| WhatheWow a întrebat:

Crestinilor, de ce nu L-ati iubit pe Iisus cat a trait si nu dupa ce L-ati omorat ...sau ati vrut sa va convigeti ca e Mesia cel adevarat?

Răspuns Câştigător
| tudorviorel a răspuns:

Nici cei care au trait inacea vreme nici noi cei de astazi nu l iu bim.cei care l iubesc cu adevarat sint foarte putini

| WhatheWow explică (pentru tudorviorel):

Eu nu pot să spun că-l iubesc dar compătimesc povestea sau viața Lui, Îl consider ca fiind cea mai reprezentativa figură a tuturor timpurilor, poate și din cauza a două filme capodoperă despre el, Iisus din Nazareth și Patimile lui Cristos, însă doar atât.

60 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu Il iubeam daca traiam in acele timpuri! Au fost si oameni care L-au iubit si au ascultat de El.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Dupa razboi multi viteji se arata!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu cred ca este mai greu sa nu Il vezi si totusi sa crezi in El, sa Il iubesti sa asculti de invatatura Lui. Tu ce parere ai?

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Chiar sa stii ca am compasiune pentru acest om!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Ma bucur sa aud asta. Si, ce faci in directia aceasta?

| SmexyBoy a răspuns (pentru WhatheWow):

Serios?
Chiar imi pare bine sa aud lucrul asta big grin

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

A murit EmaS! Poate ca traind atunci in acele vremuri L-as fi urmat si eu; nu pentru ca era Fiul lui Dumnezeu ci pentru invataturile lui.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Dar El a inviat a treia zi dupa Scripturi, draga Filosoficus. Sta la dreapta lui Dumnezeu si mi8jloceste pentru noi. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.

| SmexyBoy a răspuns (pentru WhatheWow):

Pai ai ocazia si acum... ce mai astepti big grin?

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Nu stiu cum se face ca tot timpul o dati in bara; a zis ala, a zis alalalt, scrie acolo sau dincolo; numai prostii! accept anumite adevaruri ca nu-s cretin dar voi chiar nu intelegeti ca sunt oameni in lumea asta care pur si simplu nu cred nici macar 0, 00000001 la suta in supranatural?

| WhatheWow explică (pentru SmexyBoy):

Ce ocazie am acum, ca n-am inteles?

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Si eu as avea suficiente dovezi, pe care tu nu le-ai lua in considerare, de aceea vin cu cei care sunt mai credibili pentru tine. Oamenii de stiinta afirma veridicitatea Bibliei. Exista marturii istorice care vin in sprijinul credintei crestine.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Eu nu cunosc nici o comunitate științifică care să fi analizat dovezi și să declare că e adevărată. Sunt de acord cu existența lui Iisus dar până la moarte. De aici încolo sunt doar speculații și supranatural.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Vechiul Testament ne-a adus "umbra lucrurilor viitoare", pe cand acum suntem chiar in "lucrurile viitoare" de atunci. Vechiul si Noul Testament este ca fagaduinta si implinirea. Ele se completeaza.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Pentru mine aceste lucruri sunt prea puțin interesante și mai ales acum când avem o istorie și care ne arată clar cu ce se ocupă religia iar dacă analizez că astăzi mai sunt și alte religii mari care nu se sprijină pe Biblie e clar.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Tu esti cel care pierde! O zi buna!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Adica oameni de stiinta aproba ca 5 paini si doi pesti a saturat 5 mii de oameni si a mai ramas 12 cosuri de frimituri? Fugidraga cu ursu' ca sperii copii, ce oameni de stiinta sunt gaozarii acestia.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Sunt scrieri ale unor oameni care au asistat la minunile facute de Domnul Isus. De ce te incapatanezi sa nu crezi?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Ba voi sunteti sanatosi la cap?

| WhatheWow explică (pentru Hombre):

Ce te miri bre Ho, ei chiar cred lucrul ăsta; păi de ce se numește credință? laughing Și auzi, și Habernas ăsta cine o fi poate să-i mulțumească la EmaS că-l face cunoscut că altfel în afară de pocăiți nu-l cunoșteau nimeni.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

O sa ma rugati voi sa va umezesc buzele cand o sa va chinuiti in vapaia focului! Cine rade la urma rade mai bine. (Bineinteles ca nu voi rade).

