| Dorugar a întrebat:

Oare cum de isi inchipuie crestinii ca vor avea viata vesnica cand iata ca tocmai El Dumnezeul NU vrea ca oamenii sa aiba viata vesnica!
Geneza:
Si a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănânce şi să trăiască în veci!"

Pai ce viata de veci visati, cand chiar Dumnezeu s-a impotrivit ca oamenii sa traiasca Viata Vesnica?

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In mai multe locuri gasim scris in Biblie ca exista viata vesnica.
Mulţi din cei ce dorm în ţărâna pământului se vor scula: unii pentru viaţa veşnică şi alţii pentru ocară şi ruşine veşnică. - Daniel 12:2
Atunci s-a apropiat de Isus un om şi I-a zis: „Învăţătorule, ce bine să fac, ca să am viaţa veşnică?" - Matei 19:16
Şi oricine a lăsat case sau fraţi, sau surori, sau tată, sau mamă, sau nevastă, sau feciori, sau holde pentru Numele Meu va primi însutit şi va moşteni viaţa veşnică. - Matei 19:29
Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa veşnică." - Matei 25:46
Tocmai când era gata să pornească la drum, a alergat la El un om care a îngenuncheat înaintea Lui şi L-a întrebat: „Bunule Învăţător, ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?" - Marcu 10:17
şi să nu primească acum, în veacul acesta, de o sută de ori mai mult: case, fraţi, surori, mame, copii şi holde, împreună cu prigoniri, iar în veacul viitor, viaţa veşnică. - Marcu 10:30
Un învăţător al Legii s-a sculat să ispitească pe Isus şi I-a zis: „Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?" - Luca 10:25
„Bine ai răspuns", i-a zis Isus; „fă aşa şi vei avea viaţa veşnică." - Luca 10:28

| Dorugar explică (pentru EmaS):

In mai multe locuri gasim scris in Biblie ca exista viata vesnica.

1 Faptul ca scrie in Biblie nu inseamna nimic, pentru ca in Biblie scriu si niste oameni ca Ioan, Luca sau Marcu, care nu sunt Dumnezei ci niste primitivi nestiutori, asa ca un om normal nu nesocoteste ce spune Dumnezeu pentru a accepta ce zice un ciocoflonder primitiv.

2 Probabil ca aceia se vor ridica din tarana, nu zice cand dar probabil ca atunci cand si prunele mancate de mine ieri si deja eliminate, vor deveni din nou prune ca sa le poti manca si tu.
Nu stiam ca pe Dumnezeu il cheama Daniel.
Nu cumva acest Daniel este si el un om, adica un ciocoflender si nu un Dumnezeu?

3 Dupa cum bine si clar poti sa vezi chiar in versetele date de tine, Isus era un Invatator (adica un Rabin), deci in niciun caz un Dumnezeu si dupa cate stiu eu invatorii sunt tot oameni, adica ciocoflenderi, si nu un Dumnezeu, si scuze, eu nu pot sa fiu atat de prost incat daca e vorba sa cred intre ce spune un Dumnezeu si ce zic niste ciocoflenderi, eu sa cred ce spun ciocoflenderii pentru ca imi place mai mult ce zic ei.
Asa ceva NU! Eu il cred numai pe Dumnezeu, si daca Dumnezeu nu pomeneste nimic despre viata vesnica, desi numai El o poata da oamenilor, si nici de conditiile in care se poate obtine ...asta inseamna ca NU are asa ceva in oferta lui pentru oameni.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Pentru tine nu inseamna nimic, dar pentru noi care stim ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, conteaza!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Pai daca stiti asta, insemna ca stiti o minciuna, adica un neadevar.
Biblia NU este Cuvantul lui Dumnezeu ci un text FURAT de la religia mozaica, text care exista cu sute sau mii de ani inaintea aparitiei crestinismului, deci nu avea cum sa fie inspirtpentru crestini ci eventual pentru RABINII religiei in care si Isus activa tot ca Rabin.
Crestinii doar au FURAT textele religiei lui Isus(adica ale religiei mozaice) si le-au marsavit astfel incat acele texte sa corespunda religiei "dumnezeului" veacului acesta (adica veacul Noului Testament) si nu cred ca trebuie sa ti spun ca acel "dumnezeu" este Satana, desi fac pariu ca esti atat de orb incat nu realizezi ca te inchini si slavesti ca Dumnezeu o creatura nenorocita cu numele de Isus si nu pe marele Creator.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Voi doar credeti si NU STITI NIMIC, de acea va numiti credinciosi si nu Savanti, adica asa cum se numesc cei care STIU si nu cred!

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut