| mentholinks a întrebat:

De ce isi doresc crestinii viata vesnica? Sa manance, sa bea si sa isi faca nevoile toata ziua, pentru eternitate?

8 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Hrana pentru ce e? Pentru perpetuare in timp, energie pentru miscare, pentru functionare. Dar poate energia se poate lua si intr-un alt mod.

| doctorandus a răspuns:

Omul cand e fericit nu-si mai bate capul cu ce rost are viata proprie. In rai vor fi toti fericiti, deci nu vor avea o astfel de problema. Ca prin magie am scapat de problema asta. Problema a fost pur si simplu impinsa intr-un timp la care nu avem acum acces. Ideea crestina este de a inceta sa te mai gandesti la ea.

| Nilsson a răspuns:

In Romani 14: 17 scrie : "Caci Imparatia lui Dumnezeu nu este mancare si bautura, ci neprihanire, pace si bucurie in Duhul Sfant"

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Oamenii au nevoie de motive sa fie bucurosi iar crestinii la momentul actual sunt bucurosi fiindca au ideea ca sunt salvati si vor trai vesnic dar o data avand aceste lucruri vor avea nevoie de altceva ca sa-i mentina bucurosi si aceste lucruri sunt clar bautura si mancarea fiindca chiar Isus a spus ca ei vor veni si vor sta la masa in imparatia cerurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In viata vesnica nu vom mai avea aceasta conditie umana.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Asta e recompena Lui D-zeu pentru cei ce reusesc sa iasa din lumea asta pacatoasa prin credinta.In eternitate nu ne vom mai face nevoile findaca nimic nu se va pierde. D-zeu e etern iar noi suntem copii sai, crezi ca El suporta sa-i vada cum mor?
Pe de alta parte, cine nu si-ar dori sa traiasca vesnic?

| Golyat18 a răspuns:

Da ma scuza-l te rog pe Aihao19.

E o minciuna chestia cu viata vecinica.
In vechiul testament nu scria de asa ceva doar de cand a aparut crestinismul s-a introdus mizerea asta ca sa ajunga escrocii la putere si prostii sa-si vanda averile.

| Aihao19 a răspuns:

Sufletul se spune ca nu mai are nevoie de mancare, bautura si nici nevoi.E energie pura ce traieste in alta dimensiune alaturi de Dumnezeu sau de Creator.Viata vesnica nu e ca viata pamanteascs, e duferira.Am zis si eu ce am mai citit din diverse surse. Oricum nimic nu e sigur, totul ramane un mister daca stam sa ne gandim asa, nu poti fi sigur si sa ai certitudinea 100% de existenta vietii vesnice.Fiecare,dar fiecare dintre nou,ca este mai inteligent sau mai putin, isi da cu presupusul si crede ce a citit, ce a invatat, ce a experimentat in viata dar nimeni nu garanteaza pentru nimic, nu poti fi sigur 100% de existenta vietii vesnice nici daca scrie asa in Biblie sau in alte carti considerate sfinte, sunt sigur ca orice om are si o indoiala cat de mica in ceea ce priveste viata vesnica, chiar daca poate si crede orbeste.Eu mi-am spus doar parerea de om simplu, scuza-ma.