| dany1988122 a întrebat:

Cultele au voie sa foloseasca masini SPP?

3 răspunsuri:
| andreisergiu123456789 a răspuns:

Daca si permit de ce nu?
Daca au bani garla si doneaza 99% din venituri copiilor bolnavi de cancer inseamna ca l pun pe Dumnezeul lor pe primul loc.

Din pacate tot mai putini oameni mai doneaza azi...)))

| halogen001 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Corect. Cine-și permite ceva, obține acel ceva.
Dacă au bani gârlă și donează 99% din venituri copiilor bolnavi de cancer e foarte bine și frumos, dar n-am auzit să facă cineva așa ceva.
Dacă Dumnezeu e atotputernic, atunci vindecă el copiii (sau face în așa fel încât să nu se mai îmbolnăvească) și nu mai e nevoie de nici o donație.
Dacă există copii bolnavi, atunci ori Dumnezeu nu vrea ca acei copii să fie sănătoși, ori nu e atotputernic.
În ambele cazuri Dumnezeu e inutil. Ce poți să faci cu un zeu care nu vrea sau nu poate? Nimic. La ce e bun un zeu care nu vrea sau nu poate? La nimic.
Zeul acesta e mut și invizibil, deci oricine poate spune ce vrea în numele lui. E bun ca sperietoare, e bun la cerșit, e bun pentru prostirea naivilor, e bun ca justificare pentru orice dorință sau acțiune a omului mincinos, nesimțit, nerușinat și necinstit.

| dany1988122 explică (pentru andreisergiu123456789):

Doneaza 99%? Tare gluma rolling on the floor