| mentholinks a întrebat:

Crestinii cred in Dumnezeu doar pentru ca le ofera un comfort psihic, nu? Una e sa ai in minte ca te asteapta o viata vesnica fericita si alta e sa ai in gand ca vei muri si totul se termina pentru tine. Sunt lacomi crestinii pentru ca isi doresc atat de mult sa traiasca?

63 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e vorba doar de confort psihic. Confortul vine mai apoi, si nu e ceea ce se cauta neaparat.
Credinta incepe cu... groaza. Realizezi ca esti pacatos, realizezi ca viata ta e pe un drum gresit, si realizezi ca vei da cindva socoteala, daca nu cumva ai inceput sa dai pentru ce faci. Nu e nici un confort psihic in a te simti pacatos, mizerabil, in a vedea ce e rau in tine. Fara asta, nu e vorba de credinta. Confortul vine mai tirziu, cand intri in relatie cu Dumnezeu, si ai constienta faptului ca pacatele iti sunt iertate, ca vina a fost data la o parte, orice ai fi facut. Dar nu e un scop in sine, pentru ca intotdeauna credinta aduce si lupta, aduce si impotrivirea, viata ta devine o lupta cu raul.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Degeaba realizati ca tot pacatuiti

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Nu e degeaba. Una e sa injuri porcos, oriunde, oricind, oricum, pe oricine, la a treia vorba sa scoti o porcarie, si alta e sa o faci doar cand te lovesti la deget cu ciocanul, sa zicem. Una e sa fie pacatul regula in viata ta, si alta e cand apare accidental.

| RAY a răspuns:

Crestini au fost indoctrinati de mici sa creada in Dumnezeu, nimeni nu a crezut de buna voia si indoctrinat de mic pana cand esti mare,e pur simplu o convingere atat nu o placere,ei nu cred din iubire, placere si pentru ca asa fost indoctrinati sau le e frica sa iasa din zona de confort, e pericol total sa creada ceva nou, crestini sunt 2, 5 miliarde de persoane,crestinismul sa raspandit prin sclavie,crime,razboaie,ura,violenta,cu sabia,indoctrinare,crestinismul a curatat popoare intregi de pe fata pamantului si sau si omorat intre ei, clar iisus nu venit pentru rasa alba, probabil pentru rasa neagra aia nu au tinut sclavi pe nimeni, nu au facut razboaie, mai auzi tampenia aia trebuie sa crezi, crestini habar nu au de propia lor biblia ei cred in intersele lor propi si atat

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Aici gresesti sigur, cel putin in privinta mea. Am fost indoctrinat de comunisti sa nu cred. Si abia de la 20 de ani cred, dupa ce am cautat la modul cel mai serios dovezi, caci credinta mea are baza intelectuala. Nu m-am lasat indoctrinat nici de vreo biserica, la biserica am inceput sa merg abia cand am avut convingeri ferme ca crestin.
Si, dincolo de convingere, e si placere, cum ii spui. Bucuria de a te intoarce "acasa", la origini, acolo unde mereu ti-a fost locul, dar tu ai iesit din el, e mai mare ca orice alta bucurie sau placere din lumea asta. De fapt, cand te intorci, realizezi cit de superficiale sunt placerile din lumea asta si cit de profunda e acea bucurie, desi nu e extazianta decat uneori.
Si, da, nu credem in iubire, in cea carnala, senzuala, desi si ea isi are locul in cadrul casatoriei, insa nu in forma mizerabila pe care o gasesti in lume, nici in cea sirpoasa, in care sunt o multime de "te iubesc!" si un miliard de dragalasenii, dar cand e sa ai nevoie, iubitul tau nu e linga tine, ci foarte departe. Credem in iubirea frumoasa, care daruieste, care lasa de la ea, care pune pe cel iubit pe primul loc, care sacrifica de dragul lui poate chiar totul. Daca asta numesti tu indoctrinare, hai, fie cum zici tu, suntem indoctrinati, dar ce bien ar fi daca toti oamenii ar fi asa de indoctrinati! Cu siguranta am trai intr-o lume mai buna.

