| anonim_4396 a întrebat:

Crestini inca o intrebare daca Dumnezeu e atotstiutor si biblia e cuvantul lui scris exact atuncea de ce apar contradicti in fiecare capitol al bibliei? Nu o sa vi le spun pe toate pentru ca dureaza prea mult dar hai sa incepem cu Geneza mitul creatiei
Ordinea creatiei

Geneza 1:11-12 şi 1:26-27 Copacii au venit înainte de Adam.
Geneza 2:4-9 Copacii au venit dupa Adam.

Geneza 1:20-21 şi 26-27 păsările au fost create înainte de Adam.
Geneza 2:7 şi 2:19 păsările au fost create după Adam.

Geneza 1:24-27 animalele au fost create înainte de Adam.
Geneza 2:7 şi 2:19 animalele au fost create după Adam.

Geneza 1:26-27 Adam şi Eva au fost creati în acelaşi timp.
Geneza 2:7 şi 2:21-22 Adam a fost creat prima data iar femeie, ceva mai târziu.

Alte probleme în Grădina

Geneza 1:31 Dumnezeu a fost mulţumit cu creaţia lui.
Geneza 6:5-6 Dumnezeu nu a fost mulţumit cu creaţia lui.
Ceea ce ridică întrebarea, cum poate un omnipotent, omniscient Dumnezeu a crea ceva ce sa il nemultumeasca?

Geneza 2:03 Apoi Dumnezeu a binecuvântat ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că pe ea Sa odihnit de toată lucrarea de creare pe care o făcuse.
a sfintit o zi din 7... restul?

Geneza 2:16-17 Şi Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta, "Eşti liber să mănânci din orice pom din grădină, dar să nu mănânci din pomul cunoştinţei binelui şi răului,
pentru ca de vei mânca din el, vei va muri negreşit. "
Dumnezeu a pus ispită în calea directă a celor doi copii naivi şi le-a permis să fie ispitit de şarpe (Geneza 3: 1-7), rezultând într-o greşeală unică care ar putea
contamina de sute de miliarde de oameni dealungul timpului, cu o natura păcătoasă demna de tortură veşnică?

Geneza 3:1 Şarpele era mai şiret decât oricare dintre animalele sălbatice a Domnului Dumnezeu. El a zis femeii: " Nu dumnezeu a zis ca puteti manca din orice pom?,"
"
Un sarpe vorbitor?

24 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Lectura Bibliei este o experienta unica. Atat in satisfactie, cat si in dificultate. Mentionez ca eu nu am reusit "din prima" sa citesc Biblia.
Apoi :
Vezi! Biblia este cea mai periculoasa carte, mai periculoasa decat Originea Speciilor, Coranul si Mein Kampf luate laolalta! E periculoasa ca lasa loc multor interpretari, care duc la mai grave stari conflictuale intre oameni.
Apoi :
Biblia trebuie inteleasa si de ce mai needucati dintre oameni! Ce intelegeau miliardele de oameni dintre secolul 1 si 19, daca le spuneai ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, iar lumina Soarelui ajunge in 8 minute la Pamant? Cand ei vedeau pe cer un soare si o luna.
Apoi :
E demn de remarcat ca Geneza nu abunda in elemente precise, ca in cartile ce descriu evenimente istorice (Geneza 1 este o carte de metafizica).
Apoi :
Povestea creaţiei din Cartea Facerii poate fi împărţită în două secţiuni – prima secţiune începe cu o descriere a creării universului de către Dumnezeu, care are loc în şase zile, iar a doua secţiune este orientată spre o istorie mai "umană", fiind mai puţin preocupată cu explicarea apariției Pământului, creaturilor şi lucrurilor sale, aşa cum există ele astăzi.
Apoi :
Toate cartile Bibliei au fost scrise astfel incat sa le poata intelege toata lumea. Astfel se explica descrierea populara a unor procese fizice complexe.
Nici cosmologia contemporana nu poate argumenta ipoteza Big Bangului, darmite sa inteleaga oamenii acum 2000 de ani!

