| AvalohAlyn a întrebat:

Cum înveți teologie daca nu ești student la Teologie? Citind din cărțile lui Ellen G. White?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Ellen White a fost predicatoare, nu teolog universitar. Deci de la ea nu prea ai cum invata teologia la nivel universitar.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Bine ea tot de la profesori universitari de teologie a copiat, d-aia cartile ei sunt scrise asa de bine. Dar a copiat partea de predicare/propaganda si nu partea de teologie universitara (critica, sistematica).

3 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

De ce nu cartile lui Joseph Smith, Charles Perham?

| oykoj98 a răspuns:

Există catehisme pentru fiecare confesiune, care sunt niște cărticele menite pentru a prezenta credința creștinul de rând, însă nu cuprind atât de multă doctrină cât să înlocuiască facultatea (au sub 100 de pagini). Doar Biserica Catolică are "Catehismul Bisericii Catolice" care e ditamai cartea (1425 pagini) plină de doctrine și explicații sistematizate.
Mă gândesc că cel mai bine ar fi să cauți niște manuale de "Teologie Sistematică", care sunt cărți scrise de diferiți teologi pentru a fi studiate de studenții la teologie. Sunt cărți groase care ating cam tot ce este de știut despre orice doctrină a tradiției din care sunt. Eu, de exemplu, am o Teologie Sistematică de Augustus Strong (3736 pagini). E făcută pentru a prezenta tot ce e de știut despre teologia baptiștilor reformați (calviniști).