| PorumbRodica1965 a întrebat:

(8)/5_ Pentru credinciosi :Cum dovedesti ca alegi,, guvernarea lui Dumnezeu"?(Ioan 17:14)

14 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Dupa om. Vasile Lupu a fost de-al Domnului, Brancoveanu si Ianache, Stefan, Neagoe Basarab, Alexandru cel Bun. Pai Stefan a facut 40 de biserici, nici el n-o fi fost de-al lui Dumnezeu? Brancoveanu si-a pierdut 4 fii, averea si viata. Dar credinta n-a lasat-o.

| danut a răspuns (pentru costis):

"Pai Stefan a facut 40 de biserici, nici el n-o fi fost de-al lui Dumnezeu? "
Tu ce crezi, saracul cum mai abuza de cate o fatuca si ii tragea un plod, hopa si biserica, si din fata-n fata se ivira 40 de..biserici, un adevarat sfant.

| costis a răspuns (pentru danut):

Daca nu era el acu purtai fes turcesc. Si-a riscat viata in fiecare razboi, si pentru tine, gulie...

| danut a răspuns (pentru costis):

De unde sti ca nu port si acum fes mai dovleac.P.S. Nici un domnitor nu si-a riscat viata pentru mine sau tara ci DOAR pentru ei si averile lor, si uite asa mai creste dovleacul, dar cu istoria stai cam ..pe langa.P.S.2 Tara noastra nu ai intrat niciodata in viziunea otomana pentru ocupare ci doar pentru "aprovizionare", poate rogi pe cineva care STIE sa-ti explice ce si cum.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Asa e Danut. Dar eu intreb/am ceva /?

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Relatia dintre om si Dumnezeu numai acesta o stie, eu nu am nici puterea sa vad in sufletul unui om si nici sa il judec deoarece fiecare dintre noi suntem unici.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Buna dimineata. Spui bine, insa este vorba de-a practica inchinarea adevarata, care este in armonie cu Biblia, Cuvantul lyui Dumnezeu(Ioan 4:23)Totodata respingi guvernarea lui Satan daca nu te implici in politica si in razboaie (Ioan 17: 14)Satan isi foloseste puterea pentru a promova practici imorale si daunatoare. Daca respingi aceste practici, s-ar putea ca unii dintre prietenii tai sa te ridiculizeze sau chiar sa ti se impotriveasca(1Petru 4:3, 4Ce vei alege sa faci? Te vei asocia cu cei care il iubesc pe Dumnezeu? Vei respecta legile sale, ce reflecta intelepciune si iubire? Daca vei actiona astfel, vei dovedi ca Satan a mintit cand a sustinut ca nimeni nu va asculta de Dumnezeuin incercari (daca vrei citeste 1Corinteni 6:9, 10; 15:33)> Desigur fiecare om este responsabil in dreptul lui. Ioan 3:16.

| danut a răspuns:

Noi suntem RASPUNZATORI doar in fata lui Dumnezeu iar ce alegem este BINE stiut de Creator. Deci NUMAI si numai lui Dumnezeu trebuie Sa-i dovedesc despre ce si cum ALEG.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca multi martori nu merg la vot! Dar sa stiti ca nu aveti de ce! E dreptul vostru si de aceea trebuie sa luptam pentru o tara mai buna..Sunteti greu de convinsi dar cei are stiu ce e bine pentru tara au reusit sa voteze...Deci dupa atatea vrajeli eu zic sa le lasati..Ca mi-a ajuns de voi care faceti parte din acei 40% care nu le pasa de loc de tara.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Acum daca o sa-ti spun ca gresesti, poate o sa ma injuri, sau faci figuri negative, caci asa se intampla de obicei cu cei care nu cunosc adevarul. Dar ia gandeste o lecuta : Martorii lui Iehova, au un interes profund fata de membrii societatii, fata de bunurile tarii, fata de respectarea legilor, pana unde nu contravin legii lui Dumnezeu. Ia sa vezi tu, daca nu este asa, sa constati tu insuti si altii, daca nu Martorii care respecta Cuvantul lui Dumnezeu, sunt interesati de educatia spirituala si morala, a semenilor lor? De cate ori ai auzit ca Martorii s-au organizat pentru a da jos Guvernul, sau l-au huiduit pe presedintele in functie, indiferent cine a fost? Cand ai auzit, ca Martorii au devastat stadioane, fabrici, au spart masini, se ocupa cu organizatii mafiote, cu droguri, arme, coruptie, incitarea maselor la revolta impotriva guvrrnelor sau a altor institutii ale statului? Atunci cui ii pasa mai mult de tara sau membri ei,? Ce comportament au copii Martorilor in societte, in scolii, si cum va respecta autoritatea relativa pe locul ei, daca nu sunt educati? Uite, in orce competitie sunt invinsi si invingatori, noi nu facem politica, nu instalam guverne, nici nu le dam jos. Dar dupa cate cunosti tu, care forma de guvernare de pe pamant, a satisfacut candva nevoile oamenilor? Care guvern a reusit sa stabileasca dreptatea, sa elimine coruptia, ura de clasa, de neam, saracia, bolile, disputele sociale? Care? Priveste lucrurile cu ochii mintii > Nu stiu ce varsta ai, insa un om care tinde catre maturitate trebuie sau ar trebui sa vada realitatea cu sinceritate. Si sa mai afli ceva :Martorii lui Iehova si-au ales guvernarea, si Regele, de drept, care nu este corupt, ipocrit, nu insala, nu plagiaza, nu minte, Regatul lui este intemeiat pe,, iubire" si nu se schimba la 4-5 ani, el a demonstrat ca poate rezolva problemele omenirii supuse si ascultatoare de Dumnezeu. (Daca doresti citeste in Biblie daca ai in Daniel 2:44; Evrei 1:1, 2. Apocalipsa(Revelatia)21:3,4,5.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu iti voi spune ca nimeni nu stie adevarul. Nu e nimic gresit in a vota, Dumnezeu nu interzice asta, este un drept! Si eu nu am de ce sa injur dar cu cine am reusit sa vorbesc de la religia voastra mi-au dat dreptate. Si am dreptate.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Atunci de ce a permis Dumnezeu scrierea Bibliei? Stii care este mesajul ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Sunt sute de traduceri si interpretari diferite. Sansa sa le gasesti pe ambele corecte este una minima. Si in plus sansa se diminueaza daca consideram ca cartile care puteau fi biblice sunt mult mai multe. Au fost alese de popi. Stiu ca esti impotriva lor. De ce ai incredere ca alegerea lor e corecta?

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am spus asa ceva, ca alegerea popilor e corecta, din potriva ceea ce fac ei este o sfidare, lupta impotriva lui Dumnezeu si-a scopului sau.