| Vernusio a întrebat:

Crezi in eternitate/viata de apoi/viata de dincolo?
De ce da? De ce nu?

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu cred în rai / iad. Astea le purtăm cu noi aici în viața asta. Îmi place să cred în reîncarnare.

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare nicidecum.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

| DeyCj a răspuns:

Da.Viaţa, dar nu de apoi aşa cum e descrisă în doxe drepte şi alte prostii de manipulare în masă a oameinilor prin dictatură sau costrângere„de comun acord"(pe vremea lui Ceauşescu toţi erau obligaţi să fie ortodocşi(otros-docmatis=DOXĂ dreaptă)) există.O dată că ne părăsim corpul cel limitat la cele 5 simţuri autodepăşibile(dacă ştii cum desigur) în astral nu mai avem limitări ci dacă am evoluat spiritual suficient de bine putem fi ca acel Dumnezeu descris în religiile monoteiste, adică putem să ne creem chiar şi propriul nostru sistem solar şi să-l conducem aşa cum face aşa zisul Dumnezeu ce real e taman diavolul cel hulit de toţi ce(ş)tinii.
Se ştie că fiecare fiinţă umană poartă după ea karma vieţilor anterioare şi se ştie că scopuil nostru pe pămâne este să evoluăm spiritual NU să aşteptăm cu frică să vie un Cristos să ne mântuiască; real... nu insist că nu cred că-i cazul! happy.

| Superior a răspuns:

Eu cred pentru ca e singurul lucru care-mi alina gandirea si m-as sinucide daca nu ar fi asa. Si pentru ca sunt o gramada de dovezi,de la proverbele si afirmatiile lui Einstein din biografia sa,pana la diferite rezultate pozitive venite de la oamenii de stiinta. (in fine vei gasi si oameni de stiinta care dovedesc opusul,dar ce zic ei acolo nu are nici o noima). Oricum la fel cum un ateu zice ca evolutia este secretul vietii si sa zica ca Dumnezeu nu exista, pentru ca "Nu vad, nu cred", la fel putem zice si noi crestinii "Nu vad, nu cred". Adica evolutia a vazut-o cineva cu ochiul liber?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Si cum putea Einstein sti? Si Pascal credea in Dumnezeu, dar cum puteau ei sti? Vino cu dovezile alea de la NASA.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Oricum la fel cum un ateu zice ca evolutia este secretul vietii si sa zica ca Dumnezeu nu exista, pentru ca "Nu vad, nu cred", la fel putem zice si noi crestinii "Nu vad, nu cred". Adica evolutia a vazut-o cineva cu ochiul liber?

si daca nimeni nu vede criminalul nu se va gasi niciodata acel criminal a? trist sa gandesti atat de ilogic, teoria evolutiei are la baza doveziile care sau pastrat in timp asa cum un detectiv vede dovezile crimei asa un om de stiinta a vazut evolutia da cu ochii lui, nu sa gasit vreun animal din prezent in substraturile pamantului ceea ce demonstreaza o evolutie a vieti, faza cu n-am vazut cu ochii mei e o porcarie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Prostiile astea tin toate de religie, si cand vine vorba de religie... praf si pulbere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca cred.Pentru ca cred in Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am putea sa vorbim ore in sir despre asta. Crestinii cred in viata de apoi. Ceilalti nu.
Serios acum... unii oAmeni fac atatea lucruri rele fara sa primeasca nici o pedeapa... asa oamenii ar putea sa se omoare unii pe altii ca de oricum nu exista Dumnezeu, nu mi se intampla nimic rau. Fals! Nu ati vazut voi ca mereu, dar mereu, daca faceti ceva rau primiti rau inapoi?
Toti vom da socoteala pentru ceea ce am facut.
Credinta in Dumnezeu ne face sa stim cum sa iubim cu adevarat, daca nu L veti cunoaste pe El; nu o sa stiti ce e iubirea adevarata, deoarece El e iubire.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

"asa oamenii ar putea sa se omoare unii pe altii ca de oricum nu exista Dumnezeu, nu mi se intampla nimic rau. Fals!"
Pe ce lume traiesti? Aici pe Pamant crestinii se omoara intre ei in fiecare zi. Oamenii cu capul pe umeri nu se omoara intre ei pentru ca au ceva ce se numeste "creier" si "ratiune". Sunt multi oameni, in mare parte crestini, sa recunoastem, care nu prea au asa ceva.

| MarioDraghi a răspuns:

Cred, viata de dincolo este viata de aici!

| Harlab_Liana_1998 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu crezi si in viata de apoi adica raiul. Daca nu crezi, atunci nu poti crede nici in viata de apoi. Eternitatea nu exista

| Mclaren12 a răspuns (pentru Harlab_Liana_1998):

Asta-i o prostie. Viata de apoi nu exista numai in crestinism. Viata de apoi exista si in religiile antice pagane care au precedat crestinismul cu mii de ani.

| DeyCj a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu ţi s-a întâmplat nici o dată să mergi într-un loc şi să-ţi faca impresia ca ai mai fost acolo sau să ţi se pară cunoscut/familial?

| Mclaren12 a răspuns (pentru DeyCj):

Nu.