| anonim_4396 a întrebat:

Cum a aparut universul?
O intrebare cu mai multe raspunsuri dar fara unul categoric si adevarat.
Care este varianta voastra?

Răspuns Câştigător
| ShowTim3 a răspuns:

Cea mai plauzibilia este teoria "Big Bang" desi si ia scartaie precum cea ca Dumnezeu a creat universul.
Orcum omul pentru a intelege cum s-a creat universul, trebuie sa plece de la ce creaza universul, adica atomul.
Se studiaza in paralele universul(ce este vast si nu putem vedea ) dar si ce este atat de mic incat nu putem vedea nici la microscop (atomul ) happy stiinta studiaza lucrurile astea si incearca sa dea un raspuns.
Orcum universul e gigantic, si nucred ca o sa il exploram total vreodata.

| nonn444 a răspuns (pentru ShowTim3):

De fapt universul e infinit

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred in creationism.Tot ce se vede a fost creat de Dumnezeu.Acest sistem deosebit de frumos si de complex care functioneaza si pastreaza un echilibru perfect, este creat de o fiinta atotputernica si deosebit de inteligenta.La fel si omul este o fiinta complexa si minunata.

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

Conform studiilor facute, cea mai plauzibila explicatie este Big Bang-ul.
O explozie foarte mare.La inceput din cate am vazut eu prin documentare si carti universul era foarte mic,marimea unui bob de fasole sau ceva de genul,dar acumularea de gaze a format o explozie uriasa si au aparut planete,sisteme solare, etc.
Se spune ca este intr-o continua crestere universul.
Mai dureaza oricum ceva timp pana aflam raspunsul corect si clar.
Oricum, ne apropiem destul de mult si repede de un raspuns la cum avansam.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Un raspuns categoric zice sa postezi la Stiinta si Filosofie.

| Birjaru a răspuns:

Oamenii de specialitate care s-au ocupat de-a lungul timpului cu studiul genezei universului au plasat inceputul a ceea ce inseamna astazi "univers" aprox. acum 13.75 miliarde de ani, cand a avut loc Big Bangul. Mai departe de atat nu s-a prea ajuns...inca

| MescaMascalina a răspuns:

Creatie smug

| Cezar a răspuns:

Este şi logic că Universul a fost creat de bunul Dumnezeu.
Dar sunt şi oameni de ştiinţă care zic că nu este aşa.
De exemplu Stephen Hawking(Un om de ştiinţe) susţine că Universul nu a fost creat de Dumnezeu.
Nimeni nu ştie acest lucru.

| XxBalonasheeXx a răspuns:

Universul a aparut dintr-o multitudine de prostii universale si extraterestrebatting eyelashes.