Urzi23 in dialog :

Ce am observat cam toti ateii nu reusesc sa treaca de Geneza mai precis primele 10 pagini din Biblie.
Apoi:
Biblia nu este o carte de stiinta, este o carte de invatatura (meta-stiinta).
Apoi:
Biblia nu este o enciclopedie, adica nu poti sa zici ca mergi la capitolul cutare si citesti totul despre Dumnezeu, iar la alt capitol despre Iisus etc. La asta merge foarte bine Wikipedia.
Apoi :
Poti sa fii mandru ca, impreuna cu colegii tai de propaganda, faceti parte din aceasta minunata lucrare postata de mine!rolling on the floor

| Cypronge a răspuns (pentru Urzi23):

Am citit intreaga biblie, si sunt de acord cu tine ca biblia e periculoasa pentru ca fiecare persoana o poate interpreta diferit. Dar sunt si unele lucruri care sunt direct la subiect si nu lasa loc interpretari, in biblie sunt multe atrocitati facute la comanda lui dumnezeu, genocidul e ceva obisnuit, disciminarea fata de femei, proncuciderea. Si cu toate astea crestinii spun ca biblia e o sursa foarte buna de moralitate.Pot da zeci de exemple in fiecare capitol al bibliei. Dar ca sa scutim timp iti dau doar 2 ex Deuteronom 21:10-13 Conform legii lui Dumnezeu, în cazul în care un soldat israelit a fost în război cu un inamic, şi a văzut o femeie frumoasă care o doreste de sotie
el poate sa o ia daca ii ucide familia fetei, dar nu are dreptul sa se atinga de ea 30 de zile timp in care ea are deptul sa planga pierderea familiei
JUDECĂTORI 21:10-12 Ei au ucis toti barbatii si toate femeile ce nu erau virgine, la Iabes Galaad. Ei au descoperit 400 fecioare care leau pastrat pentru ei înşişi. Ma opresc la astea 2 exemple desi as putea sa iti ofer sute de genul asta. inchei prin a spune ca moralitatea tine de educatie si de alegerea personala de a fi o persoana morala si nici un caz moralitatea nu e derivata din religie. A si ai spus ca biblia a fost scrisa acum 2000 de ani pai tinand cont ca pamantul are 4, 5miliarde de ani si ca oameni exista cam de vreo 100000de ani, sau daca e sa ne lom dupa crestini cum ca pamantul exista de 6000 de ani. Spune-mi daca pamantul si oameni au fost creati de 6000 de ani atundea de ce biblia exista doar de 2000 de ani? Nu dumnezeu a creat omul in chipul si asemanarea sa, ci omul la creat pe dumnezeu dupa chipul si asemanarea sa.

| Urzi23 a răspuns (pentru Cypronge):

Aloooo poate ai chiorit si ai uitat ca intrebarea ta de 2 bani suna cam asa :
Cypronge intreaba:
Crestini inca o intrebare daca Dumnezeu e atotstiutor si biblia e cuvantul lui scris exact atuncea de ce apar contradicti in fiecare capitol al bibliei? Nu o sa vi le spun pe toate pentru ca dureaza prea mult dar hai sa incepem cu Geneza mitul creatiei

Ordinea creatiei
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Urzi23 in dialog :

Daca vrei sa ma deranjez cu tine, incearca sa spui ce vrei, poati formula o alta intrebare.Eu doar am explicat ca Biblia nu este o enciclopedie este o carte de metafizica.
Apoi :
Nu pune tu niste date la toptan, ca dai de necaz cu mine si nu stiu cum vei scoate camasa.
Apoi :
Din toate balariile postate de tine poti alege sa intrebi ceva vis a vis de "oameni exista cam de vreo 100. 000de ani " si sa vezi ce matur asfaltul cu tine si intreaga tagma de atei rolling on the floor
Apoi :
Tu nu ai habar de nimic tu doar postezi ca @navarre ce r,,,, gaseste si el pe alte bloguri
Apoi :
Tu nu ai spus nimic eu zic sa mai incerci, eu zic sa te straduiesti mai mult, nu veni la mine cu fraze goale adunate de ici de colo.

| anonim_4396 explică (pentru Cypronge):

Ce pacat ca multi au ochii inchisi ce bine sti sa scrii

| Cypronge a răspuns (pentru Urzi23):

