| AvalohAlyn a întrebat:

CRESTINISMUL ESTE DREAPTA CREDINTA! Ce parere aveti? Am observat ca multi vorbiti despre paganism si paganizare etc..Care e diferenta intre crestinism si pagani? Pai HRISTOS SI DRAGOSTEA,JERTFA DE PE CRUCE,VORBELE MANTUITORULUI,MINUNILE faptul ca si in prezent intr-o luma ultra moderna mai cred MULTI oameni in crestinism,cred cu tarie,faptul ca crestinismul nu va muri si nu a murit niciodata, faptul ca HRISTOS a fost UNIC si sunt DOVEZI ca EL EXISTA! Istoricii si anumite scrieri dovedesc existenta lui Iisus Hristos.Cititi de pe www.everystudent.ro articolul "Dincolo de credinta oarba" sau"A existat Iisus cu adevarat"? Si de pe gotquestions.Am postat intrebari in trecut.Asa sa revenim CRESTINISMUL SI HRISTOS A FOST UNIC PENTRU CA el,crestinismul este o religie BINEFACATOARE,a INVIERII, a renasterii,a vindecarii,a regenerarii spirituale, a IUBIRII...Nu exista dovezi cum ca exista Zeuz,Afrodita,Neptun,Jupiter sau Ares dar exista DOVEZI eu asa le consider chiar si LOGICE(le-am prezentat daca va mai aduceti aminte,(Articolele ceva,cineva,, nu a existat niciodata nimic? etc de pe www.everystudent.ro).Plus ca sunt dovezi ca apostolii au existat,sunt dovezi ca au fost martori la moartea si rastignirea Mantuitorului,nu mai zic ca sunt MINUNI, MILIOANE facute de Sfinti ceea ce in alte religii nu sunt sau sunt putine si tot de la Hristos vin.Crestinismul nu promoveaza crimele, furturile si altceva.Crestinismul este CREDINTA ADEVARATA SI DREAPTA! CRESTINISMUL ESTE TOTUL! Cum se puteau ruga paganii la zei, omorand oameni si aducand ofrande animale crezand ca ii va rasplati? Sa nu mai vorbim de balivernele cu faraoni si piramide....NICIO RELIGIE in lume nu are ceva atat de special precum CRESTINISMUL! Sa continuam faptul ca in prezent calendarul nostru, suntem in 2013 dupa Hristos, este orientat dupa nasterea Mantuitorului etc. Uite va mai dau linkuri pe care va rog sa le cititi:http://www.gotquestions.org/Romana/Crestinism.html

http://www.gotquestions.org/Romana/credem-inviere.html

Cititi de asemenea pe www.everystudent.ro articolul:Dincolo de credinta oarba"

http://www.sfaturiortodoxe.ro/credinta.htm

PS:Nu am postat linkurile pentru altceva decat pentru a le citit,nu pentru reclama Doamne fereste ci pentru a le citi voi sa va dati cu parerea.

CRESTINISMUL E DREAPTA CREDINTA! AM AFLAT CREDINTA CEA ADEVARATA, AM AFLAT LUMINA CEA ADEVARATA!

Ce parere aveti?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Crestinismul e o secta a iudaismului asa ca nu poate fi dreapta credinta si singura, diferenta intre pagani si crestini e ca pagani nu au masacrat popoare timp de 2000 de ani ca crestini,pagani erau oameni nevinovati crestini leau obligat cu forta sa se crestineze fortat, mai lasa-ma cu dragostea voastra mare crestina pe unde merg ma lovesc de ipocriti, hoti, minicinosi, falsi, barfitori

