| HerrManelig a întrebat:

Cum se explica faptul ca religia crestina care nu a purces de la vreun Zeu sau de la vreo Dumnezeire, ci de la o adunatura de oameni numiti "parintii bisericii", aceasta biserica este considerata ca fiind o institutie divino-umana si nu una umano-umana asa cum ar trebui sa fie conform originii ei?
Credeti ca acei parinti ai bisericii au reusit sa-L fure pe Dumnezeul din ceruri pe Dumnezeul Yahwe al religiei mozaice?
Daca DA, atunci va rog explicati cum!
PS. astept raspunsuri serioase si nu de genul ca Dumnezeu a fost furat de Greuceanu!

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Acel Dumnezeu de care spui, doar a continua REVELATIA SA in lume...

| HerrManelig explică (pentru milan9):

Care Dumnezeu daca religia crestina NU a purces de la niciun Dumnezeu?
Cumva Dumnezeul existent doar in imaginatia celor saraci cu duhu sau in minciunile preotilor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ultimele trei intrebari, si celelalte, la tine nu a vebit mos nicolae, si probabil nici mos craciun nu va veni.asa e viata.acestia vin doar la crestini. Daaaa poate o veni si la tine ceva? sfantul trompi, mintea la cap, intalepciunea lipsa.neuronii pe care-i porti ilegal? speranta moare ultima.

| HowdidIgethere a răspuns:

Un raspuns serios la toata problematica pe care o ridici s-ar gasi pe wikipedia asta :

https://www.youtube.com/watch?v=8N_tupPBtWQ

| HerrManelig explică (pentru HowdidIgethere):

Pentru ca faci SPAM, in loc sa raspunzi inteligent la intrebare, ti-am dat un Ignore!
Si tot ignore vor primi toti cei care fac SPAM pe fondul intrebarilor mele!

| Loominaty a răspuns (pentru HerrManelig):

Nu poti sa astepti raspunsuri inteligente de la un retardat care abia a descoperit google.

| HerrManelig explică (pentru Loominaty):

Ai dreptate. Doar ca eu astept raspunsuri si de la cei care se cred mari "dashtepti" in materie de religie!