Ce s-a intamplat cu proverbul acela biblic, fie ca cel fara de pacat sa arunce prima piatra? Mi se pare interesant cum crestinii cand se simt amenintati sau cand nu le convine ceva recurg la insulte si amenintari. Se vede ca credinciosilor nu le plac cand o persoana pune intrebari, Cand ii spui unui crestin ca afirmatile lui aduc ofensa unui anumit grup de persoane, el se apara automat spunand ca e dreptul lui la exprimare libera, dar cand o alta persoana cu convingeri diferite spune ceva la adresa lor atuncea ei il acuza de discriminare, sau incep cu insulte si amenintari. Eprimarea libera a ideilor e un drept nu un privilegiu, chiar daca nu sunt de acord cu ce spune o persoana, sunt de acord cu deptul lui de a o spune. Si tu ar trebui sa faci la fel.

| Urzi23 a răspuns (pentru Cypronge):

Ce vorbesti ma,eu zic sa te hotarasti deoarece ai facut un bors calugaresc din postul tau rolling on the floor. Caracteristica tipica a ateilor cind nu au ce spune incep sa se victimizeze.Ia uite ai inceput sa clamezi si drepturile bietilor atei, de parca sunt victime sigure rolling on the floor, hai bre ca esti haios.
Apoi :
Eu zic sa faci un efort sa pricepi ceva din Biblie nu sa ramii intepenit la Geneza
Apoi :
Psalmii scot lacrimi si din inima de piatra.
Apoi :
Cartea lui Iov este cea mai emotionanta drama. Este drama universala pe care o poate experimenta orice om, indiferent de bogatie, frumusete, inteligenta. Incredibil ca un autor necunoscut (cartea lui Iov este doar editata de Moise, nu scrisa de Moise) l-ar fi facut pe Shakespeare de 2 bani!
Apoi :
Situatia se schimba radical cu Noul Testament…(este un motiv pentru care multa lume recomanda inceperea lecturii Bibliei cu Noul Testament – ca sa te farmece lectura. Problema e ca apoi, dupa ce ai citit lectura minunata a N.T., Vechiul Testament iti va parea si mai oribil!)
Apoi :
Evangheliile sunt, de departe, cea mai importanta carte de intelepciune din istoria umanitatii.
Apoi :
Nici cel mai aprig si anarhic ateu nu ar putea sa gaseasca un om din toate miliardele care s-au perindat pe Pamant…care sa se compare cu Iisus Hristos. Nu exista om cu atat intelepciune, bunatate, spiritualitate, putere de a savarsi miracole…nu exista exemplu mai bun de om cu care sa vrea cineva mai mult sa semene decat cu Iisus Hristos. cel putin din perspectiva asta este corect a spune ca Iisus este divin, ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu Apoi :.
Cand citesti vorbele lui Iisus este ca si cum L-ai auzi vorbind si trebuie sa iti dea lacrimile de fericire!
Apoi :
Scrisorile, foarte importante pentru morala. Si, in incheiere, simetric cu Geneza si fulminant…Apocalipsa! Desigur…mult mai dificil de interpretat.
Apoi :
Spor la lectura, nu ramine tu impotmolit in VT. Chiar si in Vechiul Testament se poate face bilantul ca lucrurile interesante si atractive depasesc pe cele neplacute.

| Cypronge a răspuns (pentru Urzi23):

Daca incerc sa port o conversatie fara a apela la amenintari sau injuri asta nu inseamna ca ai reusit sa ma intimidezi, stai linistit. Nu fac pe victima ci doar am incercat sa iti arat ca crestinii zic una dar fac alta, mereu aud vb ca crestinismul e o sursa de moralitate si ca religia crestina e o religie a paci si a egalitatii, dar cei care spun asa nici nu au citit biblia cu adevarat, nu am vazut nici un ateu pana acum care sa spuna unui credincios ca daca nu crede ce crede el va avea probleme. Un alt lucru pe care trebuie sa til spun e ca amentintarile cu iadul si cu alte povesti mitologice nu ma impresioneaza. Am experienta in a vb cu teisti si pot sa imi dau seama cand pot sa am o converstatie cu o persoana sau cand persoana respectiva nu e dispusa sa poarte un dialog. Mai stiu si ca orice as spun eu tu vei interpreta altfel si ca automat tu cataloghezi eronat asa ca nu am ce sa mai discut cu tine, te voi pune la ignor nu din cauza ma mai impresionat ci din cauza nu mai avem ce discuta, La revedere

| Inferno a răspuns:

