| Steregoi a întrebat:

Unde au incaput in arca lui Noe atatea animale? Unde a incaput in singularitatea Big Bang atata spatiu si energie si materie?

6 răspunsuri:
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Lui Noe i-au luat sute de ani s-o termine si n-ar trebui sa zici ca n-avea cum sa traiasca atat fiindca de atunci pana acum este o diferenta foarte mare de timp - oameni din acele timpuri traiau mult mai mult si ar trebui sa-ti inchipui de ce. Asadar,
Noe ajutat de fiii sai ar fi putut termina o arca asa de mare in atatia ani. Iar in Big - Bang nu cred, te o mai fi ales si numele asta, si sa nu uitam ca e doar o speculatie, nu exista dovezi despre big-bang. O sa zici ca nici ca ne-a creat D-zeu nu exista dovezi si nu pot sa te contrazic, dar cine poate spune cum a aparut totul?

| rexiomaria a răspuns:

"Unde au incaput in arca lui Noe atatea animale?"
Nu au incaput... e o poveste... rolling on the floor
Imagineazati cum ar fi sa hranesti animalele alea, nu numai sa le puna in arca.
Trebuia sa le hraneasca si sa curete toate mizeriile lor, si sa le tina BINE hranite, ca sa nu atace leul zebra, hiena antilopa, etc.

"Unde a incaput in singularitatea Big Bang atata spatiu si energie si materie?"
Pai din cate stiu eu(poate gresesc) Big Bang-ul este un rezultat a energiei(si poate materiei) care se aduna asa de mult pana cand se compresa si a avut loc Big Bang-ul. Big Bang-ul se traduce ca un "Un mare Bang" sau ceva gen, deci intr-un "Mare Bang" nu este nimic... e ceva gen o explozie... un rezultat de la o alta actiune.

Cred ca totusi am inteles gresit, te intrebi cum din Big Bang s-a creat universul cu asa multe planete si energie? Ne asumam ca aceasta materie/energie nu exista inainte Big Bang?

Răspuns utilizator avertizat