| bleakk a întrebat:

Cum este pentru un crestin meseria de politist?

28 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Mai putine responsabilitati decat in cea de profesor, doctor, sau preot.
Trebuie doar sa fii corect. In cele dinainte trebuie si sa ai ceva in suflet pentru om.

| T0T a răspuns (pentru Filip23):

Cica mai putine responsabilitati. Daca esti politist d-ala pe strada, comunitar da. Dar ia p-aia la nivel mai inalt. Aia care gandesc cazuri, care intervieveaza. Cum mai putine responsabilitati? Trebuie sa gasesti criminali unii si deosebit de periculosi. E foarte mare responsabilitate acolo.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Ca in Romania aia nu au responsabilitatea aia bene, dar eu fac referire la aia din SUA, sa vezi cum isi fac aia treaba. Trebuie sa ai multa minte si conditie fizica.

| danut a răspuns:

Necesara, in actuala situatie a omeniri.

| bleakk explică (pentru danut):

Dar poate un crestin care este pentru Hristos sa presteze aceasta meserie?

| danut a răspuns (pentru bleakk):

Da.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru danut):

Danut, acordul cui l-ai dat? Citeste Isaia 2:4 daca vrei.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Acolo de unde faci tu citire este vorba despre o profetie CONDITIONATA. Daca sti ce este aia e bine, daca nu sti atunci trebuie sa-ti schimbi religia ca sa intelegi.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru danut):

Pai, de, ascultarea fata de Dumnezeu inseamna, respectarea principiilor sale drepte. Poporul lui Iehova, nu invata sa traga cu pistolul, invata sa traiasca in pace, sa-si respecte semenii, sa promoveze interesele lui Dumnezeu, pai de o ascultare si supunere fata de Dumnezeu este conditionata viata si relatia omului cu Dumnezeu. NU?

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pai atunci cand ai auzit tu ca poporul evreu L-a ascultat pe Dumnezeu? La muntele Sinai cand s-a dat LEGEA sau in pustie cand au cerut CARNE, etc, etc?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru danut):

Pai au ascultat ei de multe ori, dar cel mai mult nu au ascultat. Insa au fost intre ei oameni cu credinta puternica care au ramas fermi, si au ascultat pana la moarte. Exemplul lor este consemnat in Biblie in Evrei 11. Dar pentru faptul ca evreii ca popor nu au ascultat si nu au ramas integri, Dumnezeu i-a respins ca popor de legamant, si a ales o noua natiune, un nou popor pentru numele sau citeste in Faptele apostolilor 15:14.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

In societatea actuala unde satan domneste trebuiesc si politisti.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru danut):

Da, sa-i tina pe ai lui in frau. Dar noua nu ne trebuie.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Aici este tragedia voastra cand "inlaturati" legea Morala. Dumnezeu a oranduit omenirea cu doua forme de conducere, cea spirituala condusa de Dumnezeu si cea umana condusa de oranduirile umane, deci politia este o forma de a asigura ordinea de catre oranduirile umane. Ultimile sase porunci ai Legi Morale sunt la baza legilor din lume.

| bleakk explică (pentru danut):

Dl. Lucian Cristescu este de parere ca aceasta meserie nu este prea sigura pentru un copil al lui Dumnezeu. Cred ca te intereseaza si parerea dansului. Oarecum are dreptate. E greu sa stai "drept" intr- societate (de politisti) de oameni care se confrunta atat de mult cu coruptia si cu presiunile din afara.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru danut):