E simplu : Gresala de tipar laughing

| NinelHell a răspuns:

Daca Biblia a fost tradusa sau transcrisa de exemplare ca tine sau Raymusic, deja trebuie sa ne consideram norocosi ca intelegem macar titlurile.rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Artemisia a răspuns:

Dumnezeu probabil stia ca raul va patrunde in creatia Lui.
El a lasat la dispozitia lui Adam si a Evei o gradina intreaga, si le-a spus sa nu manance doar dintr-un singur pom, in rest aveau toata gradina.El vroia sa vada cata ascultare ii vor da propriile sale creatii.
Sarpele nu era doar un sarpe.Era necuratul care a reusit sa ii ademeneasca pe Adam si pe Eva in pacat.Si asa ei au demonstrat cata recunostinta au fata de Creator.
Dumnezeu a sfintit doar a 7-a zi care era duminica, zi de odihna si de sarbatoare.
Trebuie doar sa judeci logic, dar ma rog, fiecare cu ce crede.

| Cypronge a răspuns (pentru Artemisia):

Tocmai ai recunoscut ca dumnezeul tau nu e atotstiutor, pentru ca daca tu chiar crezi ca el e atotstiutor si stie ce se va intampla inainte sa se intample atuncea de ce ai spus ca El vroia sa vada cata ascultare ii vor da propriile sale creatii.
Miai spus sa judec logic, asta fac.

| Artemisia a răspuns (pentru Cypronge):

Bine frate, lasa ca esti tu atotstiutor si cu asta basta.

| hippiemuslim a răspuns:

Cypronge, de ce chinui oamenii cu intrebari simple? Biblia e o colectie de povesti stupide.

| Cypronge a răspuns (pentru hippiemuslim):

Pt ca convingerile religioase influenteaza actiunile oamenilor, le dicteaza cum sa se comporte si fac din persoane bune oameni intoleranti, rasisti, si uneori chiar violenti.

| hippiemuslim a răspuns (pentru Cypronge):

Foarte putini oameni isi schimba parerile, nu e nevoie de atitudini ostile si intrebari capcana. Nimeni nu se vindeca din confruntari religioase. Daca ai idei bune, le imparti cu cei care sunt dispusi sa le auda, nu cu membrii TPU, de altfel nu foarte inteligenti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E categoric o poveste scrisa de oamenii ca tine si ca mine da cu o boala de uitare, daca observi parca sunt 2 per ce se contrazic intre ei, sau unu cu o boala de memorie nu ma uimeste povestea geneza si pers ce cred in ea, trebuie specificat ca biblia e scrisa de om a fost scrisa dupa ce evenimentele sau petrecut nu in timpul sau inainte sa se intample si cei care au scris sau inspirat de la egipteni, biblia e o poveste simpla dau cu potential de manipulare mare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E categoric o poveste scrisa de oamenii ca tine si ca mine da cu o boala de uitare, daca observi parca sunt 2 per ce se contrazic intre ei, sau unu cu o boala de memorie nu ma uimeste povestea geneza si pers ce cred in ea, trebuie specificat ca biblia e scrisa de om a fost scrisa dupa ce evenimentele sau petrecut nu in timpul sau inainte sa se intample si cei care au scris sau inspirat de la egipteni, biblia e o poveste simpla dar cu potential de manipulare mare

| lazio9 a răspuns:

Nu stiu.si totusi de ce Dumnezeu le-a spus nu manca din acel pom? Dumnezeu la creat pe om El stia ca omul o sa manance e ca si cum i-as spune la o broasca NU SARI IN APA multe lucruri nu au sens...

| IDontMatterWhoYouAre a răspuns:

Fiecare afirmatie se contrazice cu una opusa.Sunt multi oameni care sustine ca Dumnezeu i-a ajutat sa treaca peste momente grele, posibil sa fie autosugestia. DUMNEZEU ESTE ADEVARUL, crezi ca o sa-l aflam intr-o carte idioata scrisa de oameni si mai idioti? Daca Dumnezeu e adevarul uite cum sta treaba in legatura cu Biblia:numerele intregi:

-3;-2;-1 0 1; 2; 3
Dumnezeu
In bilbie zice da Dumnezeu este creatorul nostru dar nu zice ca ne-a creat doar pe noi.El este unic.Noi suntem inzeciti.Iar Bilbia poate spune ca exista lumile paralele.Vechiul Testament poate fi o lume, Noul Testament alta lume.Ai sa spui ca Hristos, Fecioara Mariia s.a, ei sunt un intreg.Partea asta n-o inteleg multi.Crestinismul este o religie monoteista. Unde-i Dumezeu, Maria, Apostolii laughing).Ei bine, acel intreg face referire ca ei sunt 1 persoana.Ei se iubesc intre ei la fel de mult ca propria persoana.Nu face referire la materialism.Un om, o mana un picior s, a, O curva, un barbat iese-un copil imediatlaughing).Sa iubesti totul la fel demult ca pe tine.In legatura cu numerele intregi. Dumnezeu ne-a dat tuturor un scop.2 lumi in care se intampla totul opus.Ca in versetele scrise de tine.Dar conducatorul E ACELASI.Bariera dintre cele 2 lumi.Ca-i stanga ca-i dreapta nu conteaza.Mereu esti in stanga, mereu esti in dreapta.Asta e o aberatie a crestinilor. Dracu putea sa fie in dreapta si invers.Nu conteaza pozitia cum esti.In ambele exista "pacatul". Aceasta este o ipoteza de-amea care se poate sa fie adevarata.In legatura cu contradictiile imense ale Bilbiei dintre Vechiul Testament si Noul Testament.Prima lume, a 2-a lume.Dar repet.ADEVARUL nu va fi gasit intr-o carte idioata scrisa de niste profeti mincinosi, care probabil au su vrut sa castige averi colosale la un moment dat 6 suntem noi oamenii.7 prespun ca-i Dumnezeu, perfectiunea.6 adica omul, care-i imperfect, evident ca nu-i suficient de perfect ca sa scoata in evidenta perfectiunea.Biblia este doar un advertisment.Depinde de noi cum o intelegem.

| IDontMatterWhoYouAre a răspuns:

0 e Dumnezeu.

| IDontMatterWhoYouAre a răspuns:

Biblia nu e ceea ce pare.Intr-un fel sau altul,daca D-zeu exista, un profet fals din "marea adunare", a vrut sa nu se afle, ca-i de partea diavolului.
Sau Biblia e corecta, dar codificata.Sa para ca e o poveste de adormit copii mici.Dar de fapt e adevarul pur, care nu e dezvaluit cu adevarat, pentru ca scriitorii ei au considerat ca nu merita toti oamenii sa afle asa pur si simplu.Sa afle numai ce i meniti.Si mi se pare corect.Asa toti s-ar "lecui" de frica.Si ar pune in umbra adevaratul lor fel de a fi.Asa cum e un mister calcularea numarului 666, asa este un mister si descifrarea bibliei.Numai o minte extraordinar de luminata poate spune clar, sigur cu argumente bazate daca biblia este sau nu o farsa.

| MrpPaul19 a răspuns:

Esti un cretin si nici nu iti dai seama cat de prost poti fii, aia cu pasarile sau cu pomii si absolut tot ce ai scris sunt niste prostii, de ce incerci sa contrazici biblia? ziua a 7-a a fost sfintita deoarece in acea zi D-zeu si-a desavarsit lucrarea sa si era ziua de odihna, la evrei ziua a 7-a e sambata de acolo si sarbatoarea lor iar la aia cu sarpele esti absolut un bou incaltat, cum adica daca era sarpele vorbitor?

| Cypronge a răspuns (pentru MrpPaul19):

Nu iti cer sa ma crezi pe cuvant, dar verifica in biblie si vezi ca nu am mintit chiar asa scrie, citeste si documenteazate inainte sa ma contrazici. Du-te ia biblia si verifica.