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Paganii nu fac propaganda, ei pur si simplu respecta toate credintele unui om si nu le impune cu forta, acest obicei prost a inceput odata cu intrarea religie crestine in scena.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Nu e propaganda.E propovaduire,misionarism. Apropo,stiai ca Sfintii care chiar daca esti ateu,e normal sa crezi ca au avut o viata de APRECIAT, MORALA, EXTRAORDINARA au propovaduit Evanghelia nu au facut propaganda! De ce? FIINDCA, FOARTE FOARTE IMPORTANT, Chemati-va rudele si prietenii(glumeam) deci fiindca MANTUITORUL IISUS HRISTOS NE-A ZIS CAND VENIT PE PAMANT ACUM 2000 de ani, ne-a spus sa mergem si sa propovaduim CREDINTA SI EVANGHELIA! Deci daca ne-a spus Mantuitorul asa ceva deci nu e de neluat in serios. Vorbele lui sunt de aur pentru mine, si pentru crestini.Deci e propovaduire nu propaganda.E o mare diferenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Inchizia catolica mare diferenta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect,m-as bucura daca intr-o zi ai gandi rational

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Propovaduire,misionarism prin sabie,ce popoare au avut sclavi cea mai lunga perioada?

crestinism,crestini au luat copii de mici din africa si i bateau, infometeau sa faca lucruri groaznice, mergeau peste triburi si le violau fetele, femeile, ati masacrat popoare intregi
america latina, america de nord, Australia, ce au facut crestini cand au intrat in india?
leau ars templele unor bieti oamenii nevinovati si au obligat oamenii sa dvina crestini
in prezent singuri care sunt in razboi sunt crestini
ce cautau americani in irak?

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Dar de persecutiile asupra crestinilor nu zici? Care au fost multe si violente! Mda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Petrol.Cam cate crime estimezi ca s-au facut in numele zeului Yeshuha, as vrea o sursa oficiala daca se poarte.

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

In primele secole da, apoi ati asuprit voi pe alti timp de mileni

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

CRIMELE ORTODOXIEI

Refrenul pe care mereu il spun ortodocsii este ca ei n-au facut crime ca ale catolicilor, n-au avut Inchizitie, Cruciade, Conquista, Re-Conquista, arderi de vrajitoare, au suferit enorm la inceputurile crestinismului, n-au propovaduit prostii si au indrumat umanitatea catre noi zone de iluminare spirituala.

Ca atare, pentru a risipi indoielile am realizat o ordonare cat de cat cronologica.

Antichitate patata

* Iisus a distrus templul din Ierusalim cand a vazut comerciantii, in anul 30 en. Daca cineva s-ar duce in ziua de azi intr-o biserica, moschee sau templu si ar distruge locul sigur va fi deferit organelor de ancheta si ulterior condamnat.
* Apostolul Pavel a ars Templul zeitei Diana din Efes, una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, cu o biblioteca de peste 200.000 de pergamente.
* In decursul certurilor teologice dintre diverse factiuni dintre anii 250-450, o parte a bibliotecii din Alexandria este incendiata de primii crestini.
* Constantin cel Mare, sfant, si armata lui omoara armata lui Maxentiu cu crucea pe steaguri („In hoc signo vinces") in anul 312
* Expulzarea lui Arie, pe motiv de erezie in 320.
* 341, la Sinodul din Antiohia, imparatul Constans interzice sacrificiile si ritualurile altor religii, sub pedeapsa cu moartea. Astazi daca cineva ar interzice crestinismul prin lege ar suferi rigorile legii si constituiei in orice stat normal
* 380 Crestinismul este declarat credinta oficiala a Imperiului Roman de Teodosie cel Mare, care se alatura lui Gratian intr-un edict in care declara ca supusii lor trebuie sa marturiseasca toti credinta ortodoxa.
* In 391-393 imparatul Teodosius I a ordonat distrugerea tuturor templelor non-crestine din motive religioase iar patriarhul Theophilus din Alexandria a facut intocmai. Printre victime: Olympia si olimpiadele, a caror desfasurare se facea de peste 1.000 de ani dar si terminarea Misterelor de la Eleusis.
* 10.000 de oameni sunt ucisi in Desertul si Pesterile Schitului Patriarhul Teofil al Alexandriei.
* Sfantul Porfirie, episcop de Gaza (395–420), obtine in anul 402 emiterea unui decret imperial care porunceste inchiderea templelor ne-crestine din Gaza.
* Hypathia, matematiciana, astronoama si filozoafa din Alexandria a fost omorata in anul 415 cu pietre de o multime furioasa de crestini.
* Condusi de Episcopul Chiril, crestinii ard casele evreilor din Alexandria in timpul confruntarilor religioase. "Iar dupa ce sfantul a gonit din locul Alexandriei pe necuratii si ganditii diavoli, a luat purtare de grija sa goneasca si pe vazutii si smintitii diavoli, care erau uratorii de Hristos evrei.

