| SadnessIsEveryWhere a întrebat:

Cum puteti fi siguri ca Dumnezeu exista sau nu exista si daca exista de unde stiti ca Dumnezeul crestin este Dumnezeul adevarat.De ce nu ar fi Dumnezeul coranului cel adevarat sau Dumnezeii hindusilor sa fie adevaratii Dumnezei.

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si nu este lipsita de putere. Daca vei urma invataturile scrise in aceasta Carte, vei constata ca beneficiezi de binecuvantarile promise in aceasta Carte.Este singura Carte a carei Autor este prezent atunci cand o citesti.

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Ai vazut ce spun musulmanii? Spun exact acelasi lucru ca tine, doar ca Biblie-Coran, iar D-zeu-Allah, si la fel fac toate religiile de pe Pamant.

| DomineRex a răspuns:

Adevarul este ca nimeni nu poate stii cu certitudine daca exista sa nu o fiinta superioara care este in afara timpului si spatiului.Dar ca sa fie un Dumnezeu biblic care se implica in vietile oamenilor mi se pare putin probabil. Daca era asa pute totusi sa ne scrie pe cer macar odata la 10 ani ca El este Dumnezeul adevarat, cel care l-a trimis pe Isus sa moara pentru noi si nu sa ne testeze credinta ca mai apoi daca nu am crezut sa ne arunce in iad pentru o eternitate. Daca exista un Dumnezeu cel mai apropiat de adevar este Dumnezeul unui deist care nu se implica in viata noastra de zi cu zi.

| EmaS a răspuns (pentru DomineRex):

Pe ce te bazezi cand faci astfel de afirmatii? Ce suport ai?

| DomineRex a răspuns (pentru EmaS):

Deismul este o orientare filozofică-religioasă din secolele XVII-XVIII, care recunoștea existența lui Dumnezeu numai ca o cauză primară, impersonală a lumii, negând ideea întruchipării lui Dumnezeu într-o persoană și teza intervenției acestuia în viața naturii și a societății.
Deistul crede în existența unui Dumnezeu, sau unei ființe supreme, dar neagă religiile, bazându-și credința numai pe lumina primită de la natură, trecută prin filtrul rațiunii. Deiști renumiți au fost: Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Benjamin Franklin, Thomas Jefferson ș.a.
Deismul susține că numai folosind corect rațiunea, omul poate ajunge la o religie naturală sau rațională, capabilă să treacă dincolo de mesagele revelațiilor divine. Deismul se bazează pe mai multe principii,primul dintre ele fiind cel al existenței unei divinități, a cărei existență, susțin deiștii, poate fi afirmată gândindu-ne la ordinea și perfecțiunea Universului. Este vorba deci de o divinitate creatoare. Credința în acest Dumnezeu este cea mai importantă pentru deiști și nu diferitele servicii religioase. Din acest motiv, ei nu cred în preoți, biserici și texte sacre. Deiștii susțin că omul singur nu poate cunoaște binele și răul. Cunoașterea acestora, care constituie o adevărată știință teologică, devine posibilă doar dacă se acceptă ideea că divinitatea a elaborat legi și principii etice, a căror respectare este obligatorie pentru toți indivizii societății. Concepția deistă, născută într-o epocă de mari bătălii religioase, susține că numai folosind rațiunea se poate pune capăt diferitelor controverse religioase, și ca atare, se poate ajunge la aceea unitate religioasă pe care, mai ales iluminiștii, o interpretau ca fiind singura modalitate de a uni toate ființele umane într-o religie unică.(Wikipedia)
Mie personal deismul mi se pare cel mai apropiat de adevar, iar eu ma bazez pe ratiune, adica gandeste-te tu esti Dumnezeu, iti trimti fiul sa moara pentru acesti "viermi" neascultatori, dar apoi nu le mai dai nici un semn ca tu esti de fapt Dumnezeul adevarat, mai ales in toata aceasta diversitate de Dumnezei, unde avem de unde alege.Iar daca nu l-ai nimerit bine pe Dumnezeul in care ai crezut, El te v-a arunca pentru o eternitate in iad.De asta mi se pare putin probabil ca acest Dumnezeu sa fie cel adevarat.

| EmaS a răspuns (pentru DomineRex):

