| bleakk a întrebat:

Cum credeti ca au ajuns cangurii din Australia tocmai la arca construita de Noe? Sau i-a luat la prima statie?

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pai intrebarea ta e o gluma sau ce sa credem, oare Dumnezeu care a creiat Universul, nu avea posibilitatea ca sa asigure un transport rapid, ceva de genul unei teleportari pe care o tot vedem prin filmele SF? Si inca ceva, de unde sti tu ca pe vremea aia continentele erau separate?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru danut):

"nu avea posibilitatea ca sa asigure un transport rapid" daca era atotputernic putea dar biblia nu specifica asa ceva. asta e faza.

| danut a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

BiBlia nu se complica cu amanunte nesemnicative. De altfel Biblia nu este nici o carte stiintifica si nici una filozofica, este un manual pentru viata vesnica.

| drutzix a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Pai asa a salvat si pestii, i-a teleportat in rai laughing. Asta se intampla cand cineva arunca ratiunea pe fereastra.

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

Răspuns utilizator avertizat
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Ca sa ii poata lua la prima statie trebuia sa vina mai intai potopul sa ii ridice arca. ceea ar insemna ca erau sub apa deja cangurii. iar biblia nu precizeaza ca a facut opriri pe drum happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

In lume sunt cam 50.000 ce puteau fi luate pe arca. cum hranea el si familia lui (8 persoane) 50.000 de animale intr-o zi? sa zicem ca dura cam 3 minute sa puna mancare unui animal: (omul mai si dormea) 960 minute de munca intr-o zi * 8 persoane/3minute=2560 de specii ce puteau fi hranite zilnic. asta muncind fara pauze si in fiecare zi. ceea ce ar fi nebunie.

| danut a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Doar daca te uitai la aiureala aia de film ce a rulat de curand, Noe, ai fi inteles ca intrebarea ta este fara valoare. Animalele au intrat in stare de hibernare de cum au ajuns pe corabie si au ramas asa pana la debarcare.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru danut):

big grin Pe bune? hiberna girafa? durere. cu ce grasime isi alimenta perioada de hibernare? ca ursii aduna mult. si girafele nu au functia de hibernare ca ursul. chiar voi lua fimul ca e amuzant tare atunci.

| danut a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Filmul e foarte amuzant dar faptul ca girafa a hibernat nu este ceva complicat, fi sigur ca asa cum Dumnezeu a ales cate o pereche de animale dintre toate, asa si le-a "pregatit" in prealabil.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru danut):

M-am uitat 10 minute la secvente din tot filmul. a fost distractiv :) oameni barbari, monstri din piatra :D biblia e o porcarie care spune oamenilor sa se ucida intre ei. nu dau 2 lei pe ea.
dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 toate prostiile din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm

| kyliejenner a răspuns:

De ce pui intrebari din basme de adormit copii

| bleakk explică (pentru kyliejenner):

Ca sa dorm linistit in seara asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Nu mai. avea dzeu pile si i-a dat cangurului superputeri. dintr-un salt a ajuns direct in barca. ce stiti voi

| questsoul a răspuns:

Au sarit

| Lucică1998 a răspuns:

Realizezi ca Dumnezeu la creație a spus "Sa se strângă la un loc apele care sunt dedesubtul cerului si sa se arate USCATUL", deci probabil cangurii din Australia nu erau despărțiți de celelalte animale de nicio apa pentru ca exista un singur continent sau nu ai fost atent la geografie sa stii asta.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Lucică1998):

Conform bibliei Pamantul nu e mai vechi de vreo 3500 de ani. ca mintea lor primitiva nu pricepea numere prea mari si nu erau capabil sa priveasca prea mult in urma. stiinta aduce dovezi ca acum 200milioane de ani a inceput sa se desparta. deci acum vreo 3500 de ani cand zice biblia ca s-a intamplat potopul era planeta cum e si acum.

| Dandanache a răspuns (pentru Lucică1998):

Cum reiese din afirmația ăsta ca înainte de potop exista un singur continent?

| Anghel5747 a răspuns:

Atunci nu erau continentele despartite. Scriptura se talcuieste singura:
Geneza 10:25 "Lui Eber i s-au născut doi fii: numele unuia era Peleg, numit aşa pentru că pe vremea lui s-a împărţit pământul"
In zilele vietii lui Peleg s-a impartit pamantul, contintentele. Iar Peleg a trait dupa Noah.
Asta sta de mult scris in Geneza, iar oamenii de stiinta au descoperit acelasi lucru cu cateva secole bune mai tarziu.