| Calininio a întrebat:

Cum pot crestinii sa spuna ca Dumnezeul lor este bun si iubitor cand stim bine ce se petrece inca in africa, in 2013? Dupa credinta lor, dumnezeu ar putea sa-si miste degetul mic si sa-i salveze pe toti copii care mor de foame sau de boli cumplite, dar cu toate astea nu o face. Las la o parte razboaiele, cancerul, sida, masacrele produse de descreierati care intra cu AK-ul in scoli, pentru ca credinciosii vor spune ca astea sunt produse de oameni. Vreau sa-mi spuna credinciosii de ce Dumnezeu lasa oamenii din africa centrala sa duca o viata de cosmar.

19 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Tu ai facut ceva concret pentru cei din Africa, sau pentru cei care sufera din jurul tau?
Poate Dumnezeu asta vrea sa vada.

| Calininio explică (pentru Angel0):

Daca vrei sa stii adevarul, chiar am facut cate ceva. Tu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Calininio):

Stai chill ca ii gasesc fanii o scuza pentru orice, absolut orice. Ma mir ca n-a zis ca ei nu sunt ortodocsi, sau ca se ocupa cu vrajitoria, deci, motiv de pedeapsa.

| Calininio explică (pentru Mădă0611):

Ma asteptam la raspunsuri de genul "ei nu sunt ortodocsi" Daca s-ar pune treaba asa, cum am explicat in alt raspuns, mi se pare ciudat ca doar 4% din populatia planetei sa aiba dreptate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Calininio):

Fanta nu isi arata miezul tuturor, nici eu nu l-am vazut thinking

| Calininio explică (pentru Mădă0611):

Intrebarea a ajuns, nu stiu cum, si la categoria Sport. Si acolo am dat peste niste indoctrinati de genul: " De ce mai intrebi asta? Tu nu stii ca ei nu sunt ortodocsi, si fac ritualuri satanice? " Vai, cata prostie s-a scurs in capul lor... Cat de inumani pot fi. Si se mai numeste "religia iubirii" cica.

Răspuns utilizator avertizat
| TheLordofSalem a răspuns (pentru Angel0):

Atunci este nedrept.

| Angel0 a răspuns (pentru TheLordofSalem):

Eu sunt convins ca reincarnarea este o realitate.Nu este specificat in Biblie dar nu ma intereseaza.Am citit si cartile de la concurenta.

| Calininio explică (pentru SaveOurSouls):

"Crestinismul nu este o religie ci un mod de viata " Ba da, este o religie. Intr-adevar, o religie care impune un mod de viata. De cele mai multe ori unul decent. Dar exista largi situatii in care biserica ( si prin crestinism ma refer in principal la actiunea bisericilor si a largii majoritati de credinciosi ce o urmeaza ) face rau. De ce Vaticanul il tine pe Papa pe un tron de aur? Tronul ala ar hrani un stat african cu totul, timp de cateva luni. De ce marea majoritate a preotilor cer bani la slujbe, cand sunt platiti cu salariu de la stat? De ce pentru catedrala mantuirii neamului se dau bani de la buget? De ce exista 18300 de biserici si doar 425 spitale? Daca esti crestin in sensul pe care-l intuiesc de la tine, adica doar respecti partile bune ale bibliei, atunci te respect ca om. Nu stiu de ce a fost nevoie sa imi scrii un text atat de lung. Cred ca pricepeam si daca erai mai succint. Cat despre "salvarea ta" Ce spui despre un om care se roaga inainte de operatie si apoi iese sanatos? Probabil vei spune ca este voia lui Dumnezeu. Dar despre un ateu care intra in operatie doar bazandu-se pe mana doctorului, si apoi iese sanatos? Probabil vei spune " a fost doctorul bun ". Asta e o dubla masura. O dubla masura pe care multi o fac, si care m-a indepartat de crestinism. Te-a salvat de la moarte. Mai precis cum?

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio explică (pentru SaveOurSouls):

Mi-ar parea bine sa fie asa, si gandesc faptul ca daca Dumnezeu chiar exista ( desi eu consider contrariul ) nu ne va judeca daca am crezut sau nu in el, ci dupa ce fapte am facut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai sa intrebi un crestin indoctrinat o sa iti spuna ca cei din Africa nu cred in Dumnezeu si de aia sunt pedepsiti.

eu ca un crestin moderat fara sa duc religia in extreme cred ca credinta intro divinitate este ceva spiritual si nu material

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai in Africa, vezi si in India ce patesc fetele mai ales.
Eu cand le-am pomenit despre astea, ori mi-au ignorat intrebarile, ori au spus ca Dumnezeu are un plan pentru toti.

| Calininio explică (pentru anonim_4396):

Din cauze de genul asta sustin ateismul militant ( chiar daca eu personal nu sunt ateu, ci agnostic ).

| dishea a răspuns:

Pentru ca-s negrii si god e rasist!

| 12faly56 a răspuns:

Cine esti tu sa-l iei pe Dumnezeu la intrebari.ai fost cumva prezent la intemeierea lumii, ai fost tu prezent cind ai fost zamislit in pintecele mamei tale, te crezi cumva egalul creatoruli, poti sa-ti lungesti zilele vietii tale macar cu ozi.cred ca nu.i-ti recomand sa citesti isaia si vei afla raspunsul.sa auzim de bine.