| Jardelin a întrebat:

Pe site-ul www.ortodoxiatinerilor.ro cu ceva vreme in urma s-a lansat campania ""Mii de tineri îşi păstrează fecioria până la căsătorie". Puteti citi si marturiile unor tineri, legate de acest subiect. Multe dintre ele sint chiar interesante!

Intrebarea mea este, ce pierd tinerii care isi pastreza fecioria pina la casatorie?

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Intrebarea trebuia sa fie "Ce pierd tinerii care nu-si pastreaza fecioria pana la casatorie?" din moment ce in contextul intrebarii tinerii isi pastreaza fecioria.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Imi vine sa rad cand vad ce citesc mii de tineri isi pastreaza fericirea bazata pe ce,ala sta cu ea pentru sex,sa-i faca mancare,sa faca curatenie in casa,sa aiba grija de casa,aia pentru banii lui, e uimitor de amuzant cica asta e fericire crestina numi spune ca nu-i asa ca asa e, revenind la intrebare ce pierd sau ce castig depinde de fiecare in parte, uite un exemplu logic daca nu gasesti o fata ce faci stai si visezi nu, cei rau in a te duce la o prostituata si sa faci sex sau sexul ocazional? ai facut un studiu si ai demonstrat ca virgini sunt fericiti sau ca relatiile dureaza mai mult, in fond virgin sau nu interesul ramane

| Mădă0611 a răspuns:

Mda, si eu am citit pe un site despre 2 care si-au pastrat "fecioria" pana la casatorie, doar ca el devenise frustrat si obsedat, chiar o bruscase pe fata si ii propusese "altceva" pentru ca era fan filme porno, deci, concluzia e ca unii isi pierd mintile. Nu spun ca am trebui sa sarim in patul primei persoane care ne spune ceva frumos, dar nici chiar sa astepti nunta doar pentru sex, te trezesti cu un divort peste cateva zile. Ma rog, fiecare cum crede si cum vrea, pe mine ma sperie persoanele care nu isi pun limite ca vor, ci ca le-au pus altii, astfel devin ca baiatul din povestea de mai sus, pe care eu l-as pune in aceeasi categorie cu psihopatii si oameni mai horror decat ei nu exista.

| sublime89 a răspuns:

Nu e vorba ca pierd ceva, dar e dreptul fiecarui om sa faca ce vrea cu viata lui, cu trupul lui, si sa aiba ce fel de relatii doreste, si cand doreste. Nu sta niciun om invizibil in cer care sa-ti noteze fiecare miscare.

| Jardelin explică:

Ray baiatule, mai editeaza-ti si tu postarile si mai elimina greselile de scriere ca nu-ti ia o vesnicie sa faci asta! Pina la urma si felul cum scrii te reprezinta, nu numai ce scrii!

| Jardelin explică:

Eu am stiut exact ce vreau sa intreb atunci am postat. Tinerii care nu-si pastreaza fecioria pierd in primul rind... fecioria! Logic, nu! Si mai pierd ceva dar nu e cazul sa mai dezbatem aici.

Deci, ce pierd tinerii care se casatoresc virgini? Pierd ceva?

| Hombre a răspuns (pentru Jardelin):

Mai Jardeline, tu cu cine vorbesti mou, sunt in dilema si presupun ca mie mi-ai raspuns "Pai vezi asta e jmecheria..."
Daca e asa am diclit bine, dar ai grije mai praleo cand raspunzi cuiva, vezi si tu ca dedesubtul fiecarui raspuns in partea dreapta scrie vizibil cu litere albastre "RASPUNDE" si dai un clicos acolo, se deschide o fereastra si măcăni acolo ce vrea gurita ta bre, dar sa stim si noi pe cine injuri.

| Narcis2007 a răspuns (pentru Jardelin):

E frumos sa stii ca nu s-a atins nimeni de partener(a), dar poate fi o problema daca nu sunt compatibili

| Jardelin explică (pentru Hombre):

Mai apasule, unde vezi tu ca am injurat pe cineva? Uite acum ma adresez tie personal ca sa n-ai dubii. Nu mai vorbi pe linga subiect si debiteaza si tu ceva legat de ce-am intrebat. Ai vreo parere legat de asta, au ba? Mai sint tineri in ziua de azi care nu, hop cu dinsa-n-trinsa de pe la vreo 15-16 ani, ci asteapta rabdatori sa se casatoreasca, ca asa-i frumos. Eu zic ca fac foarte bine si ca nu gresesc cu nimic.