Atunci dumnezeiescul Chirii, umplandu-se de ravna dumnezeiasca, a luat cu el multime de crestini si au gonit pe evrei din Alexandria, iar locuintele lor le-au surpat si le-au ars impreuna cu sinagoga lor", potrivit calendarului Ortodox.
* In anul 418 toti crestinii care urmau dogmele lui Pelagius primesc interdictia de a mai sta in oricare din orasele Romei.
* Fericitul Augustin discrimineaza femeile si impune ca acestea sa intre in biserica cu capul acoperit „pentru a nu ispiti ingerii". Tot la inceputul crestinismului se propaga ideea ca piramidele egiptene erau „Granarele lui Iosif", ceea ce evident nu sunt.

Evul Mediu, la fel de intunecat

* 489: Imparatul Zenon I inchide academia nestoriana de la Edessa, transferata de regii sasanizi ai persilor la Nisibe.
* 527: Dionisie Exiguul calculeaza gresit data nasterii lui Iisus. Eroarea este intre 4 si 7 ani.
* 529: Universitatea din Atena, ultima farama elenistica, este inchisa si inlocuita cu Universitatea crestina din Constantinopol.
* 609: Pantheonul din Roma este transformat in biserica, cu hramul Fecioarei Maria impreuna cu toti sfinti.
* 723: Sfantul Bonifaciu doboara Stejarul lui Thor de langa Fritzlar, moment decisiv in crestinarea triburilor germanice de nord.
* 733: Iconoclasmul este prilej de omoruri, crime si batalii in Bizant. Imparatul bizantin Leon al III-lea Isaurul retrage Balcanii, Sicilia si Calabria de sub jurisdictia Papei ca raspuns la sprijinul acordat de Grigore al III-lea unei revolte din Italia impotriva iconoclasmului.
* 754: Un sinod iconoclast, sub autoritatea lui Constantin al V-lea Copronim, condamna icoanele; Constantin incepe desfiintarea manastirilor. Timp de 50 de ani au loc dispute legate de iconoclasm.
* In 863 venetienii fura moastele Sfantului Marcu din Alexandria.
* In Al Patrulea Razboi Ruso-Bizantin, din 941, khazarii (ce practicau iudaismul), au vrut sa se razbune pe bizantini dupa persecutiile indurate de evrei sub Imparatul Romanos I Lecapenos.
* Sfantul Stefan cel Mare face multe crime si orori, ulterior e declarat Sfant.

Vine Sfarsitul Lumii… sau nu

* 1492: „Sfarsitul lumii" vine in Moscova deoarece se sfarseste calendarul bisericesc. Bineinteles, n-a venit niciun sfarsit.

