| RAY a întrebat:

Voi asta credeti ca e diferenta intre un ateu vs un agnostic?

un ateu afirma categoric ca nu exista nici un fel de creator,energie, dumnezeu iar agnostici nu stiu

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Un ateu si un agnostic sunt la fel de siguri pe ce afirma. Ateul afirma ca nu exista zei si supranatural. Agnosticul afirma ca nu putem sti daca exista zei. Implicatia este ca, odata ce nu putem sti daca exista zei sau nu, nu are rost sa speculam despre zei sau sa le facem cult. Camd nu poti sti daca ceva exista, cu atat mai putin poti sti ce este acel ceva. Diferenta dintre atei si agnostici consta in pozitia lor epistemologica, in ceea ce cred ei ca putem sti. Practic, atat ateii cat si agnosticii resping religia si ideea de revelatie.

| SG1995 a răspuns:

Ray eu sunt panteist agnostic, ce înseamnă asta nu cred în ceva supranatural cu conștiință care să ne fii creat, pur și simplu cred că Dumnezeu e Universul e mai de grabă un concept decât o persoană, de ce agnostic? Un concept filosofic nu poate fi dovedit sau infirmat.

| StrongHeart a răspuns:

Pai nu vezi diferenta?
Unul spune categoric stie raspunsul la o intrebare foarte complexa(la fel ca si crestinii) si altul spune ca nu stie.
Dintre un crestin,un ateu si un angostic,obiectiv vorbind,cine e cel mai sincer?
Agnosticul este.
Cum poti sa spui ca exista Dumnezeu? Si cum poti sa spui categoric nu exista? Pe ce te bazezi cand spui una sau cealalta? Pe o carte? Pe ce ti-au spus parintii si preotul? Pe de alta parte,cand esti ateu pe ce te bazezi, pe ce a zis Darwin? Ala tot om a fost, de unde sa stie el.
Agonsticul spune clar, ba e o intrebare prea complexa pentru mintea mea de organism viu, asa ca o sa fiu sincer si o sa spun ca nu stiu, ce atata balamuc laughing

| RKBlue a răspuns:

Agnosticii nu cred, dar nici nu nu cred(vezi ce-am facut aici?).
Atitudinea lor e neutra, deoarece considera ca asa cum existenta lui Dumnezeu nu poate fi confirmata, nu poate fi nici 100% infirmata.
Ateii sunt siguri(in marea majoritate, caci sunt unii care se considera atei, desi nu prea sunt) ca nu exista Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agnosticii sunt un fel de Elvetia in mijlocul UE. Neutralitate de fatada. Ateii resping si unii chiar urasc tot ce tine de Dumnezeu. Ambii imi par ciudati. Primii refuza sa intre in vreo tabara pentru ca asa se simt mai in siguranta si ateii urasc ceva ce spun ei ca nu exista. Cum sa respingi inexistentul, dupa cum spun ei?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Atei nu urasc,cum sa urasti ceva in care nu crezi,e absurd,cum ar fi sa urasti vampiri,varcolaci, fantomele, nu vad de ce sa urasti, exprimarea libera nu inseamna o ura, atei nu urasc repet din nou

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ei il iubesc pe Dumnezeu si tot ce e in biblie, sunt sigur happy

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Il urasti pe zeus?