| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca Soarele nu explodeaza?

15 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Ai rabdare, mai e ceva pana o s-o faca.

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Stii tu? Esti sigura 100 %? N-ai cum sa fii sigura de acest lucru 100 % asa cum nu stii in mod sigur 100% ca NU exista Dumnezeu. Dumnezeu a emis o lege speciala in cazul Soarelui: 'Ca nu va exploda niciodata sau ca va dainui pentru totdeauna.' Psalmul 148:3-6.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii tu? Esti sigur ca a zis dumnezeu ca nu va exploda?

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

DA! Sunt sigur.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt sigur ca va exploda, au zis-o OAMENII DE STIINTA!

| Nilsson a răspuns:

Omul a realizat fuziunea nucleara inca din 1952, cand a fost detonata prima bomba cu hidrogen.
Dificultatea consta in a controla acesta reactie si de a o folosi in scop pasnic intr-o centrala de fuziune.
E adevarat ca toate legile fizicii sunt stabilite de Dumnezeu, dar nu au nevoie de o interventie miraculoasa pentru ca acestea sa isi faca treaba, ele au fost setate intr-un mod armonios inca de la inceputul Universului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mane, inceteaza si tu cu propaganda asta religioasa de doi lei. Daca ai fi mai rasarit, ai realiza si singur ca nu exista zei, ci au fost inventati pentru a explica fenomene neintelese de oameni la vremea respectiva.

| Arthiom a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt tipul religios dar religia ortodoxa nu are zei responsabili cu fiecare fenomen al naturii, gen zeus al trasnetului, neptun cu marea si care or mai fi, ci o singura entitate divina creatoare. Dar nu s-a dovedit concret nici ca exista, nici ca nu exista.
Si ar mai fi o explicatie foarte simpla dar la indemana, si sincera: presupun ca ati auzit de Codrin Bradea, nu o parea el cine stie ce filosof sau bisericos dar intr-unul din q&a-uri a spus asa cand cineva l-a intrebat ce crede despre religie si daca are impresia ca ne vom detasa de ea "Parerea mea este ca religia a fost creata pentru a mentine omul moral, sa nu faca lucruri rele, dar problema e ca a fost bazata pe frica, ca daca faci pacate cand mori te ia dracu si te baga in ciorba, iar in momentul in care noi ca rasa umana vom constientiza ca nu trebuie sa ne fie frica de ceva ce va urma ca sa fim normali si sa nu ne facem rau unul altuia, abia atunci ne vom putea detasa de religie", sau ceva asemanator, nu am stat sa ascult iar videoclipul.

| anonim_4396 explică (pentru Arthiom):

***************************

| Arthiom a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti explica?

| anonim_4396 explică (pentru Arthiom):

Dumnezeu prin duhul sfant controleaza stelele sa nu explodeze sau sa se disperseze adica controleaza mentinerea dinamicii corpurilor cosmice. El se foloseste si de automatisme de tip perpetuum mobile. Isaia 40:26. Fortele nucleare tari adunate plus masa creeaza gravitatie. Fortele nucleare slabe adunate impiedica colapsul. Rotirea planetelor in jurul Soarelui avand si ele masa adica gravitatie trage Soarele spre ele cu o forta de atractie mult mai mica pentru a evita colapsul Soarelui. Masa mare a Soarelui impiedica explozia.

| Arthiom a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi poti da un link catre informatia asta direct din Biblie sau de unde ai luat-o tu?

| anonim_4396 explică (pentru Arthiom):

Isaia 40:26. Aici arata ca Dumnezeu decide daca o stea ajunge supernova sau nu. Se pare ca lui ii fac placere exploziile de energie sau "bombele" care nu afecteaza viata sau structuri vii din univers. Pe Pamant apar unele anomalii datorita neascultarii sau indepartarii omului de Dumnezeu. Ti-am dat si unele explicatii de ce nu ar exploda Soarele din punct de vedere strict fizic. NU am preluat de nicaieri aceste explicatii. Am incercat sa-mi explic cum face Dumnezeu sa NU explodeze Soarele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cica gravitatia proprie impiedica Soarele sa explodeze insa exista supernove, nu? Cum adica "se termina" Heliul? NU! din Heliu cica se pot obtine in nucleul Soarelui atomi "mai grei" care la asa gravitatie nu mai pot fuziona in continuare si nu s-ar mai produce fotoni sau energie care sa fie eliberati sau eliberata in spatiul cosmic.

| Arthiom a răspuns:

Cum si de ce s-a format Big Bang-ul, a fost ceva inainte de el sau nu, cum au aparut primele stele? Sunt intrebari la care inca se cauta raspunsuri, momentan exista doar teorii mai mult sau mai putin solide, mai mult sau mai putin acceptate deopotriva, momentan nu exista o explicatie sigura. Cat despre legatura lui Dumnezeu cu notiunile de mai sus, lucrurile stau in felul urmator, din zilele noastre si pana la presupusul inceput al universului, cercetatorii au identificat o serie de evenimente si/sau procese, toate fiind incadrate sa zicem pe o axa a timpului cu un capat in zilele noastre, iar celalalt fiind la presupusa origine a universului, anume momentul BigBang-ului. Cu toate acestea, daca este sa ignoram pe moment existenta unei entitati divine creatoare, si despicam firul in patru cu explicatii stiintifice, ajungem in acel punct in care se presupune ca nu exista nimic, apoi din nimic, din neant s-a nascut universul, iar explicatiile stiintifice se opresc aici, la unul din cele mai mari mistere (de, cum sa apara ceva considerat infinit din nimic?) Si aici intervine varianta cu divinitatea, cu Dumnezeu. Dupa scrierile biblice, din cate imi aduc aminte se mentioneaza ca la inceput era totul un haos (putem face aici legatura intre acest haos din timpuri biblice si haosul primordial din momentul nasterii universului, ce sa vezi, religia si stiinta au o mica tangenta aici) apoi Dumnezeu a separat cerul de pamant, apa de uscat etc, pe scurt a "pus lucrurile in ordine". Dar nu se explica concret de unde a venit Dumnezeu si daca aceasta lume plina de haos si dezordine exista inainte de Dumnezeu sau daca a fost creata de el. Singura explicatie fiind "Dumnezeu exista de la sine si prin sine." Si aici se bat cap in cap stiinta si religia, in timp ce stiinta va cauta sa caute raspunsuri in continuare, dar momentan, cercetatorii recunosc ca multe lucruri sunt peste puterea noastra umana de intelegere si pun probabilitatea ca in viitor, cand omul "va mai evolua" va gasi intr-un final explicatia pentru Big Bang si ce a fost inainte de el.
Daca acest proces este sau nu de origine divina, depinde de perspectiva fiecaruia, nu putem sti cu certitudine. Poate fi de origine divina, sau nu, dar cum inca nu s-a dovedit concret contrariul nici uneia dintre posibilitati, sunt ambele acceptate in oarecare masura.