Dar Dumnezeu ne vorbeste prin Cuvantul Sau, prin oameni, imprejurari si evenimente.Numai ca oamenii nu iau aminte.Cauta si vei gasi.Bate si ti se va deschide.

| DomineRex a răspuns (pentru EmaS):

Oare nu pot spune la fel despre indianul care nu a mai mancat si nu a mai baut apa de la 13 ani, iar acum are vreo 70 de ani, iar el sustine ca o zeita i s-a aratat si l-a binecuvantat.De unde stii tu cu adevarat ca biblia este cuvantul Sau? oare nu din cauza ca ai avut acest noroc sa te nasti intr-o familie crestina?

| EmaS a răspuns (pentru DomineRex):

Eu L-am cautat pe Domnul si mi-a raspuns.El raspunde la rugaciunile noastre.El iti vine in ajutor.El da Duhul Sfant celor care Il cer!

| DomineRex a răspuns (pentru EmaS):

Doar ti se pare ca ti-a raspuns, deoarece nu cred ca i-ai auzit vreodata vocea la propiu. Daca ar sta de vorba cu oamenii care se roaga, as spune da dom'le uite El chiar exista.

| EmaS a răspuns (pentru DomineRex):

Dar El chiar sta de vorba, trebuie doar sa asculti Gl; asul Lui.Ca sa Ii auzi Glasul, trebuie sa comunici cu El prin rugaciune. Cere-I un semn.

| DomineRex a răspuns (pentru EmaS):

Crede-ma si eu ma rugam cam pentru totul.Cand am dat cu sprei paralizant prin liceu si toata lumea a iesit din cladire tusind ca si cand ar fi avut tuberculoza, ma rugam la Dumnezeu sa nu ma exmatriculeze directorul laughing desi el imi spusese ca o sa ma dea afara.Nu m-a examtriculat, de fapt nici macar nu mi-a scazut nota la purtare, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu exista, aceasta a fost una dintre putinele rugaciuni ascultate laughing.E ca o loterie cu rugaciunile astea ori se intampla ori nu se intampla, odata si odata tot trebuie sa se intample.Si eu nici macar odata nu i-am auzit glasu la propiu, sunt sigur ca tu vorbesti la figurat cand spui glas.

| DomineRex a răspuns:

Da laughing, nu credeam ca efectul va fi cihar atat de grav.Stiam ca iti provoaca tuse si usturimi in gat, ochi, nas, dar nici chiar in halul ala.Am dat doar cateva jeturi si deja toata lumea era cu lacrimi in ochi si nu putea respira.

| DomineRex a răspuns:

Tiganii m-ar fi taiat cu cutitele, cam greu sa fac asa ceva.Da ce iti venii sa dai cu papucu in neon laughing.

| BaiatulDePeTPU a răspuns:

"Existenţa raiului sau a vieţii după moarte este doar un basm pentru oamenii care se tem de întuneric"Stephen Hawking.
Am aceeaşi părere ca şi el.Am văzut un videoclip pe Youtube în care Stephen Hawking explică anumite chestii legate de creaţia universului,iar mai apoi uitându-ma la comentarii am observat că atât cei care cred în Dumnezeu, cât şi ateii folosesc acelaşi limbaj vulgar, insultându-se unul pe altul.Răman la părerea că Dumnezeu nu există.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista si continua sa faca minuni.Am trecut prin una, de curind.
Deschide ochii mintii si ai sa poti vedea.
Si inca cevabig grinumnezeu este unul singur, indiferent de religia sau crezul omului.La multi ani si multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi tu dumnezeu = speranta pentru multa lumea un fel de amic imaginar in care se regasesc multe persoane, sincer nu vad diferenta intre crestini si atei din contra atei is mai buni, nici un zeu nu exista este produsul imagineati umane de a explica fenomene care nu au putut fi explicate, peste tot sunt zei daca toti ar exista ar fi mai multi zei decat oamenii, biblia nu are autor ema abereaza, biblia este un plagiat, evrei recunosteau alti zei, biblia ofera povesti care unele au carcater adevarat dar sunt influentate de supranatural, biblia a fost transmisa din gura in gura, biblia sa scris dupa ce evenimentele sau intamplat, bibla sa modificat de en ori, biblia este un basm buna pentru filozofi dar nu sa traim dupa ea

| AndreeaLove10 a răspuns:

El exista nu inti face probleme.