* 1526: Au loc dezbateri in Rusia daca Biserica are voie sau nu sa aiba avere. Anti-Posesionistii il critica pe Tarul Vasile al III-lea din cauza divortului sau si sunt trecuti in ilegalitate. Cand Posesionistii au triumfat, biserica si-a castigat dreptul la bogatie in schimbul influentei politice. Tarul a devenit superior mitropolitului si putea acum sa se amestece in treburile bisericii.
* 1652-1658: Patriarhul Nikon al Moscovei revizuieste cartile liturgice pentru a le aduce in conformitate cu obiceiurile liturgice grecesti, ceea ce duce la excomunicarea dizidentilor, care vor fi cunoscuti ca Rascolnicii sau Vechii credinciosi. Reformele au provocat ruperea de biserica a celor care presupuneau orbeste si ignorant ca toate cartile de cult sunt de inspiratie divina.
* 1633: Imparatul etiopian Fasilides ii exileaza pe iezuiti si pe alti misionari Romano-Catolici din Etiopia.
* Dupa 1685 a inceput o perioada de persecutii, inclusiv de tortura si executii. Multi vechi- credinciosi au parasit Rusia definitiv.
* 1768: Evreii sunt masacrati in timpul rascoalelor din Polonia ocupata de rusi.
* Pana in secolul al XIX-lea, Biserica Ortodoxa Romana a avut timp de 500 de ani sclavi tigani.
* Ortodocsii fac pogromuri succesive incitate de catre ierarhi ortodocsi, in 1881, 1883, 1900 si 1907. Crimele se justifica cu scrierile lui Ioan Gura de Aur care scria in Omiliile sale: "Evreii isi sacrifica copii diavolului; ei sunt mai rai decat lighioanele salbatice. Sinagoga este un bordel, un cuib de ticalosi, un templu dedicat idolatriei, o adunatura de evrei criminali, un loc de intalnire pentru ucigasii lui Cristos, o casa rau-famata, un spatiu al nelegiuirii, o prapastie si un abis al pierzaniei; [... ] Dar sinagoga nu este numai un bordel si un balci; este de asemenea si o viziuina a banditilor si un adapost pentru bestii."
* Tot dintre Sfintii Parinti, Sfantul Grigorie de Nisa (Nyssa) spunea despre evrei: "Ucigasi ai Domnului, criminali ai profetilor, dusmani ai Domnului si ponegritori de Dumnezeu, infractori si dusmani ai milei, avocati ai diavolului, fii de serpi veninosi ale caror minti sunt tinute in intuneric, pline de mania feriseilor, un sinedriu al satanei. Criminali si degenerati [... ] dusmani a tot ce este decent si frumos… ei care sunt vinovati de strigatul "Crucificati-L! Pe El, care era Dumnezeu-in-carne-de-om….".

Modernitatea retrograda

* Secolul al XX-lea- nedreptati facute de catre Biserica Ortodoxa Romana celei Greco-Catolice, care nu-si mai primeste inapoi toate bunurile.
* Biserica ortodoxa rusa persecuta mai multe secte neo-protestante.
* In perioada interbelica Adevaratii crestini ortodocsi, impreuna cu o serie de secte precum adeptii Martorilor lui Iehova, Innokentienii, Adventistii-reformatori sfidau pe fata statul in Rusia si interziceau membrilor lor sa efectueze serviciul militar in Armata.
* Biserica din Eritreea ordona sa nu se faca serviciul religios celor care doreau independenta tarii.
* Biserica Etiopiana si-a folosit influenta excomunicand orice eritrean care refuza sa lupte sub steagul fascist al Italiei
* 2005: Parintele Daniel Corogeanu si 4 maici supun pe Irina Cornici la un ritual de exorcizare, timp in care aceasta moare.
* In 2009, jurnalistul Slobodan Vaskovic si echipa sa este atacat de o multime in timp ce filma o biserica la Trebinje in Bosnia. Biserica Ortodoxa Sarba ia apararea huliganilor.
* Biserica Ortodoxa Romana se opune introducerii pasapoartelor biometrice pe motiv ca apare in codul de bare numarul 666 al Satanei. IPS Teodosie al Tomisului e prins luand mita si se mai afla ca IPS Pimen lua 200 de dolari de la Securitate pentru a turna ce vede in SUA.
* Patriarhia reuseste in Romania scoaterea evolutionismului din manualele scolare de biologie, conceptele raman tot evolutioniste dar copiilor nu li se mai explica procesele, ramanand sa-si dea seama singuri