| Kron5tadt a răspuns (pentru RAY):

Ar fi bine sa aduci argumentele de rigoare. Altfel, afirmatia ta este doar simpla vorbarie a unui om care nu are vreo legatura cu informatia.

| RAY a răspuns (pentru Kron5tadt):

Dovedeste ca exista dumnezeu simplu

| Kron5tadt a răspuns (pentru RAY):

Ce-ar fi sa dovedesti tu ca nu exista? Vad ca esti un simplist. Ar fi mai simplu, nu?

| RAY a răspuns (pentru Kron5tadt):

Dovedeste tu ca nu exista zeus si am sa isi dovedesc si eu ca nu exista Dumnezeu, nu joci corect si vrei sa trisezi, ma iei practic la misto, urat comportament ai, daca eu isi spun dovedeste ca exista din moment ce afirmi ca exista unde e logica ca eu sa dovedesc ca nu exista, cum ar fi sa dovedesti ca nu exista mos craciun desi cum nu poti el exista, daca ilogica asta se potriveste la dumnezeu se va potrivi la orice personaj imaginar, unde e logica

| Kron5tadt a răspuns (pentru RAY):

Gandirea ta liniara iti joaca feste. Refuzi cu indarjire o discutie bazata pe argumente viabile, ramanand rigid si refuzand cu incapatanare sa accepti ca si ceilalti pot avea dreptate. Daca tu asa vezi lucrurile, eu refuz sa mai dezbat la tema. Esti mic, prea mic, pentru discutii atat de mari. Iar asta ti-o spune un om care este dedicat stiintelor, dar care nu arunca la cosul de gunoi alternativele. Asa ca, stai mic. Deocamdata, vad ca-ti prieste.

| RAY a răspuns (pentru Kron5tadt):

Gandirea ta liniara iti joaca feste. Refuzi cu indarjire o discutie bazata pe argumente viabile, ramanand rigid si refuzand cu incapatanare sa accepti ca si ceilalti pot avea dreptate

cand imi dovedesti ceva folosind metoda stiintifica da voi crede dar cand imi spui ca un sarpe a vorbit cu o femeie nu sunt de acord cu asa ceva,da refuz sa cred,asta scrie si in avatarul meu,nu vreau sa cred,vreau sa cunosc,alternative care nu au o baza stiintifica? desigur ca nu, faza cu esti prea mic =te contrazice biblia care afirma ca omul este o fiinta inteligenta,repet dumnezeu nu ne vrea prosti,omule de ce imi spui sa numai ma exprim? nu traim in comunism, evul mediu, fiecare are libertatea de a decide pentru el, tu parca vorbeai de refuzare cu incapatanare si acum spui ca trebuie sa accept doar ce vrei tu, singur te contrazici

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

"cand imi spui ca un sarpe a vorbit cu o femeie nu sunt de acord cu asa ceva". Nici eu nu sunt de acord. Si multe alte chestii din Biblie nu le cred. Nu le cred in sensul ca nu le gasesc o explicatie logica. Dar stii cu ce m-a cistigat Biblia? Cu ceea ce am putut verifica din ea. Dincolo de ceea ce pare a fi de pe tarimul unei povesti, exista sute de lucruri ce tin de realitatea vietii pe care o traim, lucruri care te pot determina la o verificare incit sa iti dai seama daca Biblia are dreptate sau nu. Si intotdeauna cand am verificat ce spune ea, s-a dovedit a avea dreptate. Si au existat si lucruri ce la inceput mi se pareau incredibile, insa pe parcurs am descoperit ca pot fi extrem de credibile. Totul tine de cautare, RAY, dar tu nu vrei sa cauti si altceva in afara de ceea ce stii tu, si de aceea ti se zice ca ai o gindire liniara.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

, dar tu nu vrei sa cauti si altceva in afara de ceea ce stii tu, si de aceea ti se zice ca ai o gindire liniara.

))))))))))))))))) ciudat un dogmatic sa spuna unui sceptic asa ceva,cred ca e invers cristy, tu nu poti accepta absolut nimic nou si ai ca scop ca alti sa creada ce crezi tu, logic ca sunt deschis spre stiinta, dar nu spre basme, am stat si m-am gandit cat de usor e sa fi crestin sa nu trebuie sa gandesti, sa gasesti o explicatie sa spui dumnezeu a facut si gata

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

De unde stii ca nu pot accepta nimic nou? Nu demult am facut-o, am descoperit ca ceea ce stiam era fals, si, implicit, mi-am schimbat punctul de vedere.
Nu am ca scop ca altii sa creada ce cred eu, ci doar ca altii sa verifice cit de adevarata e calea pe care ei sunt. Si tu nu faci asta, dovada e ca nu ai auds argumente aici, ci doar ai zis ca as fi uin vreun fel sau altul.
Dar hai sa mergem pe alt tarim, al fizicii cuantice. Banuiesc ca ai cit de cit habar. Fizica cuantica desfiinteaza logica si matematica, si tot ce stim noi cu privire la fizica. Se poate spune ca e vorba de basme. Dar nu, e doar ceva in afara logicii noastre. La fel e si cu credinta, sfideaza logica rationala, si, desi o contrazice, pana la un punct merge dupa ea, mai apoi insa o depaseste.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Fizica cuantica este dovedita prin dovezi stiintifice, credinta asta nu este dovedita bine credinta nici macar nu se vrea a fi dovedita ca credinta nu e pesudostiinta nu se vrea a fi stiinta si doar pe nevoia de a crede, fizica cuantica nu este doar pe nevoia de a crede, ca sfideaza ceea ce stim demonstreaza ca natura e haotica, exact la ceea ce ma si asteptam, simplitatea este haotica iar pe masura ce totul a devenit mai complex au aparut legile fizici

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Cand ai timp isi recomand sa mergi la librarie sa cumperi istoria ateismului nu este o avere costa doar 39 de ron, daca tot spui ca ai o minte deschisa

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Fizica cuantica e dovedita pana la un punct, mai apoi, e haos dupa regulile ce le stim.
Credinta isi are stiinta ei. Se numeste teologie. Si, crede-ma (poate n-ai auzit), dar se studiaza in facultati, si nu e una din cele mai usoare facultati. Tocmai pentru ca nici credinta nu e chiar asa de simpla, desi asa se spune. La urma urmei, e la fel de complexa, si uneori de neinteles ca si fizica cuantica. Si, ca si fizica cuantica, si credinta are o baza rationala pana la un punct. Dupa aceea, daca te bazezi pe ratiune, o dai in bara. Problema poate fi ca tu incerci sa mergi pe latura irationala, gasindu-i gafe, in loc sa o iei cu ABC-ul ei, si abia mai apoi sa incerci sa intelegi irationalul, dupa ce am inteles pe deplin rationalul.
Cit despre "Istoria ateismului", nu cred ca e cazul sa imi dai ceva de citit. Daca citeai mai atent ce am scris aici, eu am fost in ambele tabere, sunt credincios, dar am fost si ateu, necredincios. Si am devenit credincios nu pentru ca asa am "simtit", ci pentru ca am cautat dovezi, am luat-o de la zero, si am vrut sa vad, exista, sau nu Dumnezeu? A trecut ceva timp, orice cautare serioasa ia timp, dar am gasit dovezi, si nu putine.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Wow teologia e stiinta, asta nici stergoi nu a fost in stare sa spuna tampenia asta

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Da, de la teo-"teos"-Dumnezeu (din greceste), si logie -"logos", cuvint, sau mai bine zis in acest context, cunostiinta. Intr-un cuvint stiinta despre Dumnezeu. Teologia vorbeste despre toate lucrurile exacte ce se pot spune cu privire la Dumnezeu. Invataturile ei sunt numite doctrine. E de facut diferenta intre doctrina si dogma, care poate fi exprimata doar intr-un anumit context, intr-o anumita biserica, sau intr-un anumit timp. E la fel ca psihologia, sau ca alte stiinte. Pentru ca, dupa cum spuneam, poti merge la sigur in ceea ce crezi despre Dumnezeu pana la un punct.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Omule scrii mult si aiurea

| RAY a răspuns:

Acum 4 ore | Yavanna a răspuns:
Iar ateii prefera sa nu creada in Dumnezeu pentru acelasi confort psihic. Sa crezi ca poti face ce vrei in viata asta, ca nu te va trage nimeni la raspundere dupa moarte, si nu te poate astepta nimic rau si chinuitor

faci pe naiba ce vrei ca exista legi valabile pentru toti, cu toti suntem pedepsiti pe pamant indiferent in ce credem

| RAY a răspuns:

Acum 3 ore | Bissell a răspuns:
Asta e definitia crestinului? laughing Om care crede in Dumnezeu pentru confortul psihic? Doamne fereste

da asta e definitia si nu e nimic de ras, https://www.tpu.ro/......gumentati/
crestini recunosc ca ofera un confort si de asta cred

| LPCTSTR a răspuns:

Hmm... cum ai ajuns la concluzia ca acesti multi raspanditi crestini ce isi duc traiul fericit pe acest glob sunt lacomi dupa viata?

| Mayhem666 a răspuns:

Aici nu intervine lacomia, ci naivitatea. Sunt naivi pentru ca ei cred in astfel de povesti.

| Donsavas a răspuns:

Toti ne dorim să trăim. Este din instinct. Suntem programați să supraviețuim. Ei cred pur si simplu. Nu conștientizează pentru ca nu cunosc,ca si noi toti,ce este după moarte. Noi nu suntem capabili să vedem in viitor si nici sa cunoastem un alt loc diferit de cel din care facem parte. Ei cred in viata de apoi. Cred. Nu stiu,nu studiază. Cred si atat. Ii multumeste, ii face sa si continue viata Asta, caci despre viata asta e vb, nu cea de apoi, cu ușurință.

| cristi202 a răspuns (pentru Donsavas):

Nu. Nu e doar instinctul. E ceva mai mult. Nu suntem programati doar sa supravietuim. Nu suntem ca animalele, care traiesc doar aici, si doar dupa instinct. Avem in noi ceva din ceea ce va urma dupa moarte. Altfel nu am avea constiinta care ne arata ce e bine si ce e rau, si care, culmea!, cel mai adesea se impotriveste la ce e din instinct si ce e natural. Nu am avea idealuri, visuri. Nu ai putea sa iti faci o idee despre cum ar fi cea mai frumoasa femeie, desi, poate fi doar o idee, aceea femeie neexistind, dar ea pentru tine e cea mai frumoasa. Acea idee isi are originea, se naste in ceva ce e mai mult decat existenta pur paminteasca. Nu am mai avea idea de frumos. Eu nu as mai putea face vreo diferenta intre o lucrare de Picasso si mizgilelile mele de pe hirtie (desi si eu desenez frumos, dar asta sunt desenele mele in comparatie cu picturile lui Picasso). Frumosul nu exista in lume. O vaca va minca floarea ce tu o vezi atit de frumoasa daca e comestibila. El vine tot asa, din alta parte, dintr-o alta lume, diferita de a noastra. Ceva din acea lume a fost pus in noi, avem toti asta inca de la nastere. Trebuie doar sa recunoastem acele lucruri ce nu sunt de aici, ce ne sunt date. Ele certifica ca nu credem pe degeaba in viata de apoi, ca ea va fi, caci altfel acele lucruri nu isi au sensul.

| Donsavas a răspuns (pentru cristi202):

Da,Asta e doar credința ta. Da iubirea asta fata de lume e o iluzie. Nu iti iubesti mama si sotia pentru ca tu ai un suflet. Iti iubesti organismele care iti asigura supraviețuirea. Frumusetea de care vorbesti nu exista in lume,asa este. Face parte doar din mintea ta. Femeia pe care o visezi tu si care nu exista este doar o dorință ce se naște din nevoia de a te imperechea, reproduce. Fără hormonii aia, nu ai mai avea acele visuri. Asa cum ti am spus, totul se naște din instinct. Dacă ne luăm după credințele noastre, ne abatem de la stiintele medicale.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Empatia cristi, empatia ne spune ce e rau si bine

