| anonim_4396 a întrebat:

Cu totii consideram ca VIATA(in COMPLEXITATEA ei) si APARITIA ei pe Pamant este o MINUNE/MIRACOL.

Aparitia vietii pe Pamant, universul(SPATIUL COSMIC) in complexitatea lui,"universul interior" al fiecaruia dintre noi(creierul), trairile interioare si delimitarile sale...

Ce fel de MIRCOL considerati ca sunt:

-un Miracol al unui creator/ Dumnezeu

-un Miracol al Intamplarii(care implica Teorii precum cea Big Bangului...-care afirma ca suntem un Miracol al Intamplarii si Evolutiei)...

Priviti va rog acest videoclip inainte de a raspunde la intrebare:

http://www.youtube.com/watch?v=sXeKsW1Jbbs

Care considerati ca este ORIGINEA Aparitiei Vietii pe Pamant?

Pe ce va BAZATI atunci cand afirmati ca stiti care ar fi "ACEASTA"?

6 răspunsuri:
| AragorN88 a răspuns:

"Cu totii consideram ca VIATA(in COMPLEXITATEA ei) si APARITIA ei pe Pamant este o MINUNE/MIRACOL."

Cine sunt "toti" astia de care vorbesti, daca vrei sa zici majoritatea atunci da. Eu unul nu cred ca acest lucru este o minune. Aparitia vietii pe planeta noastra a fost inevitabila, tinand cont de conditiile care le avem si avand un timp destul de lung pentru a face acest lucru (4.5 miliarde de ani).
Doar pentru ca un lucru ar fi greu de produs nu inseamna ca este imposibil, ca sa castigi premiul cel mare la loto probabilitatea este de 1 din 14 milioane, pare imposibil sa-l castigi. Dar daca ai juca timp de 4.5 miliarde de ani sigur ai castiga de cateva ori. Poate probabilitatea ca viata sa apara este mai mica, dar chestia e ca aceasta nu trebuie sa se intample decat odata.

"Miracol al Intamplarii(care implica Teorii precum cea Big Bangului...-care afirma ca suntem un Miracol al Intamplarii si Evolutiei)."

Tu cand vorbesti despre un miracol al intamplarii ce vrei sa spui? Ca nu stii cum s-a intamplat si deci a fost la intamplare? Ce treaba are teoria Big Bang sau teoria evolutiei cu aparitia vietii? Abiogeneza se ocupa cu studiul aparitiei vietii.

"Priviti va rog acest videoclip inainte de a raspunde la intrebare:"

Se poate sa-mi spun parerea mea personala inainte sa ma indoctrinezi cu video-ul ala?

"Care considerati ca este ORIGINEA Aparitiei Vietii pe Pamant?"

Nu stie nimeni exact cum a aparut viata, dar cel mai probabil e ca a aparut prin procese naturale si nu prin magie cum propui tu.

"Pe ce va BAZATI atunci cand afirmati ca stiti care ar fi ''ACEASTA''? "

Nu stie nimeni dupa cum am zis, iar a afirma opusul inseamna ca ori esti naiv ori ignorant de realitatea in care traiesti.

| anonim_4396 explică (pentru AragorN88):

Viata este foarte complexa de aceea este si MIRACULOASA(un miracol).
Nimic nu este mai MIRACULOS decat VIATA pentru ca VIATA CUPRINDE T O T U L-INTREAGA EXISTENTA!

Cum am spus -INDIFERENT- care credem ca este PROVENIENTA vietii :
(citez):
-un Miracol al unui creator/ Dumnezeu

-un Miracol al Intamplarii(care implica Teorii precum cea Big Bangului...-care afirma ca suntem un Miracol al Intamplarii si Evolutiei)...

sau alte Teorii(cum ar fi extraterestrii...) viata este VIATA deci este un MIRACOL.

Chiar si sa castigi la loterie este ''un miracol''-De ce?
Pt ca :
-in primul rand trebuie sa cumperi bilet-nimeni nu a castigat niciodata fara sa cumpere un bilet (sau sa-l fure de la cineva.)
-(daca alegi varianta 6/49) trebuie sa nimeresti acele 6 nr din 49
-sunt o multime de competitorii deci sansele scad odata cu nr de competitorii pentru acel premiu si -chiar DACA ai castiga marele premiu acesta ar fi PUTEA fi impartit (data fiind posibilitatea ca si altcineva sa ghiceasca acele nr)

deci este u ''fel '' de miracol sa castigi la loterie!

