| snowyyy a întrebat:

Cum credeti ca ar fi viata pe pamant si cum ne-am purta noi oamenii daca an sti 100% ca Dzeu nu exista?

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Atunci sa vezi distractie.

16 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Dacă Dumnezeu nu ar exista, nu am exista nici noi. În acest caz, întrebarea ta nu are sens.

| Ecea a răspuns:

Am fi mai inteligenti, am incerca sa descoperim mai multe.
Momentan prin credinta ne limitam gandirea si libertatea.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

@Mihai esti foarte prost nu prost! Poate ca tu esti prost si deia vrei sa te ajute dumnezeu. Eu ma ajut singura!
ai auzit de galileo galilei ca a fost ars pe rug pentru ca a zic ca pamantul... de catre dobitocii de preoti din acele timpuri?

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Tu chiar ai nevoie sa iti fie frica de "pedeapsa divina" ca sa fii OM? shame on you...

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

@Mihai.
Esti prost.
Dumnezeu nu exista.
In 100 ani am avansat de la avioane din lemn la nave spatiale.
In 1000 ani (evul mediu) cat am fost sub influenta bisericii am evoluat FOARTE putin. Barbosul asta ceresc pe care il venerati atat, nu aduce decat prostie si razboaie.
(vrei sa iti enumar toate razboaiele in numele barbosului?)

Deci, Mihai, esti prost. Tocmai mi-au murit 2 neuroni din cauza ca ti-am explicat tie asta.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

@fetitaCUPiscoturile
Marry me laughing

| kabaleon a răspuns:

Nu foarte diferit fata de cum o facem acum, in sensul ca deja ne comportam ca si cum Dumnezeu nu ar exista! Pace!

| papusikatha a răspuns:

Nu am mai fi!

| Panteryas a răspuns:

Salut,banuiesc ca intrebarea ta e pura curiozitate, daca s-ar intampla ca noi oamenii sa stim 100% ca D-zeu "nu exista" s-ar intampla urmatoarele.
Nu ar mai exista folosita expresia noroc.
Dezastre naturale necontrolabile.
Si o lume fara sens, fara scop si fara crediinta.

| hummer24 a răspuns:

Ar fi haos total iti dai seama nimeni sa nu mai creada in nimic, sa stii ca nimeni nu te mai judeca... s-ar sfarsi lumea foarte repede

| Lorena08 a răspuns:

Am fii mult mai inteligenti. Oamenii care stiu despre ce vorbesc,pot confirma asta. Oricum,tu crezi ca Dumnezeu exista? Avand in vedere faptul ca l-ai scris prescurtat? Nu te cunosc,insa ca fapt divers vreau sa spun faptul ca daca tu te inchini doar pentru ca ti-ai format un obicei si religia ti-a fost impusa in educatia din familie si te gandesti ca "ma, daca mi se intampla ceva, macar eu m-am inchinat" nu este ok.Nu pacalesti pe nimeni asa.Cu atat mai putin pe Dumnezeu,daca Acesta exista.Ori credinta,ori ba.Iar parerea mea despre intrebarea ta ar fi,ti-am spus,ca oamenii ar fi mult mai inteligenti. Dumnezeu ne vrea ascultatori, cine e ascultator face ceea ce i se spune, deci nu are acces la propria inteligenta.Se spune ca prima greseala a fost neascultarea.Adam si Eva au pacatuit fiindca nu au ascultat.Dar,daca Dumnezeu ar fi fost un tata iubitor, de ce l-a spus "nu mancati din pomul iubirii si al vietii vesnice caci este otravitor si veti muri" si nu le-a spus " nu mancati din pomul mortii sau pomul urei caci este otravitor si veti muri"? Cine ar fi atat de prost incat sa nu manance din pomul IUBIRII si al VIETII VESNICE? Poate ca Dumnezeu nu a vrut sa-i fim egali, nu a vrut ca fii sai sa aiba aceleasi atribute ca el.Deci,unde este acel tata iubitor,care in mod normal, ca orice tata iubitor, ar vrea tot binele fiilor sai?

| Lorena08 a răspuns:

Pentru anonim : WTF?! Nu pica nimic din cer, nici macar raspunsul intrebarilor tare.Asta inseamna ca trebuie sa inveti sa te descurci,singur! NIMIC,NICIODATA, N-O SA PICE DIN CER! Daca vrei sa te rogi la cineva, roaga-te la tine! Tu esti tot.

| Anonim187 a răspuns:

Eu deja sunt la pamant cu toate deci p mine numai Dumnezeu ma mai poate ajuta... rau la nimeni n`am facut. Atunci dc nu ma ajuta? buna intrebare a?

| Mihai212 a răspuns:

Pentru Lorena, Iti respect opinia chiar daca este una gresita.Cum sa nu crezi in DUMNEZEU? Din pacate oameni. tot mai multi se indeparteaza de Biserica De ce? Stim cu toti raspunsul Oamenii Nu mai au frica de Dumnezeu si Se iau dupa toti prosti...care sunt sub influenta celui rau SI VA mai mirati "Dumnezeu nu ma ajuta ce rost mai are"Cum vreti sa va ajute, daca voi spuneti impotriva lui. Doamne nu imi vine sa cred ce oameni sunt printr`e noi. Lorena, TE Sfatuiesc sa mai faci o plimbare la Biserica.

| Mihai212 a răspuns:

Pentru Fetitalaughing))))))))))))))) Ma faci sa rad, Mah am o intrebare pentru tine.Ai fost vrodata la BISERICA, dupa Botez? Din cate vad...Sunt foarte multi oameni care sunt de partea celui rau printr`e noi,adica voi.Te ajuti singura? Hmm... Crezi ca nu este si ajutor din Partea lui Dumnezeu? Crezi ca tot ce faci nu este sub indrumarea Domnului? Adica noi toti care credem in Dumnezeu suntem prosti, majoritatea, si voi sunteti foarte destepti ca va ajutati singuri, adica foarte putini.laughing.Voi sunteti un fel de Pavel Codrut sincer.Silviu:Tati esti prost rau.La fel ca si la fetita cu piscoturilaughing) sunteti sub influenta celui rau, facand doar o vizita sau2 la botez si la cununia religioasa.Noi fara Dumnezeu nu am exista,si in plus mai doriti si sa va ajute Domnul, daca nu va ajuta credeti ca nu exista. Uitati`va prima data la voi, si nu vorbitii aiurea.Doamne ajuta!

| Chrish a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa zau el iubeste oameni