbeste pentru prima data despre aceste lucruri.Ati auzit de Horus? Nu cred.Stii cea spus acesrt personaj? Asa cum in biblie sta scris despre ISUS afla ca la fel sta scris si despre Horus asta.E doar un exemplu sa iti faci o idee.Horus s-a nascut pe 25 dec dintr-o mama virgina, nasterea fiind insotita de o stea care lumina din est.Iti spune ceva asta? Mai departe.Steaua a fost urmata de 3 regi pentru a ajunge la salvatoru la mesia.Horus asta de mic era f invatat si la 30 de ani a fost botezat de catre unu care boteza zii Ioan.A avut 12 discipoli dintre care unul la tradat. Facea miracole invia oamenii din moarte, mergea pe ape.Era cunoscut sub numele de Fiul ales, sau Pastorul domnului sau Mielul lui dzeu.A fost omorat ingropat si dupa 3 zile a inviat.ITI SPUNE CEVA ACESTE RELATARI SCRISE? Si sa nu uit ca uitasem sa pun anul cand sa nasucut acest Horus.Sa nascut cu 3500 de ani inainte de ISUS.Si daca voi astia credeti ce scrie in biblie ce ma face pe mine sa nu cred in acest p[ersonaj? In primul rand este mult mai vechi ca dzeul vostru.Pe cand Horus asta facea minuni dzeul vostru se incalta cu pantofii invers, iata Isus nici pomeneala. Pune si mai citeste asa despre religia lumilor inainte sa dai cu parerea ce cartte minunata este biblia.Cascati ce aveti la ce spune un popa si aia e tot la ce va rezumati.Folositiva capul ca de aia vi la pus Dzeu acolo.Numai bine

| martzian a răspuns:

Ce intelegi prin "pseudo-cultural"? Si care dintre dogme ti se par "pseudo-culturale"?

"Umbreste fictiunea cu adevarul?" Caraghios si total impotriva a ceea ce vrei sa spui. laughing Din fericire te apropii de realitate, chiar daca din greseala. Da, fictiunea este inlocuita de adevar!

Biblia nu are nevoie de apararea nimanui. A rezistat si va rezista, chiar si dupa ce tu vei ajunge inaintea Dumnezeului pe care il hulesti.

O zi buna!

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Biblia e 100% falsa. Daca ai de gand sa iti pierzi din pretioasa ta viata care ti-o dat-o maica-ta atunci n-ai decat sa te apuci de preotieeee.