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Mai filozofie, accept niste pilde din biblie ca sunt lumesti, sa-ti iubesti aproapele (eu prin asta inteleg familia, nu si pe Bulea din Cucuieti, pe acela il respect) sa nu ucizi, sa nu furi(bine in Romania are loc campionatul mondial de ciordeala in frunte cu biserica) sa ajuti etc domnule dar sa inghit minunile fantazmagorice facute de Isus si tot felul de sfinti, maici, taici, draci, laci care sunt opuse naturii in care traim si sa mai iti spuna si Ema ca sunt recunoscute de oameni de stiinta, asta inseamna deraiere totala de la rational.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ateii nu vor sa creada pentru ca stiu ca nu vor putea sa traiasca conform Cuvantului lui Dumnezeu.Autorul si conferentialul Ron Carlson a cunoscut darwinisti care au admis acelasi lucru in fata lui. Dupa o prelegere tinuta a luat masa cu un profesor de biologie.Acesta l-a intrebat:-Ei, ce parere ai despre prelegerea mea? La care profesorul i-a raspuns:-Ei, bine, ca sa fiou sincer cu tine eu voi continua sa predau darwinismul pentru ca este confortabil din punct de vedere moral.In darwinism nu exista responsabilitate morala.

Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale.

| EmaS a răspuns:

Trebuie sa recunosti ca ucenicii au fost martorii oculari si ca acestia au fost schimbati si transformati datorita experientelor pe care le-au avut. Ei au vazut minunile facute de Domnul Isus, si daca inainte de invierea Lui au fost plini de teama, dupa aceasta viata lor a fost schimbata complet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Păi acum ce vrei EmaS, și-au creat o legendă; să spună lumii că s-au înșelat, că au fost atât plecați de acasă urmându-L pe Iisus degeaba? Cine îi mai asculta dacă nu inventau povestea învierii?

| SaveTheNature a răspuns:

Pentru ca nimeni nu credea. Putini erau care credeau in El cu toate ca facea minuni. Oricum cand in sfarsit, lumea incepea sa se convinga ca El este Messia l-au vandut pentru bani. S-au lepadat de el si tot asa.
E exact comportamentul oamenilor de acum.
Oamenii sunt aceeasi.

| Zenicide a răspuns:

Daca revine si zboara e "true" laughing

| WhatheWow explică (pentru Zenicide):

Se pare ca la crestini mortii conteaza nu vii! laughing

| yanira4u a răspuns (pentru WhatheWow):

Zombii conteaza...

| WhatheWow explică (pentru yanira4u):

Inchipuieste-ti cum va fi in Rai, fara zi, fara noapte n-au nevoie de mancare, de somn; inchinaciune non stop! laughing
Si una chiar spunea aici ca abia asteapta sa ajunga sa stea la masa cu Iisus!

| yanira4u a răspuns (pentru WhatheWow):

Mai ce pot sa spun uni sunt prea prostii ca sa fie insultati

| Zenicide a răspuns (pentru WhatheWow):

"Inchipuieste-ti cum va fi in Rai, fara zi, fara noapte n-au nevoie de mancare, de somn; inchinaciune non stop!"

Fara internet, fara Heroes 6, fara poker online, presupun fara caini. Pentru mine nu suna prea bine laughing

| danay72 a răspuns:

Adevaratii crestini l-au urmat si fac si astazi ceea ce e le-a poruncit sa faca.Matei28:18-20,Ioan13:34,35

| 4b a răspuns:

Asa sunt oamenii...nu pretuiesti ceea ce ai decat dupa ce pierzi...

| WhatheWow explică (pentru 4b):

Aici chiar ai dreptate.

| AvalohAlyn a răspuns:

L-au iubit dar nu toti. Oamenii pacatosi de fel doreau si credeau ca Mesia va fi cel care le va castiga razboaiele, va scapa de dominatie politica, va favoriza doar un popor, va lupta insa nu. Dumnezeu a dat o lectie de viata:A IUBIT si ne-a spus SA IUBIM! EL A VENIT CA SA IUBEASCA, SA INVETE LUMEA SA IUBEASCA SI SA IERTE!

| SmexyBoy a răspuns:

Stii, e o zicala veche:
Ce urca, trebuie sa si coboare big grin
Cine l-a omorat?
Crestini... iudei?
A fost omorat sau rastignit?