Ho.ho ho Danut, adica legea lui Dumnezeu este copiata dupa legea umana? Danut happy happy? Unde te trezesti? Noi inlaturam legea morala baiete? Eu nu am spus ca noi nu ne supunem legilor autoritatilor, dar nu ne implicam in ele! Fraternitatea noastra este recunoscuta pentru promovarea bunei conduite spirituale si morala. Noi nu facem instruire militarizata, pentru a avea o protectie si-o teama morbida de protectori. Iubirea sta la baza principiilor lui Dumnezeu. Cine nu iubeste, nu-l cunoaste pe Dumnezeu, care este iubire. Si mai gandeste si tu cum vorbesti, nu te lasa condus de prejudecati. Oricum militisti nu au iubire, au serviciu.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ho,ho,ho ai "citit" pe dos, legea umana este copiata de pe legea morala, dar voi inca nu "distingeti" care e una si care e alta. Si meseria de politist este necesara in societatea noastra iar Dumnezeu a spus: " dati lui Dumnezeu ce este a lui Dumnezeu iar Cezarului ce este al Cezarului", este evident ca Dumnezeu a indicat in mod clar ca functiile umane sunt necesare.

| danut a răspuns (pentru bleakk):

Lucian Cristescu este un om cu parerea unui om iar ce crede el este problema lui si a lui Dumnezeu, doar intre ei. Nu vorbim de coruptie samd ci de ce este normal.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru danut):

Pai functiile aceste sunt pentru cei certati cu legea lui Dumnezeu. Ia mediteaza putin, de exemplu crestinii adevarati sunt supusi autoritatii statului, pana unde nu contravine legii lui Dumnezeu. De pilda : ei isi platesc taxele si impozitele, respecta legea circulatiei,, sunt cetateni onesti, nu creaza probleme societatii,,. Desigur sunt multe situatii pentru care au respect in ceea ce priveste legea cezarului,(nu stau in concubinaj ) Dar ia gandeste-te oare azi, tu ai auzit ca Martorii lui Iehova umplu tribunalele, temnitele? Fac acte de vandalism? Se drogheaza, fac arme, fac crime sunt violenti? Rastoarna guverne, fac proteste,? Vezi pe toate canalele de televiziune vreo implicare in acte de coruptie? Nu cred.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Sa terminam o discutie fara final, PE NOUL PAMNT nu vor fi politisti dar pe acesta care este plin de rau, SUNT NECESARI si acestia iar atata timp cat fac ordine si aduc pe cei ce incalca legea acolo unde trebuie, adica in granitile acesteia, acestia sunt un dat de la Dumnezeu. Pe actualul pamant NU va fi ordine niciodata, ce este atins de pacat trebuie distrus iar aceasta se va face prin FOC cum spune Apostolul Petru in Biblie.

| doctorandus a răspuns:

Hmm... Louis Theroux are un documentar in care apare si asociatia Politistii pentru Hristos din SUA. Un politai zicea ca daca trebuie sa impuste un infractor, il va impusca, dar o va face cu dragoste, iar altul ca litera Bibliei bate legile statului.

| danay72 a răspuns:

Isaia2:4

| Felys a răspuns:

Eu am cunoscut un politist care avea 2 facultati printre care si una de preot, deci lucra pe doua fronturi, si ca politist si ca popa, deci merge

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Nu m-am gândit niciodată la asta, dar de ce ar fi diferit pentru creștini? E la fel ca un polițist de orice alta religie

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Crestinul acela nu apartine de vrerea lui Dumnezeu. Isi slujeste frati lui care sunt impotriva lui Dumnezeu > Intre crestinii adevarati nu sunt politisti.

| bleakk explică (pentru PorumbRodica1965):

Cred ca gresesti aici.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru bleakk):

Cerceteaza. Cati politisti a avut Isus in subordinea sa? Fii lui Dumnezeu nu pot sa fie si fii Diavolului. Sau politisti in armata cui sunt? A celor ce-i slujesc adevarului? Dumnezeu ne-a chemat la iubire si la pace, la tovarasii bune si la lucruri excelente. In poporul lui Iehova nu sunt politisti, fratii nostri nu ne fac noua ceea ce este rau nu? De asemenea Isus a spus :,, adevaratii crestini vor fi recunoscuti prin iubire " Atunci in dreptul lor s-a implinit profetia din Mica 6:8; si! Mica 4:3-5. (citeste cu atentie versetele, te rog ).

| Lagorúthon a răspuns:

La fel ca la toata lumea.