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Https://www.youtube.com/watch?v=LwfxSz73hdI
desigur ca nu o sa vezi video din moment ce esti dogmatic,limitat, si cunosti totul,din nou intrebarea mea dumnezeu ne vrea prosti,daca toate raspunsurile sunt dumnezeu cunoasterea numai are logica, daca un creator a facut creatia inteligenta de ce o vrea proasta, deci e un paradox, eu cred ca daca exista un creator vrea sa cunoastem creatia lui nu sa fim prosti plus ca a spune dumnezeu a facut nu rezolva nimic, nu explica nimic

| AC4S4 a răspuns:

Nu. Sfintii parinti, primii crestini nu credeau in Dumnezeu pentru ca le oferea viata vesnica. Dupa cum spune si 1 Ioan 4:19, crestinii Il iubesc pentru ca El i-a iubit intai. Cu siguranta si astazi exista asemenea crestini.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Primi crestini asteaptau apocalipsa, iisus a spus ca vine rapid, sfarsitul e aproape

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Intr-adevar, Biblia spune sa veghem.

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Iisus nu a spus ca vine rapid Apocalipsa. Ci doar "in curand". E o diferenta. Cei care Il cunosc pe Dumnezeu stiu ca "in curand" nu e neaparat in curand. Poate sa dureze ani pana se intampla acel in curand, desi tu ai nevoie chiar atunci. In fond, daca e cum zice Biblia, ca la Dumnezeu o mie de ani e ca o zi, si o zi ca o mie de ani, nu e de condamnat cand ti se zice "in curand", si tu primesti raspunsul dupa ani de zile. Dupa zisa Bibliei, inca suntem "in curand" cu Apocalipsa, cele 2000 de ani sunt doar doua zile trecute, deci Isus nu a gresit cu nimic zicind asa. Si nici faptul ca nu se intampla inca nimic nu dovedeste ca nu va fi. Doar ca nu s-a intimplat. Inca.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Voi va scoateti mereu cu tot felul de argumente

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Si nu ti se pare normal sa fie asa? Cel ce detine adevarul, mereu se va "scoate" avand argumente. RAY, sunt credincios de mai bine de 25 de ani, si am avut prilejuri fie sa imi reconsider in anumite aspecte credinta, fie sa o intaresc prin argumentele gasite pe parcurs, si sunt si acum deschis pentru o reconsiderare generala daca cineva vine cu argumente serioase, insa mereu si mereu dovezile si argumentele au inclinat in favoarea credintei.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Cel care minte va minti mereu ca sa apere o minciuna, rezolvarea ar fi usoara dar sunteti ca niste copii incapatanati, dovediti ca exista dumnezeu simplu dar nu ca voi tot aduceti argumente de gradinita

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Din nou gresesti, RAY!
happy
"Cel care minte va minti mereu ca sa apere o minciuna"? Chiar asa? Mereu? Cel care minte, o va face pana in fata mortii. Nu stiu sa fi murit cineva pentru o minciuna. Pentru adevar, pentru convingeri personale stiute ca fiind bine ancorate in realitate, au fost destui cei ce au murit. Si crestinismul exceleaza aici. Cineva spunea pe buna dreptate ca biserica e cladita pe singele martirilor. Cel mai graitor exemplu e al apostolilor. Ei au umblat cu Isus. L-au vazut in carne si oase. L-au vazut murind. Dar L-au vazut si inviind. Si 11 din 12 au mers pana la moarte pentru asta, pentru asta au murit. Crezi ca daca nu Il vedeau viu dupa ce a murit mai erau ei gata sa moara pentru El? Mai tineau ei minciuna si dupa moarte?
Rezolvarea e usoara, dar pentru mintile deschise.
Chestia cu evolutia ce ti-o ziceam nu e un argument de gradinita, dovada e ca doar aduci acuze, nu si contraargumente. Gindeste, RAY, matematic vorbind! Fa calculele, asa cum ti le-am prezentat eu, si vei vedea ca nu e un argument de gradinita. Matematica nu te lasa sa crezi in evolutie. Sau trebuie sa gasesti contraargumente mai greu credibile decat credinta insasi.

