| Vernusio a întrebat:

De ce exista suferinta in opinia voastra? Si daca are vreo legatura cu pacatul adamic, ce vina avem noi ca ei au gresit atunci?
De ce ingaduie Dumnezeu suferinta la unii si pentru altii nu? De ce unii sunt fericiti si altii sunt vai de capul lor?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Exista un text care spune: plata pacatului este MOARTEA. Noi suntem urmasii parintilor nostri care ne-au dat genele lor in care se afla si consecintele pacatului, adica suferinta si apoi MOARTEA. Dumnezeu nu poate intervenii in hotararile noastre, de aceia exista suferinta dar Dumnezeu a hotarat si un sfarsit al suferintei. Crezi ca exista oameni fericiti, da sunt, cei ce sunt cu Dumnezeu fiindca la sfarsitul chinului de pe acest pamant ii asteapta reluarea vietii dinainte de caderea in pacat.

| RAY a răspuns:

De ce exista suferinta in opinia voastra?
depinde la care te referi, ca exista suferinta in lume? pentru ca nu exista nici un creator sunt fantezii umane
dar stii ca inainte de a manca dumnezeu le-a mintit ca in ziua cand vor manca vor muri?
si au mancat si? nu au murit dar au fost pedepsiti nu doar ei si pacatul e si azi din cauza unui amarat de mar, apoi vine iisus care spune suferinta e buna ca dincolo va scurge cu lapte si miere basme
De ce ingaduie Dumnezeu suferinta la unii si pentru altii nu? De ce unii sunt fericiti si altii sunt vai de capul lor?
crestini mereu au trait ultimele zile de 2017 ani si nimic, pentru ca sunt povesti
vezi acest clip https://www.youtube.com/watch?v=aOqcrMEe0nc
https://www.youtube.com/watch?v=y3FhE-xPH_w

| N0xEterniS a răspuns:

laughing Tu acum te zbati in a crede sau nu in Dumnezeu? ( nu ma refer numai la intrebarea asta, am vazut ce ai mai intrebat )E bun daca ai dubii, nu mai dureaza mult si devii ateu happy

| RAY a răspuns (pentru N0xEterniS):

Nici o sansa

Răspuns utilizator avertizat
| b4stefa a răspuns:

Hmm chestia a aia e un exemplu, cu termeni care pot lua orice valori.in locul lui Adam(om ) putea fi oricare alt om. Pune numele tau in locul lui, ar fi procedat la fel? Eu cred ca da.
cred ca toti oamenii sunt la fel de fericiti/nefericiti pentru ca omul e facut sa suferere la fel cum scanteia e facuta sa zboare.

don't blame your unhappiness for other's happiness!
e adevarat ca nu avem un start egal in viata, dar totul depinde de ATITUDINEA ta fata de ce se intampla in jurul tau.
oricum toate experientele prin care trecem ne ajuta de fapt, sa ne definitivam ca si fiinte umane, ne slefuiesc caracterul.

| CarolineF a răspuns:

"In lume veti avea necazuri; dar indrazniti, Eu am biruit lumea."(Ioan 16:33)
Nicăieri Dumnezeu nu ne promite o viata fara incercari, dezamagiri, suferinta etc. Dar a promis ca si in aceste necazuri, El va fi alaturi de noi daca ne punem toata nadejdea in El. Nimeni nu e scutit de incercari. Poate ca o persoana sa aiba acum tot ce-si doreste, sa aiba cea mai faină viata, dar nimeni si nimic nu-i garanteaza ca va fi la fel si peste 1 saptamana, 1 an, 3 ani, 10 ani sau chiar si peste o zi. De multe ori nici eu nu intelegeam de ce ingaduie El sa trec prin diferite situatii, ma rugam Lui sa schimbe situatia, dar am inteles ca in primul rand El vrea sa ne schimbe pe noi, atitudinea noastra nu neaparat circumstantele.
Am citit acum recent pe o pagina de Facebook, un articol foarte frumos explicat de cineva cu privire la rugăciune, de ce El nu raspunde rugaciunilor noastre atunci dorim: "1.Te încearcă. Vrea să vadă dacă tu chiar vrei să alegi voia Sa pentru acel lucru pentru care te rogi sau renunți, alegând propria cale, care, de multe ori, nu duce nicăieri bine, alegere pe care o faci din cauză că nu mai ai răbdare să aștepți răspunsul Lui.
2. Te întărește. Rugăciunea te ajută să privești prin credință anumite situații imposibile pentru tine. Dumnezeu alege să nu răspundă imediat tocmai pentru ca tu să vezi ce putere mare are rugăciunea fierbinte, pentru a bate la usă până primești, pentru a căuta cu toată inima până găsesti. Dacă te rogi pentru ceva mare, nu te astepta să ai răspunsul peste noapte, ci va fi de lucrat la inima ta, prin credință şi răbdare. Asa că, nu descuraja atunci când nu ai primit nimic. Încearcă în fiecare zi."

| GohnnyBravo a răspuns:

Salut! Suferința este din cauza noastră. Dumnezeu ne-a dat dreptul de care parte suntem.Adica:stai in casa, nu te ploua.Stau afara, te ploua.Nimic mai simplu.Bun. Legat de Adam si Eva:ei au fost creația lui Dumnezeu, puri, și fără păcat.Cand ei au gustat din fructul cunoașterii binelui și raului,(adică au făcut sex, ca părinții noștrii, și așa au luat naștereCain și Abel.Ei au fost născuți prin păcat, la fel ca noi) i-au prins rusinea, dandu-si seama că sunt dezvăliti.De aceea Dumnezeu și-a răstignit unicul fiu, c-a El să aibă dreptul de a ne da o sansa, și dreptul pentru a ne judeca.