| RobertG101 a întrebat:

Cum se face ca 98% din locuitorii acestei tari sunt crestini daca abia sa zicem 2% dintre tineri isi pastreaza fecioria pana la casatorie?

27 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu exista vreo cerinta de virginitate pentru barbati, vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/God_and_Sex:_What_the_Bible_Really_Says

| danay72 a răspuns:

Mai de graba, asa ziși creștini. Cei care fac parte din religia adevărată respecta acest lucru.

| RAY a răspuns:

Asta pentru ca nu exista crestini decat cu numele atat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca a fi crestin nu inseamna sa fii chiar indobitocit de religie...

| ada92 a răspuns (pentru suntserios):

Indobitocit de religie? Pai nu, inseamna doar sa iti dovedești credința prin fapte

| BogdanMx a răspuns (pentru suntserios):

Tu cam trebuie sa inveti ce este o viata crestina. Desigur nu iti ia nimeni dreptul de a-ti da cu parerea.

| suntserios a răspuns (pentru BogdanMx):

Ia inavata ma ti ce inseamna viata crestina? Cam aia care ti am descris o la cealalta intrebare?

Teama zi de zi ca te judeca un personaj fictiv?
Mersul la biserica si pupatul icoanelor?
Rugatul la personaje fictive care locuiesc pe norisori pufosi?
Teama de un drac si cazanul cu smoala?
Statul in genunchi in fata unui popa evazionist?

Asta e crestinismul?

| BogdanMx a răspuns (pentru suntserios):

Pune mana si studiaza ce este invatatura crestina. Daca chiar te intereseaza. Daca nu, nici nu ma mir de ce pui asemenea intrebari. happy Studiind vei gasi raspunsuri bine argumentate la toate intrebarile tale. Problema este ca tu vrei in continuare sa traiesti in lucruri care iti aduc moartea spirituala si asculti numai de cei care iti canta in struna cu fel si fel de presupuneri. Este treaba ta, faci ce vrei. Dar cand parasi lumea asta nu o sa poti fugi de adevar. Nu te arunca nimeni in iad. Tu singur te arunci. Daca aici traiesti fara Dumnezeu si dincolo o sa traiesti fara Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru BogdanMx):

Asemanarea dintre noi e ca atunci cand o sa crapam tot la 2m sub pamant o sa putrezim.

Dar macar stiu ca eu nu am trait toata viata cu frica ca ma va judeca un personaj fictiv.

| BogdanMx a răspuns (pentru suntserios):

Esti liber sa crezi ce vrei. Eu nu traiesc cu frica. Nici macar nu stii ce e aia "frica de Dumnezeu". Nucunosti absolut nimic. happy

| suntserios a răspuns (pentru BogdanMx):

Traiesti. Ti e frica de dumnezeu, de iad, de pacate, de patimi, de popi, de moaste samd... de lucruri ireale, care ti au fost impuse de cineva fara sa te lase sa le gandesti sau sa le traiesti... pentru ca nu ai avea cum sa traiesti niste lucruri ireale.

Si cu asta am incheiat discutia... m-am plictisit si nu vreau sa te conving de nimic. Traieste in lumea ta ingusta controlata de batranei care traiesc in norisori pufosi si popi evazionisti. hai spor.

| BogdanMx a răspuns (pentru suntserios):

Se vede din comentariul tau ca vorbesti prostii pentru ca nu cunosti nimic din credinta crestina si accepti doar invataturile celor care iti canta in struna.

| mihai69 a răspuns:

1. Creștini (din toate „aromele", nu doar ortodocși) sunt (ceva) mai puțin decât 98% dintre români;
2. Nu câte și ce păcate are cineva determină gradul de religiozitate/credință a acelei persoane.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru mihai69):

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar religia ortodocsa spune ca daca nu esti virgina la casatorie trebuie sa fii pedepsit cu moartea.
P.S: nu cred in religie, spuneam ca fapt divers.

| mihai69 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu prea văd cu ce mă dezamăgești pe mine.
Dar pentru că ai adus vorba de pedeapsa cu moartea - parcă la o fază din asta a spus Isus „să arunce primul piatra cel ce e fără păcat". Și așa a scăpat biata femeie...

| FaraNume1245 a răspuns (pentru mihai69):

Probabil ca o fi spus, dar religia instiga la ura si violenta, nu la pace si iubire.

| mihai69 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Instigă și la iubire, și la acte de intoleranță.
Depinde cum înțelegi.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru mihai69):

Teologii din intreaga lume sunt de acord ca Pericope Adulterae adica faza cu adultera, a fost introdusa de un copist prin anii 400, deoarece nu exista in manuscrisele mai vechi.
Deci Iisus nu a zic fraza respectiva.
Episodul nu a fost scos din texte deoarece este prea frumos, si este in armonie cu filozofia lui Iisus.
Adica o minciuna frumoasa.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_and_the_woman_taken_in_adultery

| sublime89 a răspuns:

