| Moisie a întrebat:

Cum sa mai existe pacat, cand Isus a desfintat Legea care spune ce este pacat sau ce nu este pacat?
Asa ca ce tot o dau crestinii inainte cu "Pacatul"ca acum dupa sacrificiul lui Isus orice om face ce vrea farasa mai fie considerat pacat, sau nu?

Intrebarea se bazeaza pe faptul ca in Biblie, in Romani 10, 4 vedem ca "Isus este sfarsitul legii", adica el a desfintat Legea data de Dumnezeu!
Si unde nu este Lege... nu este nici incalcare a Legii deci nici Pacat ci doar libertatea faradelegii?
Asa ca fete si baieti, faceti sex cat puteti ca nu exista niciun Pacat, si multumiti-i lui Isus pentru ca puteti face sex liber fara sa pacatuitii, ca doar de aia este crestinismul religia iubirii!

Ce parere aveti despre aceasta problema bazata pe o afirmatie importanta din Biblie si anume consecinta sacrificiului lui Isus?

10 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai evident ca nu!
Ei vor ajunge in Imparatia lui Isus Christos care este... Iadul!
Sau crezi ca Biblia minte atunci cand arata ca Christosul dupa invierea sa a ajuns Seful Iadului?
In concluzie Iadul va asteapta pe absolut toti crestinii care il slaviti ca Dumnezeu pe Lucifer

Si voi il slujiti, iata vdovada:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Lasa Biblia, citeste o enciclopedie -_- daca ai atata timp.

| Moisie explică (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Multumesc de sfat, afla ca nu mai citesc de mult Biblia, dar citesc toata ziua surse de documentatie printre ele si enciclopedii

| RexCuParuCret a răspuns:

Romani 6 :14 Căci păcatul nu va mai stăpâni asupra voastră, pentru că nu sunteţi sub Lege, ci sub har.

| Moisie explică (pentru RexCuParuCret):

Bingo!
In sfarsit cineva care intelege!
Asa ca puteti face pacate cate vreti ...ca sunteti cu toti sub har!

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Moisie):

Nup nu-i bingo cine e sub har e neprihanit nu toti sunt sub har asa cum multi cred ca sunt dar se inseala amarnic.
Romani 6; 18 Şi, prin chiar faptul că aţi fost izbăviţi de sub păcat, v-aţi făcut robi ai neprihănirii.
romani 6; 19 Vorbesc omeneşte, din pricina neputinţei firii voastre pământeşti: după cum odinioară v-aţi făcut mădularele voastre roabe ale necurăţiei şi fărădelegii, aşa că săvârşeaţi fărădelegea, tot aşa, acum trebuie să vă faceţi mădularele voastre roabe ale neprihănirii, ca să ajungeţi la sfinţirea voastră!

| Moisie explică (pentru RexCuParuCret):

Nu l-am vazul pe apsostolul diavolului Pavel sa spuna ca harul este doar pentru membrii mafiei bisericesti, eu am vazul ca se vorbeste despre "harul credintei" (a proasta) deci au har toti cei care cred asa a proasta ca el Luciferul este Dumnezeu!

| ZAC222 a răspuns:

Aşa se scrie *Iisus*!

| Moisie explică (pentru ZAC222):

Asta a fost tot ceea ce ai retinut din intrebare?
Daca da, atunci e foarte trist!
Isus nu se scrie cu doi de "i" ci cu un Y pentru ca il chema Yeshua!
Nu te mai intreb de raspuns ca vad ca nu te duce mintea sa dai un raspuns rezonabil!