| Kron5tadt a răspuns (pentru cristi202):

Cristi, cu Ray n-o scoti la capat. El este din start setat pe anumite chestii, fara vreo minima dorinta de a cerceta si aprofunda.winking

| RAY a răspuns (pentru Kron5tadt):

Acum 8 minute | Kopaiba a răspuns (pentru cristi202):
Cristi, cu Ray n-o scoti la capat. El este din start setat pe anumite chestii, fara vreo minima dorinta de a cerceta si aprofunda.

din contra sunt un liber cugetator dar cand e vorba de dovezii stiintifice

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Omule evolutia prin mecanismele ei poate produce complexitate si da s-a facut un calcul privind evolutia si supriza utilizand mecanismele evolutiei s-a produs rapid complexitate, bine nu asta ma face ateu, repet unde e dovada ca exista dumnezeu?

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Eu ti-am adus niste cifre. Ar fi cazul sa aduci si tu, nu doar sa spui ca s-a produs rapid complexitate. Asta nu e un raspuns. Cind spui ca o fabrica de masini are productie rapida nu spui nimic de fapt. Trebuie sa ai idee despre productia unei fabrici de masini, sa zicem ca una produce 10 masini pe zi (eu nu stiu exact cit produce o fabrica, e doar un exemplu), si sa spui ca fabrica ta a facut 16, dar si cum a facut, altfel nu esti credibil, ce utilaje s-au folosit, ce linie tehnologica, ce meseriasi, si multe altele, toate conteaza la imbunatatirea productiei, si dovedesc ca tu ai facut 16 masini pe zi.
Asa ca, vino cu cifre reale, concrete, acel calcul de care ai zis. Daca e doar din auzite, nu stiu care e cel indoctrinat si limitat. Eu asta ti-am adus, si trebuie sa imi explici cum de s-a ajuns de la o simpla celula la complexitatea imensa a unui om doar in 3 miliarde de ani. Mie nu imi iasa calculele, deci nu cred ca fabrica ta produce 16 masini, cand de fapt ar putea sa produca, cu ce are in dotare, doar 8. Si asta pentru ca fabrica ta se misca foarte lent, asa e dezavantajul ei happy.

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Dar hai sa iti aduc niste cifre si mai concludente. Omul nu s-a schimbat prea mult in 2000 de ani. Suntem la fel ca si vechii romani sau batrinii egipteni de acum 4000 de ani. Daca evolutia se misca asa de lent, de incet, atunci chiar avem o problema serioasa cu ea. Sa zicem ca totusi s-a schimbat ceva in 2000 de ani. O mica schimbare apare la 2000 de ani. Dar atunci, in trei miliarde de ani ai doar un milion si jumatate de schimbari care sa duca de la o celula la om. Daca ii iei pe vechii egipteni, cu 4000 de ani, e si mai grav, ai doar 750000 de schimbari posibile de la doar o celula la organismul uman. Crezi ca e suficient? Eu nu cred. Mi-e mai usor sa cred in Dumnezeu, argumentele ce le am poate nu sunt infailibile, dar sunt cu siguranta mai rezonabile. Daca e sa fie adevarat, matematic vorbind, in 2000 de ani ar trebui sa vedem totusi schimbari notabile in ce priveste organismul uman, in urma cu vreo 10000 trebuia sa fie maimuta. Ori evolutia sustine ca specia umana, asa cum e ea, homo sapiens, a aparut acum vreo 200000 de ani. Hai sa fim seriosi, RAY!

| cristi202 a răspuns (pentru Kron5tadt):

Am observat si eu. Dar stii cum e, cum apa, picatura cu picatura, poate modela si stinca, ma gindesc ca tot spunindu-i, cindva isi va deschide mintea in acest sens si va intelege si lucrurile pe care nu vrea sa le accepte, crezind ca nu sunt credibile.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Eu ti-am adus niste cifre. Ar fi cazul sa aduci si tu, nu doar sa spui ca s-a produs rapid complexitate

din nou minti cristy,eu am spus ca evolutia este lenta in miliarde de ani ca nu este rapida,pai ce facem,faci misto de mine?
omule evolutia nu este haotica,la intamplare,evolutia are niste mecanisme care fac evolutia maai rapida, sunt lucruri care grabesc evolutia, selectia naturala, mutati genetice, selectia sexuala

