| AvalohAlyn a întrebat:

Cum poate sa ma ajute Dumnezeu sa scap de depresie si anxietate? Tratament cu antidepresive iau si cam fara efect.Singura speranta mi-a ramas la Dumnezeu.Ma poate El ajuta? Cum?

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In conditiile in care Isus a spus: "V-am spus aceste lucruri ca sa aveti bucurie deplina", cred ca Dumnezeu te poate ajuta. Trebuie sa vezi doar ce a spus Isus ca sa ajungi la bucurie deplina, adica la opusul depresiei. Crestinismul, adevaratul crestinism e o religie a bucuriei, deci daca vezi vreun crestin pleostit, fii sigur ca are probleme serioase cu ceea ce crede. Bucuria e temometrul cu care poti masura starea de sanatate a unui credincios, cu cit e mai multa, cu atit credinciosul e mai sanatos spiritual, mai aproape de Dumnezeu. Un adevarat credincios se bucura si daca ieri i-a ars casa, si azi i-a murit cineva drag. Tristetea pierderii e acolo, dar undeva in adincul inimii, el are puterea extraordinara de a trece peste orice necaz, pentru ca bucuria lui nu este in vreun lucru din lumea asta, ci e mult mai adinca, si orice ar fi si s-ar intampla, el tot bucuros ramane. E ca si cand ai fi cu persoana iubita, esti fericit, dar acea fericire nu e umbrita de faptul ca te-ai intristat ca ai vazut ceva urit la un moment dat.
Insa tin sa te avertizez ca crestinismul nu incepe cu bucuria. Si nu bucuria e scopul lui. Ea e doar un rezultat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Crede mai mult în tine, iar legătura ta cu Dumnezeu numai tu o poţi avea, mergi şi la un preot.
Pa, pa.

| danay72 a răspuns:

Mergi la un medic si spune-i cum te simti. Citirea Bibliei te ajuta sa te linisteti, mai ales Psalmii. Te.calmeaza si te ajuta sa reusesti. Dar ai nevoie si de doctor. Imi pare rau ca treci prin aceste momente.

Bula
| Bula a răspuns:

E simplu: trebuie sa-ti lasi problemele din trecut deoparte si schimba-ti mediul radical!
Cauta o gasca vesela si petrece cat mai mult timp cu ei, cu voie buna!

E cel mai sigur remediu pentru depresie, sa razi cat se poate mai mult si sa fii vesel.

| Nilsson a răspuns:

Depresia este conseciinta unei serii de factori, este bine daca poti sa inlaturi cauzele care te duc in acesta stare.

Si relatia cu Dumnezeu este importanta, acesta devine puternica prin rugaciune, trebuie sa ii ceri staruitor de fiecare data sa iti alunge tristetea si supararea din suflet si in timp vei vedea rezultatele.

Conteaza mult sa frecventezi o biserica in care sa te regasesti, credinta adevarata o traiesti atunci cand ai niste prieteni cu care sa o impartasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde doar de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca astepti ca sa faca ceva Dumnezeul tau inventat, ajungi cu funia de gat intr-o buna zi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spui asta de parca ai incercat

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bazez doar pe ce am citit. Majoritatea oamenilor care asteapta pomana de sus din cer raman cu buza umflata. Nu are cine sa ii ajute. Cum ai zis si tu, doar de ei depinde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Credinta Oarba-care nu se bazeaza pe fapte ci pe presupuneri, se pare doar ca lucrurile pe care le cred sunt adevarate desi nu sunt in realitate.

„Credinţa fără fapte este moartă" (Iacov 2, 26)
"adăugaţi la credinţa voastră: FAPTA bună ".(2 Petru 1, 5).
" dau fiecăruia, după cum este FAPTA lui." ( Apoc. 22, 12)
"Care va răsplăti fiecăruia după FAPTELE lui ".(Romani 2, 6)
"vei răsplăti fiecăruia după FAPTELE lui."(Psalmul 61, 11)
"atunci va răsplăti fiecăruia după FAPTELE sale."(Matei 27, 16 )

Nu sunt mare credincios dar trebuie sa fii bine documentat daca vrei sa ai argumente bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru unu care nu e mare credincios stii destule rahaturi din biblie. Nu imi trebuie argumente bune, trebuie doar sa privim in jur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E o diferenta intre a crede in Dumnezeu si a fi credncios si dedicat.Eu doar cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu poate, dar trebuie să ai credință si să ii spui Lui ceea ce te apasă: exact asa cum ai scris aici poți să te pui pe genunchi si să Ii spui Lui Dumnezeu că tu crezi că El poate! Ai încredere in Dumnezeu si preda-ți viața ta cu adevărat Lui!

| gratargratar a răspuns:

Mas-turbare practici?

| BadAngel3 a răspuns:

Dumnezeu nu o sa te ajute sa scapi de depresie si anxietate. Poate ca esti o persoana credincioasa si inteleg asta, dar depinde doar de tine ca sa te scoti la suprafata.
Daca o sa stai dupa Dumnezeu, exact cum a spus si EmptyBook, o sa ajungi intr-un punct in care o sa vrei sa sfarsesti asta prin cea mai simpla cale.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Ce-ți spun acum, îți va spune și Jesus: lasă masturbarea excesivă și găsește o muiere zdravănă, să scoată răul din tine.

| sir sanjei a răspuns:

Pe mine ma ajuta cel mai mult categoria Dragoste si Sex de pe TPU. Comedie la superlativ.

| LOVW a răspuns:

Totul va trece si vei fi mai puternic, am avut si eu depresie dar mi-am revenit si am invatat ceva foarte bun ce mi-a schimbat viata. Nu-ti pierde speranta si roaga-te lui Dumnezeu. El te iubeste si iti va da ce iti doresti tu daca crezi in El.

| Zurelin a răspuns:

Din cate stiu aceasta stare este numita achedie (acedia) in biserica ortodoxa, cauta-L pe Dumnezeu, incearca sa ii multumesti si sa te bucuri de ce ti-a dat, si vorbeste cu el, am trecut printr-o perioada asemanatoare, am vorbit cu un preot

| WolfYTB a răspuns:

La depresie depinde din ce cauza...stai mult in casa, te dau afara prietenii din grup?

| MortalProxy96 a răspuns:

El te poate ajuta să intri mai tare în depresie, nu să scapi de ea.