| anonim_4396 a întrebat:

Cum poți fi iertat de Dumnezeu?
Cum poți sa Îl cunoști pe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poți sa fii iertat asa: "Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire." (1 Ioan 1:9)
Deci, dacă Îi spui lui Dumnezeu păcatele tale (dar sincer, nu te ascunde de El pentru oricum te cunoaște și nu ar avea rost) și te lași te ele, El te poate ierta. Dar trebuie sa știi ca iertarea vine prin jertfa Domnului Isus, nu prin fapte. E totul prin har, prin credință, nu prin fapte.
"În El avem răscumpărarea, prin sângele Lui, iertarea păcatelor, după bogățiile harului Său" (Efeseni 1:7)

Pe Dumnezeu Îl poți cunoaște căutând să Îl cunoști, după cum este scris: "Să cunoaștem, să căutăm să cunoaștem pe Domnul!" (Osea 6:3-a)
În același timp, pe Dumnezeu Îl vei cunoaște citind Biblia, nu din auzite. Acolo Îl vei găsi pe Dumnezeu. Eu cred ca si în rugăciune Îl poți cunoaște pe Dumnezeu, eu L am cunoscut și în rugăciune, a fost ceva ce doar se simte, nu poți ști cum e pana nu simți tu, ca din auzite nu e același lucru.

2 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Botez, spovedanie și împărtășanie. Ca să-L cunoști deplin pe Dumnezeu trebuie să urmezi o viață spirituală curată și conștincioasă în Biserica Ortodoxă. Pe lângă viața spirituală îți recomand scrierile teologice și spirituale ale sfinților părinți

| Mariusviatatha a răspuns:

Cu pistolul la cap si degetul pe tragaci, asa il cunosti pe Dumnezeu in cel mai rapid si eficient mod. Dar trebuie sa te spovedesti in acelasi timp ca luarea vietii de unul singur este mare pacat.