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vanatoarea de vrajitoare
Odata cu sosirea lor in Massachusetts, in jurul anului 1600, puritanii au creat o politie religioasa care urmarea si pedepsea orice devianta doctrinala. "Pacatosii" erau biciuiti, pusi la stalpul infamiei, spanzurati, li se taiau urechile sau li se gaureau limbile cu un fier incins. De cealalta parte se aflau adeptii formatiunii religioase Quaker, unii dintre cei mai mari inamici ai puritanilor, a caror religie era considerata o blasfemie. Practicantii Quaker prinsi erau spanzurati. In 1690, teama fata de magie si de efectele acesteia i-a facut pe puritani sa condamne la moarte 20 de vrajitoare si sa arunce in inchisoare alte 150 de persoane banuite de vrajitorie. In intreaga perioada a persecutiilor, care a durat din 1484 pana in 1750, mii de oameni au fost arsi pe rug sau spanzurati. Conform statisticilor oficiale, 80% dintre victime erau femei.
ruciadele
Definite drept conflicte militare cu un caracter religios, cruciadele medievale au fost purtate atat impotriva dusmanilor externi cat si a celor interni. Nu numai musulmanii sau slavii pagani au fost vizati, dar si crestinii greci ortodocsi, catarii, husitii sau oricine dobandea "statutul" de inamic al papilor. Scopul initial al cruciadelor era recuperarea Pamantului Sfant de la musulmani si impiedicarea expansiunii turcesti. Cruciadele erau purtate impotriva paganilor, ereticilor sau a celor care erau excomunicati din motive religioase, economice sau politice. In scurt timp insa, acestea au inceput sa serveasca si altor scopuri, cu precadere politice. Organizarea unei cruciade insemna mobilizarea unor forte militare imense, iar luptele presupuneau o violenta iesita din comun, avand ca rezultat un numar impresionant de victime. Ideea unui razboi religios care serveste unei cauze nobile a infierbantat mintile laicilor, asa se face ca spre sfarsitul secolului XI, oamenii din popor se angajau in aceste batalii, devenind dupa depunerea unui juramant "soldatii bisericii". Se pare ca pana in 1291, numarul victimelor ajunsese la 20 milioane, dar aceasta este numai o cifra aproximativa, in lipsa unor evidente exacte. Este foarte probabil ca cifra sa fi fost mult mai mare, augmentata de numeroasele cruciade petrecute de-a lungul unei perioade lungi de timp.
Primele miscari ale inchizitiei au fost provocate de atitudinea maselor fata de crestinism, in mod particular de cea a catarilor si a valdensienilor. Tortura a inceput sa fie folosita dupa anul 1252. Cel care a autorizat uzul torturii a fost papa Inocent al IV-lea, printr-un edict papal cunoscut sub numele de Ad exstirpanda. Insa decretul interzicea varsarea de sange, mutilarea sau moartea. Una dintre metodele des folosite era "strappado", care presupunea legarea mainilor acuzatului la spate si suspendarea acestuia in aer, pana la fracturarea bratelor. Metoda a cunoscut si "imbunatatiri": in unele cazuri, se adaugau greutati la picioare, ceea ce ducea implicit, la dislocarea lor. Insa lucrurile nu s-au oprit aici. In 1568, Tribunalul Inchizitiei Spaniole a ordonat exterminarea a 3 milioane de oameni de pe actualul teritoriu al Olandei, atunci domeniu spaniol, sub acuza de rebeliune. Un alt exemplu de fervoare religioasa este celebrul inchizitor spaniol Torquemada, care avea pe constiinta cel putin 10 220 de suflete.
1. Masacrul hindusilor
Cucerirea Indiei de catre mahomedani a fost descrisa de catre istoricul W. Durant, drept cel mai sangeros episod din istorie. In anumite parti ale Europei si ale Asiei, natiunile cucerite optau pentru convertirea la Islam in locul mortii sigure care ii astepta. In India lucrurile nu au stat asa cum si-ar fi dorit cuceritorii musulmani, datorita religiei hindu, care isi ocupase locul in viata si in cultura oamenilor cu mai bine de 4000 de ani in urma. Pusi in fata unei rezistente iesite din comun, cuceritorii musulmani nu au ezitat sa incendieze orase intregi si sa masacreze intreaga populatie a acestora. Fiecare astfel de campanie sporea numarul victimelor cu cateva mii de suflete si tot pe atatea erau aruncate in ghearele sclaviei. Fiecare invadator isi putea construi la propriu un deal din craniile adeptilor hindusi. Cucerirea Afganistanului in anul 1000 a avut ca rezultat anihiliarea intregii populatii hinduse de pe acest teritoriu. Sultanii Bahmani din centrul Indiei isi facusera o regula din a omori 100 000 de hindusi pe an. In anul 1399, Teimur a ucis 100 000 de oameni intr-o singura zi si mult mai multi cu alte ocazii. Conform calculelor profesorului Koenraad Elst, numarul populatiei hinduse a scazut din anul 1000 pana in anul 1525 cu 80 milioane.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Da. Nu e religie crestinismul, e doar credinta in Dumnezeu ( Isus Hristos).

