| Superior a întrebat:

Cum ma pot apropia de Dumnezeu mai mult fara sa citesc Bibila non-stop? Sau si daca asta trebuie, dati-mi un link!

Răspuns Câştigător
| BeliveinJesus a răspuns:

Te poti apropia de Dumnezeu si nu e greu. In primul rand lui Iisus Hristos ii place sfintenia oamenilor. Adica sa traiesti fara sa mai pacatuiesti. Stiu, ti se pare imposibil, dar sa spunem ca te-ai hotarat sa il primesti pe Iisus Hristos in inima ta astazi. Pui pe o foaie toate pacatele care exista (furat, bautura, fumat, sex in afara casatoriei, ferirea de a face copiii cu persoana cu care esti casatorit, etc).

Le eviti pe acestea, lasi Duhul Sfant sa lucreze in tine si ca Iisus Hristos sa isi faca casa in inima ta.

Multi spun e imposibil, e foarte greu in lumea asta sa fi asa, dar nu e deloc. Adica sti ca il ai pe Iisus Hristos langa tine in permanenta si o sa vezi ca o sa poti comunica cu el dupa ce devi curat si nu mai pacatuiesti. In El trebuie sa ai toata increderea ci nu in oameni pentru ca deceptii sunt la tot pasul.

O sa te lovesti de tentatii la tot pasul dar le poti spune nu direct si o sa vezi ca atunci cresti in credinta ta si devi mai puternic.

Cand o sa ajungi sa simti ca orice s-ar intampla Iisus Hristos e mereu la orice pas langa tine si te ajuta doar sa ii ceri asta o sa realizezi ca pana acum doar ai crezut ca e greu cand e atat de placut si frumos sa ii slujesti celui ce te-a creat si trimis pe acest pamant dandu-ti cel mai de pret dar si anume viata.

Uite rugaciunea asta te poate ajuta mult. Dupa ce o spui daca esti cu totul hotarat sa mergi pe acest drum si sa lasi placerile trupului si pacatele in spate o sa vezi cum incepi sa te simti si ce vei realiza. Cheama-l pe Iisus Hristos sa te ghideze, cere-i ajutorul, dar fi curat si fara sa mai faci pacate intentionate!
Si preotii mai pacatuiesc, dar in fiecare dimineata si seara isi cer iertare catre Iisus Hristos si raman umili si smeriti.

Nu iti cere nimeni sa fi sarac sau sa fi batjocura tuturor, o sa vezi ca tot ce vei cere, daca Iisus Hristos crede ca ai nevoie de acele lucruri ti le va da.

Uite Rugaciunea aici:

Doamne Iisuse Hristoase, vin în fața Ta așa cum sunt. Îmi pare rău pentru păcatele mele, mă pocăiesc de ele, te rog iartă-mă. În numele Tău îi iert pe toți ceilalți pentru ceea ce au făcut împotriva mea.

Renunț la Satana, la spiritele rele și la toate lucrările lor. Mă dăruiesc cu totul Ție Doamne Iisuse Hristoase de acum și pentru totdeauna. Vino în viața și inima mea și ghidează-mă pe calea cea dreaptă. Eu te accept ca Domnul Dumnezeul meu și Mântuitorul meu. Vindecă-mă, schimbă-mă, întărește-mă în trup, suflet și spirit.

Vino, Doamne Iisuse Hristoase, mă spală de păcate cu sângele Tău prețios și mă umple cu Duhul Tău cel Sfânt. Te iubesc, Doamne Iisuse Hristoase. Eu, Te laud, Iisuse Hristoase. Iți Multumesc Doamne Iisuse Hristoase. Merg și voi merge alături de tine în fiecare zi a vieții mele. În momentele cele mai grele ale mele pune mâna Ta pe umărul meu și mă ridică din neputință și mă întărește în credință căci Tu ești Domnul Dumnezeul meu și Mântuitorul meu și viața mea este în mâinile tale. Amin.

Maria, Mamă a durerilor, Regina Păcii, Sfinte Peregrine, toți Îngerii și sfinții, vă rog ajutați-mă să mă ridic când mă impiedic de pietrele ce vrășmașul mi le pune în cale, feriți-mă de întunericul ce vrea să pună stăpânire pe inima mea clipă de clipă și să mă păteze de păcat. Amin.

Cand mananci fa semnul crucii inainte pe orice mananci sau bei si chiar de ar fi pline de pesticide sau mai stiu eu ce semnul crucii anuleaza tot.

Nu incerca sa iti salvezi sufletul caci il vei pierde. Lasa-l pe Iisus Hristos sa te foloseasca si sa te ghideze in ceea ce ai de facut. Iarta-i pe toti cei care ti-au facut rau sa vor sa iti faca rau caci numai asa ii poti iubi pe vrasmasii tai. Orice ti se intampla si ai nevoie de ajutor roaga-te la Iisus Hristos cu inima deschisa si plangi daca asta iti cere sufletul si te va ajuta.

Fi puternic si tine-te in credinta fara a mai pacatui.

Iisus Hristos te iubeste.

7 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Nimeni nu poate fi intr-o permanenta lectura. In afara de asta, bibla nu e punctul terminus al invataturilor crestine. Dupa apostoli au fost sfintii parinti si au fost si parintii pustiei.

| danut a răspuns:

Biblia ESTE PUNCTUL TERMINUS deoarece Dumnezeu sa revelat oamenilor prin intermediul acesteia dar nu trebuie sa o citesti incontinu insa trebuie sa o studiezi intens si mereu iar daca ai o nelamurire Biblia are explicatii in ea insasi, nu ai nevoie de alte "invataturi" pe langa EA. Biblia este PASAPORTUL pentru Viata Vesnica.

| danay72 a răspuns:

În Biblie Dumnezeu ne vorbește. Dacă vrei sa îl cunoști mai bine, trebuie sa o studiezi atent.Nu ai altfel cum sa te apropii de Dumnezeu.

| ania a răspuns:

Eu citesc Biblia Cornilescu.Nu cred că citește cineva Biblia chiar non stop. Dacă n-ai citit până acum, mai bine citește Psalmii, Noul Testament, în special Evangheliile, primele 4 cărți din Noul Testament.Roagă-te înainte-Creatorul meu, te rog vorbește-mi prin Cuvântul tău, ajută-mă să înțeleg ceea ce TU vrei să înțeleg!
Pentru mine e o carte vie, de câte ori o recitesc, Dumnezeu se atinge de sufletul meu.nici o altă carte ( și eu sunt pasionată de lectură)nu hrănește și nu vindecă sufletul meu așa cum face Biblia!

| Clorox a răspuns:

Sunt vise!

| SuNaM a răspuns:

Daca vrei lecturat si ai timp,poti citi Cazania,o carte cu predici despre viata crestina si vietile sfintilor, asta ca o mica catehizare(invatare) pentru ca nu orice prost intelege pe Dumnezeu, si neintelegandu-L, deci ca nu exista. Apoi, cel mai usor mod este sa participi in slujbele bisericii esential fiind spovedit si impartasit in fiecare din cele 4 posturi(tinute) cel putin.In rest, citeste, pe Dumnezeu il gasesti citind si rugandu-te!

| dfeel a răspuns:

Prin spovedanie constanta, rugaciune, impartasirea cu Sfintele Taine si cel mai important Ascultare. Biblia nu se citeste ca Marile Sperante ci sub ascultare de duhovnic.
Cu pasi mici si siguri.