Se declara mari crestini si mari credinciosi, dar putini dintre ei au habar ce scrie in biblie si cu ce se mananca de fapt religia asta. Daca ar fi sa se aplice cu strictete regulile crestinismului, oamenii ar intoarce spatele acestei religii, pentru ca ar considera-o exagerata. Ei nu isi dau seama ca nu e de ajuns sa spui ca tu crezi in D-zeul biblic si gata, esti mare crestin. Daca ar putea cei care au scris biblia sa-i vada pe crestinii de azi cum traiesc, i-ar cataloga drept pagani. Oamenii nu mai pot trai acum asa cum o faceau in urma cu 2000 de ani. Lumea evolueaza, dar dorinta de a crede intr-un anume D-zeu ramane, si atunci interpretarea religiei se schimba dupa placul generatiilor actuale. D-zeul in care cred oamenii acum nu mai e identic cu D-zeul in care credeau anticii sau medievalii. L-am modernizat si pe el odata cu noi. Un bun exemplu e si la musulmani. Acum cand armata irakiana a eliberat cateva sate de sub dominatia ISIS, civilii de acolo erau foarte fericiti ca au scapat de tirania teroristilor. S-au plans ca acestia i-au pedepsit aspru daca au "pacatuit" in diverse moduri. De fapt, ISIS n-a facut altceva decat sa aplice strict ceea ce scrie in Coran, adica sa fie musulmani adevarati. Civilii in schimb, desi se considera si ei musulmani foarte credinciosi, nu vor sa respecte acele legi, sau nici macar nu le cunosc. Cei mai buni religiosi sunt aceia care nu-si iau in serios propria religie.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Inseamna ca inca mai exista speranta.Nu au chiar toti neuronii spalati.

| VelaJohnny a răspuns:

Buna intrebare, oare de ce sustin asta, daca nu o dovedesc? Ai ajuns la concluzia mea, majoritatea sunt cu numele crestiniwinking. Inteligent, pastrand lucrul asta in minte, esti pe calea cea buna spre a afla intreg adevarul. Probabil citirea Bibliei cu interes si regularitate te-a ajutat sa intelegi aspectul asta (m-as bucura sa fie asa, si, in viziunea mea sunt sanse mari, multi „crestini" o citesc si nu se prinde de ei decat ceea ce vor sa auda din ea, lucrurile care ii invinovatesc sunt neobservate, desi sunt lecturate), in caz ca nu e ea efectul, bravo totusi, dar iti sugerez atunci sa o lecturezi regulat cu obiectivul de a o intelege.

Iosua 1:8 „Cartea aceasta a legii să nu se depărteze de gura ta; să citeşti din ea în şoaptă zi şi noapte şi să ai grijă să faci potrivit cu tot ce este scris în ea, căci atunci vei prospera în căile tale şi atunci vei acţiona cu înţelepciune."

Facand o legatura intre ideea ta si principiul asta al Bibliei, cred ca o sa gasesti destula motivatie in a o citit regulatwinking. Doar ai vrea sa faci parte dintr-un procent mic, in comparatie cu majoritatea, nu? ...conform cu Matei 7:14...winking.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Desfranare.Pacat.Inconstienta.

Exemplele pot fi multe. Suntem cetateni ai Romaniei si trebuie sa ne supunem constitutiei, dar incalcam legea la ordinea zilei. Puscariile sunt pline.De ce?

| MeForeverAlone a răspuns:

Pentru că așa e la modă happy
Chestia e că în ziua de azi, dacă nu ai făcut-o sau nu știi cum s-o faci ești considerat un prost. Majoritatea o fac cu oricine, nu neapărat cu logodnicul, doar din curiozitate, să vadă cum e.
E ca și cum te-ai îmbăta odată cu un prieten, doar ca să vezi cum e să fii beat.

| SuNaM a răspuns:

Acest lucru se datoareaza faptului ca nu toti sunt practicanti si la majoritatea nu le pasa de biserica si de invataturile ei.Aici au vina si parintii care nu au stiut sa isi educe copiii

| Aika十六 a răspuns:

Crestini doar cu numele. Sa iti pastrezi in ziua de astazi fecioria pana la casatorie este ceva demodat, in ziua de azi la moda este curvia. De vina este mass media. In ziua de azi se promoveaza sexualitatea la greu, vedete fara creier etc., pe scurt prostirea omului. Dar cea mai mare parte de vina o au parintii, pentru ca daca tu ca si parinte nu sti sa ii faci educatia copilului tau atunci cine?!
Din pacate sunte prea putini crestini adevarati in ziua de astazi.

| BogdanMx a răspuns:

Pentru ca sunt indoctrinati de mici cu pornografia.winking Apropo ma amuza cand ei zic de noi ca suntem indoctrinati, cand de fapt mass media face indoctrinare numai cu minciuni. Daca ar avea macar interesul sa patrunda putin credinta crestina ar vedea ca acesta nu lezeaza libertatea ci patimile sunt cele care ne fac sclavi. Dar daca ei vor sa fie sclavi ai patimilor si ai duhurilor, le poti face ceva? Nu ai ce sa faci. Asta e cel mai frumos din darul vietii; avem posibilitatea sa alegem binele sau raul.

| DanM1990 a răspuns:

Doar cu "numele" sunt crestini...