Cu atat este mai mare MIRACOLUL vietii, al extistentei!

Indiferent care este ''CAUZA'' care a dus la declansarea /aparitia vietii aceasta ''cauza '' este foarte complexa...(asfel apar intrebari precum :''de ce AICI''? ...ETC)

''Tu cand vorbesti despre un miracol al intamplarii ce vrei sa spui? Ca nu stii cum s-a intamplat si deci a fost la intamplare?''

-Tu stii CUM s-a intamplat?

''"Priviti va rog acest videoclip inainte de a raspunde la intrebare:"

Se poate sa-mi spun parerea mea personala inainte sa ma indoctrinezi cu video-ul ala? '' (ai vrut sa spui' ''a ta'')

-Ai inteles gresit!-nu incerc sa indoctrinez pe nimeni!-ce parte din acest videoclip(dezvoltarea copilului) ti se pare ca te indoctrineaza(ca are acest scop-al indoctinarii)? =))

Uite ce inseamna cuvantul ''indoctrinare'' potrivit dex-ului:
http://dexonline.ro/definitie/indoctrinare

Videoclipul era menit doar pentru a arata cat de complexa, miraculoasa... este viata-in esenta insasi existenta!

"Care considerati ca este ORIGINEA Aparitiei Vietii pe Pamant?"

Nu stie nimeni exact cum a aparut viata, dar cel mai probabil e ca a aparut prin procese naturale si nu prin magie cum propui tu.''

-ce vrei sa spui cu:''prin magie''?-nu am afirmat NICIODATA asa ceva!'(reciteste intrebarea initiala)!-eu am intrebat DOAR:''Care considerati ca este ORIGINEA Aparitiei Vietii pe Pamant?

Pe ce va BAZATI atunci cand afirmati ca stiti care ar fi ''ACEASTA''? ''-NICI MACAR NU mi-am exprimat un punct de vedere asupra subiectului!

''Nu stie nimeni dupa cum am zis, iar a afirma opusul inseamna ca ori esti naiv ori ignorant de realitatea in care traiesti. ''
-care e acel ''opus'' despre care vorbesti din moment ce eu nu am afirmat nimic doar AM INTREBAT?! :)

| danay72 a răspuns:

Totul a aparut in urma creari de catre Dumnezeu, nimic nu e o intamplare.Ma bazez pe Biblie si creatie. 2Timotei3:16,Romani1:20

| Moisie a răspuns:

Nimic nu este intamplator. Aparitia vietii nu este o exceptie ci o regula, mai exact o lege a naturii prin care materia se dezvolta de la inferior la superior!
Ma bazez pe faptul ca viata este tot o forma de energie, doar ca este superioara materiei care si ea este tot o forma de energie, iar explozia primordiala numita Big Bang a fost tot o forma de eliberare a energiilor.

| fllu07 a răspuns:

Este clar ca viata a aparut in urma creatiei si nu a evolutiei. un verset biblic in acest sens este Psalmul 139:16.
. Desigur, psalmistul nu era om de ştiinţă. Însă, folosind un limbaj simplu, el a menţionat un fapt cât se poate de corect din punct de vedere ştiinţific pentru a ilustra înţelepciunea şi puterea inegalabile ale lui Dumnezeu. Cât de diferită este consemnarea biblică de alte scrieri religioase antice, influenţate de mitologie şi superstiţii!

| HelpingHands a răspuns:

Eu consider ca suntem mult prea complecsi ca sa fii aparut din intamplare. Ma gandesc acum la asemanarea dintre cosmos si corpul uman. La similaritatea dintre atomi cu electronii lor si stele si planetele lor.
La faptul ca nu numai Soarele ne hraneste cu energie (caldura si lumina), dar si persoanele apropiate ne hranesc cu iubire si emotii, pe care le simtim si ne dau incredere si forta.

Acestea le zic din proprie experienta. Deci tind sa cred ca avem o provenienta divina. Ca suntem intr-adevar dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu facuti.