Eu cred ca a fost rastignit... si apoi si-a dat duhul sad

| WhatheWow explică (pentru SmexyBoy):

Ai dreptate, L-au pus la bronzat!

| SmexyBoy a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu era soare... Matei 27:45
Desteptule!

| WhatheWow explică (pentru SmexyBoy):

Si daca nu era soare, de ce striga la Ilie; sa opreasca ploaia sau sa o porneasca? Inteligentule!

| SmexyBoy a răspuns (pentru WhatheWow):

big grin

| SmexyBoy a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu-l striga pe Ilie...
Doarece Ilie era Ioan Botezatorul... ce-l decapitat,

| WhatheWow explică (pentru SmexyBoy):

Te-ai documentat dar te-ai documentat prost!

| SmexyBoy a răspuns (pentru WhatheWow):

Vrei sa spui gresit, probabil sursa e de vina, si daca ea minte, mint si eu.
Dar sursa... nu minte big grin

| WhatheWow explică (pentru SmexyBoy):

Deci pe cine striga?

| SmexyBoy a răspuns (pentru WhatheWow):

La intrebarea asta nu vreau sa raspund.

| WhatheWow explică (pentru SmexyBoy):

Bine, linisteste-te ca nu suntem pe vremea Inchizitiei! laughing

| relian a răspuns (pentru WhatheWow):

Il striga pe tacsu pe cine altcineva sal strige.Deci dupa mie striga o putere anume care il parasise.Se pare ca toti eroii vremurilor au avut ceva care iau dus acolo sus si in anume momente acel ceva ia parasit, iar ei asta strigau la acel ceva. Ceva o bratara, un inel ceva care le dadea putere.Si Ioana Darc parca la fel a strigat la ceva, la ceva ce nimeni nu stioa la ce, doar ea stia.Era o arma ceva care ia ajutat pina intr-un anume moment dupa care gata sa dus.Asta e ce am citit undeva, spun cei care scriuau pe acolo ca e doar o teorie dar nu e SF.Acum cine stie.Dar deocamdata nici nu se stie daca a exista cu adevarat asa ca pe cine sa mai strige.Am vazut filmul ala The Man on Earth si ma lamurii. Tare de tot filmlul ala pe bune. Uite recomanda lui Ema sa il vada

| Exilee a răspuns (pentru SmexyBoy):

Spui prostii.
Sfantul Ilie nu a murit deloc, ci a fost ridicat la cer. El nu a vazut, nu vede si nu va vedea in veci moartea.
Sfantul Ioan Botezatorul ''s-a nascut'', adica a trecut la odihna vesnica, dupa ce a fost decapitat.

| SmexyBoy a răspuns (pentru Exilee):

Eu nu ma refeream la acel Ilie.

Răspuns utilizator avertizat
| invicta a răspuns:

Ironie "fina" sau doar ignoranta extrema a unui ateu plictisit?

| WhatheWow explică (pentru invicta):

Ironie sau plictiseala, poti sa ma contrazici?

| Raniia a răspuns (pentru invicta):

Modul cum ne folosim timpul liber ne tradeaza caracterul.

| invicta a răspuns:

Inferno ai ajuns sa ai ziua si contul.
Ai repertoriul cam limitat oricum.

| Yolanda1 a răspuns:

Altii habar NAU sa spuna o RUGACIUNE dapa sal mai si iubeasca pe Iisus...

| Insigna2 a răspuns:

Faci o foarte mare confuzie.Cei care L-au rastignit au fost evreii.Ei nu credeau ca e Mesia cel adevarat, arhiereii evrei au uneltit rastignirea

| WhatheWow explică (pentru Insigna2):

Eu nu fac nici o confuzie; nu de la evrei aveți Biblia, Iisus nu a fost evreu? Toată credința voastră se datorează evreilor și acum vă lepădați de ei ca ucenicii de Iisus, parcă Petru dacă nu mă înșel?

Întrebări recente