| PorumbRodica1965 a întrebat:

Cum dovedesti ca alegi guvernarea lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Oleg20 a răspuns:

Putem alege guvernarea lui Iehova Dumnezeu, îndeplinindui poruncile, urmând exemplul dat de Isus, să credem că efectele păcatului vor fi înlăturate pe baza credinţei în jertfa de răscumpărare, să dăm de veste altora că se apropie timpul când Regatul Ceresc îşi va începe guvernarea, etc.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Oleg20):

Just! Guvernarea divina, s-a dovedit eficienta, a rezolvat nevoile oamenilor. Este infaptuita prin iubire > cine o voteaza nu va fi dezamagit.

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cine iubeste pe Dumnezeu acela asculta de Cuvantul Sau.

| PorumbRodica1965 explică (pentru EmaS):

Evident, asculta si infaptuieste vointa lui Dumnezeu, si nu-si pune increderea in oameni, ca vor guverna cu eficienta. Multumesc.

| fuzzer a răspuns:

Prin faptul ca indeplinesc actiuni morale.

| RaduMD a răspuns:

A alege guvernarea lui Dumnezeu inseamna a respecta legile lui Dumnezeu.

Primii nostri parinti, Adam si Eva, au fost supusi la o proba. Pe vremea aceea, legea lui Dumnezeu avea articol unic: sa nu manance din cutare pom. Dar ei au dovedit ca nu aleg guvernarea lui Dumnezeu incalcand legea Sa.

Tot asa si noi. In timpul vietii noastre in trup, suntem in perioada de proba. Dovedim ca alegem guvernarea lui Dumnezeu respectand legea Lui.