Faptul ca foarte multi tineri si-o trag inainte de casatorie iar unii incep chiar din adolescenta, are ca efect printre multe altele si o impingere a virstei de casatorie spre pragul de 30 de ani. Tinerii care se casatoresc feciori o fac ceva mai timpuriu decit ceilalti mentionati anterior. Daca au si credinta puternica nu le este frica sa faca nici copii de tineri, iar faptul ca au copii de tineri le confera niste avantaje fata de cei care fac copii tirziu in viata. Dar asta e alta discutie.

Deci apasule, ce spui, pierd ceva tinerii care nu fac sex inainte de casatorie sau nu? Eu zic ca nu pierd nimic, ce sa piarda? Frustrari, probleme, poate chiar si niste boli? Crezi ca chestia cu compatibilitatea e o problema? Eu zic ca nu. Pentru ca daca se inteleg perfect sufleteste inainte de casatorie si sint sanatosi trupeste, sint si compatibili la sex. Chestia cu compatibilitatea este foarte relativa, parerea mea. Ce zici? Hai ca la epurari esti bun...

| Hombre a răspuns (pentru Jardelin):

"Mai apasule, unde vezi tu ca am injurat pe cineva?"
Mou Jardelica, tu nu ai simtul umorului sau talcul vorbelor cu subinteles?

"Tinerii care nu-si pastreaza fecioria pierd in primul rind... fecioria!"
Parca si-ar pierde scula. laughing

"Deci apasule, ce spui, pierd ceva tinerii care nu fac sex inainte de casatorie sau nu? Eu zic ca nu pierd nimic, ce sa piarda?"
Nici cei care face sex inainte nu pierde nimic, ba din contra, nu sta la abstinenta tocmai in perioada cand fierbe in ei pofta de sex. Ceilalti care nu face sex se masturbeaza in draci, toti indiferent de credinta.
Jardelioane, din punct de vedere anatomic omul poate procrea de la ceea ce noi numim adolescenta, asta e starea naturala si fireasca. Ca anumite dogme, concepte, morala, condamna procrearea la aceasta varsta e foarte bine stiind ca atunci omul e in formare si lipsit de maturitate.

"Mai sint tineri in ziua de azi care nu, hop cu dinsa-n-trinsa de pe la vreo 15-16 ani, ci asteapta rabdatori sa se casatoreasca, ca asa-i frumos."
Ca asa-i frumos e doar o vorba-n vant, daca era vorba sanatate eram de acord. Iar pentru cei care face sex pe la 15-16 ani asa e frumos pentru ei, voi dogmatici in conformitate cu cele sfinte sa faceti sex precum Isus
.
"Crezi ca chestia cu compatibilitatea e o problema? Eu zic ca nu. Pentru ca daca se inteleg perfect sufleteste inainte de casatorie si sint sanatosi trupeste, sint si compatibili la sex."
Heii Jardelinule sa stii si tu ca, casatoria nu se face doar sufleteste mai trebuie si scula iar dânsa nu poate fi inlocuita cu vorbe frumoase.

| Jardelin explică (pentru Hombre):

Ma lasi? Stiu si eu ca omul toate procrea de la 15-16 ani. Insasi Fecioara Maria la nascul Pe Domnul Hristos la 15 ani. Dar daca le cinta la ciutani cocoselul pe la 14-15 ani nu inseamna ca trebuie sa-l si foloseasca. Oleaca de frina nu strica in perioada adolescentei ca dupa aia au tot timpul dupa ce s-or casatori.