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Ba da s-a schimbat,rasele sunt diferite,s-au gasit mutati noi genetice,de exemplu torelanta la lactoza plus multe alte lucruri, repet omul evoluează ca nu a evoluat asa mult e si din cauza impuneri monogamiei, vezi tu poligamia este mult mai buna, femeile aleg cei mai buni masculi, e intr o societate monogama femeile sunt masini de facut copii, acum cat de mult am evoluat noi ca spcecie e greu de testat, suntem 7, 5 miliarde de persoane

desi omul a fost maimuta =din nou habar nu ai ce scrii cristy, omul nu a fost maimuta, omul a avut un stramos comun cu cimpanzeu, cum arata acel stramos nu stim, poate erau mai multe speci ale genului nostru homo, dar acum 4000 de ani omul nu era maimuta nici acum 100 de mii de ani,asta pentru ca termenul maimuta include mai multe speci de maimute,nu toate maimutele au evoluat in om,cimpanzeu, gorila nu, problema cu voi e ca voi sunteti dogmatici, limitati, orbi de propia credinta si nu credeti in absolut nimic nou, desigur ca nu ai citit vreodata teoria evolutiei nici nu o sa citesti ca stai in zona de confort

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Sa imi deschid mintea spre basme, fantezi crestine, aia nu e deschidere si inchidere a ratiuni

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Mai lamurit, RAY, nu stiu cine are probleme cu mintea. De la RAY citire:
"utilizand mecanismele evolutiei s-a produs rapid complexitate" - "din nou minti cristy, eu am spus ca evolutia este lenta in miliarde de ani ca nu este rapida". "s-a produs rapid complexitate" nu inseamna ca este rapida? Chiar atit de ilogic poti fi?
"desi omul a fost maimuta, omul nu a fost maimuta" happy. Si mai bagi si "din nou habar nu ai ce scrii cristy" happy Ma, omul se trage din maimuta. Ca nu a fost maimuta acum 100000 de ani e tocmai argumentul meu. Sunt destule mutatii genetice de la maimuta la om, si ele nu s-au petrecut in 100000 de ani, ci probabil in milioane. Dar atunci ai o problema, pentru ca nu se poate, matematic vorbind sa ai atitea mutatii, la ritmul lent al evolutiei, incit sa ajungi de la o simpla celula la om. Ai adus in discutie toleranta la lactoza. E doar un aspect, doar o mutatie. Cine stie cate sunt la nivel de toleranta a organismului. Dar cine stie cate sunt la nivel de sistem nervos central. Hai sa luam doar pe asta. Cit de complex e sistemul nervos? Cu toate sinapsele lui, cu toti neuronii, cu toate legaturile cu organele, cu capacitatea de a simti, de a reactiona la stimuli, hai sa luam doar reactia la stimuli, la rece, e un intreg proces prin care organimul se apara cand da de rece, si nervii sunt cei ce simt si comanda acel proces. Schimbarea asta nu s-a facut doar din una doua mutatii. Mai e si apararea la arsuri, la rani, la ingerarea de lucruri nedigerabile, si cine stie cate mai alte reactii ale sistemului nervos. Asta doar cu privire la reactii, si e doar un capitol din sutele pe care le are sistemul nervos. Unde mai pus celelalte sisteme? Fiecare cu atributiile lui. Cred ca nu stii ce inseamna complexitatea organismului uman. Si ca, pentru ca o mutatie se poate petrece doar la o generatie, la urmasi, e greu de crezut ca se poate atinge in doar 3 miliarde de ani de cand se zice ca e viata pe pamint aceasta complexitate de la o simpla celula. Eu cred ca sunt necesare trilioane de mutatii pentru o asa schimbare, e adevarat, multe se pot petrece in acelasi timp, dar tot nu justifica timpul, e necesar de mult mai mult timp, in conditiile in care evolutia e lenta.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

