| Inferno a întrebat:

Cu toate ca anumiti crestini habar nu au in ce consta crestinismul,iar la anumite intrebari sunt pusi in dificultate,ei prefera sa traga dupa ei tot crestinismul si sa se aventureze in polemici ca si pierdute cand ar putea foarte bine sa recunoasca faptul ca nu sunt avizati sau ca nu au inteles intrebarea.
Din mandrie preferati a va pretinde apologeti ai crestinismului, oameni apti a persuada pe oricine, va hazardati sa dati raspunsuri la intrebari ce va depasesc.
Pe de alta parte un raspuns sincer nu ar avea atata putere distructiva.

Ma gandeam ca acei crestini care vin cu fituici de pe net, care se uita oarecum dispretuitor chiar si la ceilalti crestini,deoarece in mintea lor ei sunt crestinii ce vor face diferenta, sunt chiar mai pacatosi decat orice alt ateu, deoarece ei au mandria de a crede ca pot salva religia.
Ori pentru a crede asta trebuie sa crezi ca esti deasupra Lui Dumnezeu, tu esti practic salvatorul care ii intinde mana creatorului, omul extrem de importanta fara de care totul s-ar narui.

Va cere Dumnezeu sa-i luati apararea, nu, el va cere sa credeti in el. Credeti ca daca Dumnezeu ar exista nu ar fi capabil sa se ocupe el singur de credinta oamenilor, credeti ca nu ar avea e ldeja planuri cu fiecare necredincios?
Pai atunci de ce va bagati in planurile Domnului, dovedind ca practic ii subestimati puterea?
De ce va duceti sa pervertiti, pardon, sa convingeti alti oameni de veracitatea crestinismului, cand Dumnezeu se ocupa de asta? Nu aveti incredere in puterea de convingere a creatorului?

12 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Crestinii nu vor recunoaste ca au gresit decat atunci cand vor ajunge atei. Dupa ce devin atei, bineinteles ca toti fostii crestini vor spune ca au crezut in ceva gresit. Religiile evolueaza, dar o fac destul de incet, si asta pentru ca rareori sunt capabili sa-si recunoasca greselile. Cand ai auzit tu ultima data un crestin spunand: "Am gresit, d-zeu nu e cum credeam eu. E timpul sa-mi schimb abordarea." In stiinta in schimb, e mult mai simplu, pentru ca teoriile unora sunt demonstrate a fi gresite. Sunt aduse dovezi si argumente care arata clar ca acea teorie e gresita. Atunci, cel care a propus-o, de obicei e obligat sa lase deoparte orgoliul si mandria, si sa-si recunoasca greseala, spre binele intregii activitati. De aceea, stiinta evolueaza mult mai rapid, odata ce e lasata sa-si faca treaba.

| express11 a răspuns:

Crede si nu cerceta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai baiete mai studiaza si altceva, mai intreaba altceva.Ai o fixatie pe intrebarile astea aiurea de religie.Numai intrebari din astea naspa pui.

| Muntgvb a răspuns:

In primul rand, ce nu-mi place la voi cand puneti astfel de intrebari este ca bagati toti crestinii in aceeasi oala.Cea mai mare parte crestina a romanilor este ortodoxa.Pana la Marea Schisma,toata Europa crestina era ortodoxa,pana au vrut occidentalii sa-si puna papa, iar mai departe e prea multa istorie si deviez de la subiect.Din acest motiv, in cele ce urmeaza sa scriu, voi folosi termenul ''crestin-ortodox'' in loc de ''crestin''. Acum cateva comentarii asupra partilor care mi-au atras atentia cel mai mult.
''Ma gandeam ca acei crestini care vin cu fituici de pe net, care se uita oarecum dispretuitor chiar si la ceilalti crestini, deoarece in mintea lor ei sunt crestinii ce vor face diferenta, sunt chiar mai pacatosi decat orice alt ateu, deoarece ei au mandria de a crede ca pot salva religia.''
1.Ce vrei sa spui prin fituici, aici chiar ca nu m-am prins?
2. Orice crestin-ortodox care are in gand ceva din ceea ce ai spus tu are deja pe diavolul mandriei in el si nu va reusi mare scofala.Este complet gresit sa vii cu o astfel de gandire cand vrei sa spui ceva despre ortodoxie.Trebuie venit cu smerenie si rabdare,si mai ales, DRAGOSTE fata de aproape, daca vii cu mandrie, deja nu mai ai treaba.E valabil si pentru ce ai scris la inceput, inainte de ce am citat eu.
''Va cere Dumnezeu sa-i luati apararea, nu, el va cere sa credeti in el. Credeti ca daca Dumnezeu ar exista nu ar fi capabil sa se ocupe el singur de credinta oamenilor, credeti ca nu ar avea el deja planuri cu fiecare necredincios?''
1.Aici se vede ca esti neinformat. Daca crestinismul ortodox s-ar rezuma la a crede in Dumnezeu si in Iisus Hristos si in Sfanta Treme, am ajunge toti in Rai.Dar nu e asa.Trebuie ceva mai mult.Intr-adevar,astea sunt vremurile de pe urma(nu stau sa-ti demonstrez asta,ca oricum n-o sa ma crezi),dar cu toate acestea,omul care se considera crestin-ortodox trebuie sa respecte in continuare traditia pe care multi dintre voi o considerati ''invechita''. Indiferent de situatie,la crestinul ortodox nu trebuie sa lipseasca anumite lucruri,printre care:Iubirea(mai ales fata de Dumnezeu),smerenia(cat de mult posibil,chiar maxim daca se poate),rugaciunea(prin aceasta,dar sa fie sincera si cu zdrobire de inima,se obtin virtuti precum smerenia), nadejdea in Dumnezeu(toate vin cu un scop, chiar si suferintele) si, activitatea in Biserica(adica Spovedania curata si sincera, Impartasirea cu Sfintele Taine).
2.Pe baza iubirii fata de Dumnezeu,aici apare o alta datorie,si anume marturisirea de credinta ortodoxa.Ce inseamna aceasta? Poti vedea ce inseamna foarte simplu la istoriile despre mucenici,inseamna a recunoaste ca virgula crezi in Dumnezeu si il iubesti la fel si pe Domnul Iisus Hristos,si chiar daca viata ti-e pusa in joc,sa nu renunti la credinta. Evident,marturisirea nu e mereu pe viata si pe moarte,marturisirea se poate face si la servici,ideea este ca daca esti un crestin-ortodox nu trebuie sa-ti fie NICIODATA rusine de Dumnezeu sau de Iisus,ca doar nu degeaba Cel din urma spune "daca cineva se rusineaza de Mine in mijlocul acestui neam desfranat si pacatos, si Eu fata de Dumnezeu ma voi rusina sa-l marturisesc". Prin aceasta marturisire, un ortodox NU trebuie sa forteze convertirea la ortodoxie a nimanui, omul are alegere libera, in plus daca face aceasta, nici macar nu se mai poate numi marturisire ceea ce face el.Prin marturisire iti dovedesti dragostea sincera fata de Dumnezeu(care trebuie sa fie mai presus decat dragostea fata de oameni), nu inseamna ca Ii iei apararea.Cand un ortodox simte ca cineva ii ataca religia, are tot dreptul sa marturiseasca pe Dumnezeu si pe Iisus Hristos si sa spuna ca ortodoxia este religia adevarata(chiar daca persoana care-l asculta nu va crede).
''De ce va duceti sa pervertiti, pardon, sa convingeti alti oameni de veracitatea crestinismului, cand Dumnezeu se ocupa de asta? Nu aveti incredere in puterea de convingere a creatorului?''In primul rand, ca sa poti crede in Dumnezeu, trebuie sa stii ce e ortodoxia(sau macar crestinismul la general). Insa datoria de marturisire ramane in continuare, evident depinde cum o faci.Intr-adevar,unii oameni au scuza ca nu au auzit niciodata despre ortodoxie,dar nu o sa tina mult,caci in zilele din urma vor veni profetii Ilie si Enoh si vor predica ortodoxia in toata lumea si cine va mai trai nu va mai avea aceasta scuza.
Inchei prin a repeta ca nu trebuie fortata convertirea la ortodoxie a nimanui,dar daca se poate sa vorbesti despre ea si poti s-o marturisesti si esti crestin-ortodox, atunci trebuie s-o faci, ori cu Dumnezeu, ori cu mamona, nu se poate la amandoi.

| Inferno explică (pentru Muntgvb):

"Pana la Marea Schisma, toata Europa crestina era ortodoxa"
Panal a mare schisma exista o singura religie crestina care s-a separat in ortodoxism si catolicism, asa ca nu aveau cum sa fie ortodocsi.