Eu cind am spus spus "sanatosi trupeste" m-am gindit la toti tinerii care nu au "lipsuri" anatomice asa nu vad de ce ar fi nepotrivire daca tinerii sint normali, se iubesc si ce-i mai important se potrivesc sufleteste. Tu crezi ca daca ai cu ce, ai rezolvat problemele? Sexul este un fel de desert al vietii pe care si-l ofera partenerii, dar numai cu desert nu poti trai.

Adica Hombrelule tata, degeaba stii sa dai din cur daca in rest esti zero: n-ai caracter, nu te implici in viata de familie, nu respecti nevasta si copii, bei ca porcul, fumezi bugetul casei, te uiti la TV la Dragusanca sa vezi ce-a facut cu Cristea la Paris si rigii in fata femeii dupa ce bei bere in timp ce datoriile la intretinere cresc!

| Hombre a răspuns (pentru Jardelin):

Mai Jardeline de ce bagi mereu in plus, am spus, " casatoria nu se face doar sufleteste mai trebuie si scula iar dânsa nu poate fi inlocuita cu vorbe frumoase." vezi ca am scos din context valoarea sufleteasca? Nu, atunci de ce atata pornire pe pulosi ca si cum acestia nu sunt decat niste golani.
Dar de unde stii de Dragusanca si Cristi?

| Jardelin explică (pentru Hombre):

Da unde vezi trait-ar familia, ca am ciuda pe sculosi? Sa fie sanatosi cu sculele lor cu tot! Fiecare cu ce are. Pentru fiecare brosca exista cheia potrivita!

De Bianca si Printul stiu de pe Internet. Intimplator, ca nu in mod obisnuit nu-mi poluez mintea cu astfel de timpenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Asa e ma jardeline. unii uita ca au cheie, si se apuca de lins broasca, de-i sar capacele.chiar ma intrebam.cre ca a ruginit saraca si de aia o mai unge.stii ca bula l-a prins pe vecinusau, cand se ocupa cu linsu broastei? si zice; ia te uita de asta nu mai ramanea nevasta-mea gravida, tu vii s-ii mananci de cruzi.da de ce-i spui ma apache lu hombrelica? are pene? in cap?

| gingergirl1 a răspuns:

Interesant!
Ce pierd? Nimic, dar na'..."daca asa e la moda" straight face

| Mikhtarian a răspuns:

Puritatea d.p.d.v sexual.

| Polonic1 a răspuns:

Placere.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Parerea mea... nu stiu ce pierd cei care nu isi pastreaza fecioria, dar cei care si-o pastreaza sigur pierd pe plan psihologic. Gandeste-te ca te casatoresti la 27-28 de ani(cum e normal, dupa ce te asezi putin si tu) si inca esti virgin/a. Toti hormonii aia te preseaza. S-ar putea sa acumulezi frustrari. Mai mult decat atat, nu e nimic gresit in a face sex(bineinteles, nu de la 15-16 ani). Atata timp cat cei doi parteneri sunt responsabili, nu apar nici boli si nici copii.

| ADN30 a răspuns:

Uitaţi-vă ce se întâmplă în viaţa multora care nu trăiesc conform normelor morale ale lui Dumnezeu. Sarcini nedorite duc deseori la avorturi sau, probabil, la căsnicii premature şi nefericite. Mulţi trebuie să crească singuri un copil — fără un soţ sau o soţie lângă ei. În plus, cei care practică fornicaţia se expun bolilor transmisibile sexual (1 Corinteni 6:18). Iar, dacă cineva comite fornicaţie, consecinţele pe plan afectiv pot fi dezastruoase. Încercările de a înăbuşi mustrările de conştiinţă pot cauza multă suferinţă psihică şi multe nopţi nedormite (Psalmii 32:3, 4; 51:3). Într-adevăr, păstrarea purităţii morale aduce multe foloase!

| Hombre a răspuns (pentru ADN30):

"Uitaţi-vă ce se întâmplă în viaţa multora care nu trăiesc conform normelor morale ale lui Dumnezeu..."
Mda, si toate cele insirate mai jos sunt faptuite de atei?