| Zenit313 a răspuns:

Parerea mea este ca ai folosit o interpretare fortata.
Nu numai crestinismul are minini, sfaturi si plilde intelepte, sfinti, profeti, dovezi si marturii...

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenit313):

Ba da numai Iisus pate face minuni restul sunt PRAF.

| DyNo a răspuns:

Tu ca si crestin spui: "CRESTINISMUL ESTE DREAPTA CREDINTA!"
Un budist spune ca Budismul este dreapta credinta si asa mai departe.
Fiecare crede in ce vrea, iar tu nu ai dreptul sa le impui oamenilor "dreapta credinta".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incredintarea ca toate religiile sant bune,mai putin cele ce practica, jertfele umane, si obedienta fata de lideri, dar nu a fost dat omenirii ALT nume prin care pot trai vesnic, in afara de Iisus Hristos.fiindca este singurul care este viu in veci,e lumina lumii,calea, adevarul si viata, Fiul lui Dumnezeu, creatorul a toate, vazute si nevazute.

| casablanca40 a răspuns:

Crestinismul nu este credinta cea dreapta, este doar o forma de sclavagism.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru casablanca40):

MAI BINE ESTI SCLAVUL Lui Dumnezeu decit al lui satan

| n0matterman a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Ce raspuns penibil.

| n0matterman a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Cuvintele "argument", "dovada", "motiv", "logica" etc. chiar si-au pierdut sensul in halul asta? Ce societate trista, sper sa disparem cat mai repede.

| casablanca40 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Nu mai bine sunt sclavul nimanui? Sau pentru tine este mai bine sa fii sclavul cuiva, care este doar o reprezentare a felului in care tu il vezi pe Dumnezeul crestin.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru casablanca40):

Scalv de bunavoie, imi place sa iL slujesc pe Creatorul Universului.Slava Domnului!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru casablanca40):

Nu ai cum sa slunesti la 2 stapani spune Dumnezeu.

| DyNo a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Nu Dumnezeu a spus asta, ci cei care au vorbit in numele zeilor biblici.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru DyNo):

Dumnezeu ne a pus in instinct sa stim ca El exista, toti oamenii de pe pamant STIU ca Dumnezeu exista:

19 Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu.
Fapt 14.17; Ioa 1.9;
20 În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
Ps 19.1; Fapt 14.17; Fapt 17.27;
21 fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
2Imp 17.15; Ier 2.5; Efes 4.17-18;
22 S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Ier 10.14;
23 şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare.
Deut 4.16; Ps 106.20; Isa 40.18-25; Ier 2.11; Ezec 8.10; Fapt 17.29;
24 De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile;
Ps 81.12; Fapt 7.42; Efes 4.18-19; 2Tes 2.11-12; 1Cor 6.18; 1Tes 4.4; 1Pet 4.3; Lev 18.22;
25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru DyNo):

Exista un sigur Dumnezeu, Acela e Isus Hristos El exista din totdeauna.http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php

Ala e Dumnezeu, poti sa ii ceri ajutorul te asteapta oricum.

| DaDiSk a răspuns:

Fratilor tineti ochii deschisi uitati-va in jurul vostru si ziceti-mi daca exista Dumnezeu! Daca exista sincer sa fiu acum totul era mai frumos dar se vede ca nu exista minuni.