"utilizand mecanismele evolutiei s-a produs rapid complexitate"
da ma rapid in termeni ale evolutiei nu in termeni de azi pe maine,ca tu ai spus ca evolutia nu poate crea complexitate in miliarde de ani eu am spus prin mecanisme ale evolutiei poate mai rapid decat asa haotic,e te ai prins acum

ma omule tu nu stii ce citesti, eu am spus ca sunt mai multe specii de maimute ))))))))))))))
voi credeti ca azi esti pisica maine caine,poimaine lup, si apoi om si tot asa, sunt specii care evolueaza mai repede, unele mai incet, dar la voi raspunsul la toate e dumnezeu, cristy 2 ori 2 cat fac e pai dumnezeu stie,cristy afara ploua =dumnezeu a dat ploaia, e simplu la voi sa explicati toate, microbi, virusi se adapteaza asa bine, de exemplu microbi care consuma plastic, wow demonstreaza clar evolutia, faza e ca tu vrei explicati divine pentru tot

| Kron5tadt a răspuns (pentru cristi202):

Cristi, am incercat sa-ti dau mesaj, dar statutul de junior nu-mi permite. Sa stii ca sunt brasoveanul cu care te-ai intalnit atunci cand ai avut necazul cu incendiul. Nu dau mai multe detalii, ca iar se activeaza jigodiile si-mi baneaza contul. Sanatate maxima, Cristi! happy

| Steregoi a răspuns:

Dorinta pentru viata vesnica e implantata de Dumnezeu in mintile oamenilor. Nu e vorba de lacomie ci de triumful vietii de la Dumnezeu.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Asta e definitia crestinului? laughing Om care crede in Dumnezeu pentru confortul psihic? Doamne fereste.

| SandraEve a răspuns:

Iar ateii prefera sa nu creada in Dumnezeu pentru acelasi confort psihic. Sa crezi ca poti face ce vrei in viata asta, ca nu te va trage nimeni la raspundere dupa moarte, si nu te poate astepta nimic rau si chinuitor happy

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Madam Nirvana, povesteste-mi o fantezie de-a ta din...Campiile Elizee!winking

| SandraEve a răspuns (pentru BlackOldSun):

Te inseli daca tu crezi ca o sa mi expun aici vreuna din fantezii laughing

| BlackOldSun a răspuns (pentru SandraEve):

Am inteles. sfintenia ta, vezi sa nu prinzi panza de paianjen, te prinde papa..razziwinking

| SandraEve a răspuns (pentru BlackOldSun):

E totul ok, mersi de grija :*

| mentholinks explică (pentru SandraEve):

E o prostie sa mai si pedepsesti omul dupa o viata de rahat si dupa moarte. Dar la zeul vostru totul e posibil. Nu inteleg ce vedeti la el de il slaviti atat si ii luati apararea.

| Kron5tadt a răspuns:

Un adevarat crestin stie ca adevarata viata incepe dupa moartea sa. Cand ai sa intelegi asta, vei intelege tot.

| iurii75 a răspuns (pentru Kron5tadt):

Ba nu, un creștin știe că cei morți nu sunt conștienți de nimic.

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Nu e adevărat. Pentru atei ei se consolează ca pot face ce vor aici dar dacă nu e asa.
Totul se plătește

| RAY a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Pentru atei ei se consolează ca pot face ce vor aici dar dacă nu e asa.
cosmina tu traiesti pe pamant? te intreb pentru ca vad ca nu stii,orice om este judecat de legi umane indiferent de ce crede sau nu, un ateu nu crede pentru ca nu exista dovezi sa creada si asta o recunoaste orice crestin sincer, credinta nu cere dovezi, plus daca voi crestini stiti ca pacatuiti de ce pacatuiti, doar atei pacatuiesc a, de asta tarile religioase sunt violente iar cele atee pasnice, vrei sa imi spui ca 1% din populatia romaniei face tot raul? inca o intrebare tu nu faci nimic din cauza unei frici, tu ai ucide daca nu ai crede in dumnezeu, wow langa astfel de persoane cine ar vrea sa traiasca, faza cu totul se plateste = parca iisus a spus sa nu isi judeci aproapele