"1.Ce vrei sa spui prin fituici, aici chiar ca nu m-am prins?"
Prin fituici ma refeream la ineptiile culese de pe internet pe care anumiti crestini le considera "stiintifice". Siteul crestin ortodox este o principala sursa de fituici anti-stiintifice.

"omul care se considera crestin-ortodox trebuie sa respecte in continuare traditia pe care multi dintre voi o considerati ''invechita'"

Ma rog, sa crezi, sa respecti traditiile iubire si ce ai mai enumerat tu acolo, am uitat sa mentionez asta. Ideea era ca Dumnezeu nu-ti cere sa-i iei apararea si sa faci pe grozavul.

"Pe baza iubirii fata de Dumnezeu, aici apare o alta datorie, si anume marturisirea de credinta ortodoxa."
De ci asta e? Trebuie sa propagam aceste lucruri?

| Alcyon a răspuns (pentru Muntgvb):

Nu te obosi sa-i mai raspunzi. Daca te uiti la topicurile deschise de el o sa vezi ceva interesant: toate sunt legate de religie (unele topicuri fiind extrem de cretinoide, desi tipul o face pe "inteligentul lui peste prajit" happy. Este evident ca omul are o mica obsesie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

Ba fixatie.Dis de dimineata si pana seara numaila din astea se gandeste.

| Muntgvb a răspuns (pentru Alcyon):

Problema e ca...nu ma obosesc(faptul ca am scris atata nu trebuie sa te induca in eroare).Nu conteaza ca topicurile sunt ''extrem de cretinoide'',sau ca,asa cum ai zis si tu,,,omul are o mica obsesie,,. Ideea este urmatoarea:ei considera ca Dumnezeu nu exista. Odata ce au facut afirmatia asta,orice topic despre Dumnezeu pe care il deschid devine o contradictie cu afirmatia lor initiala(Dumnezeu nu exista).Ei nu isi dau seama ca subiectul lor principal de discutie ajunge sa fie ceva care,,nu exista,,.
Tocmai de aceea, astfel de atei(ca nu toti sunt asa), Il cauta pe Dumnezeu si nici nu realizeaza, ba mai mult, Il cauta mai intens decat o fac multi dintre crestini.

| Muntgvb a răspuns (pentru Inferno):

Propaganda: Acțiune desfășurată sistematic în vederea răspândirii unei doctrine politice, religioase etc., a unor teorii, opinii, pentru a le face cunoscute și acceptate, pentru a câștiga adepți.
Marturisirea nu e o propaganda,deoarece atunci cand face aceasta, un ortodox trebuie doar sa spuna cum stau lucrurile(existenta Lui Dumnezeu, traditiile ortodoxe, te-ai prins tu).Cum am spus si in primul comentariu, convertirea nu se forteaza.Asta ramane la latitudinea omului care afla.Omul are alegere libera, vrea sa creada in Dumnezeu bine, nu vrea, la fel de bine.Decizia ii apartine.
''Panal a mare schisma exista o singura religie crestina care s-a separat in ortodoxism si catolicism, asa ca nu aveau cum sa fie ortodocsi''. Atunci folosesc termenii de ''crestinism occidental'', respectiv ''crestinism rasaritean''. Dupa Marea Schisma, cei din vest au ramas cu crestinismul occidental, iar cei din est cu cel rasaritean.Pana la Marea Schisma, toata Europa crestina practica crestinismul care a ramas in est, adica crestinismul care acum se numeste crestinism rasaritean(sau ortodox). Acum se intelege?

| Inferno explică (pentru Alcyon):

Dragul meu, intrebarile inteligente referitoare la religie sunt cu cateva postari mai sus si suna cam asa: 'Daca ti-as arde o biblie electronica ai reactiona violent?"sau "Sunt oare drogurile asa de nocive? Pe mine m-au ajutat sa-mi dau seama ca un Dumnezeu totusi exista." de ce nu te duci sa raspunzi la ele?

| Oliveoo a răspuns:

Pentru ca oamenii (inclusiv eu) incearca de obicei sa convinga lumea de existenta lui Dumnezeu. Am inteles intr-un final ca e gresit "Lasa'l pe prost in prostia lui". Stii cum e? Toti cred ca sunt priviti cu ochi mai buni cand fac asta. Mie mi se pare dovada de ipocrizie sa vorbesti in apararea lui Dumnezeu cand tu nu esti cu nimic mai bun decat cel care'l ponegreste. Fiecare cu credinta lui si cu aprecierile lui, sunt complet de acord cu tine!