| madalinalove3226 a întrebat:

Cum se face o tabla ouija? Cand faci tabla poti face si cu o coala de A4?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Entități negative (nu demoni. așa cum se zice mai sus, creștinii nu prea știu ce sunt demonii) pot lua legătura cu tine prin placă așa că eu aș zice să nu te joci cu ea. O poți folosi să chemi un spirit decedat dar nimic mai mult, și atunci tot este periculos.
Despre cum se face, poți pur și simplu să desenezi una de pe internet, pe o foaie A4 cum zici tu.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa vorbesti si cu demonii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clorox):

Da, fireste, doar ca ei nu sunt malefici, asta am vrut sa zic. Crestinismul a calomniat urat sensul de "demon".

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat!

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sa fii atentă cu astfel de jocuri, pentru ca sunt periculoase, poți intra în legătură directă cu spiritele rele.

| RAY a răspuns:

Pacat de tineretea ta ca crezi in asemenea porcari cu tabli

| Drimmero a răspuns:

E doar o bucata de lemn,, tu crezi ca asa se contacteaza diversi demoni/ fantome si asa mai departe, printr-o placa?

| untu a răspuns:

Domnisoara,nu te juca cu tabla ouija! De ce va trebuie? Nu iti recomand asta, fiindca este foarte periculos! Aduc necazuri mari! Ce vrei sa intrebi pe tabla ouija?

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Si eu m-am jucat de curiozitate cu o tabla Ouija, si nu mi s-a intamplat nimic, desigur, o tabla improvizata de mine, facuta din hartie, cu literele de la A la Z si cu numerele de la 1 la 10, sau de la 0 la 9, nu mai stiu cum erau si cu un pahar transparent. In orice caz, ideea este ca nu o sa se intample nimic. Am incercat si am vazut ca e o prostie. Oricum stiam ca nu o sa se intample nimic, dar am facut-o oricum de curiozitate.

| madalinalove3226 explică (pentru untu):

Ceva personal

| FaraNume1245 a răspuns:

"Coala A4" nu "coala de A4".
Tabla!= foaie.
Poti cumpara una.

| madalinalove3226 explică (pentru FaraNume1245):

Si stii cum se face?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru madalinalove3226):

Da. Uite, iti dau un link sa vezi:
https://goo.gl/430w0o

| madalinalove3226 explică (pentru FaraNume1245):

Multumesc foarte mult

| Rocsid a răspuns:

Iti recomand un fund de lemn scrijelit cu un pai de plastic care aparent a fost imbibat in lacrimile orfanilor.
GOSH! Nu mai credeti in toate porcariile de pe internet!
Poti sa o faci din ce vrei tu.o sa stai si o sa te uiti la improvizatia ta cum nu face nimic.
Pune mana pe o carte mai inteligenta si lasa prostiile absurde de pe internet.

| ksaoswh a răspuns:

Tu chiar ai de cand sa iti distrugi viata printr-o prostie?

| madalinalove3226 explică (pentru ksaoswh):

La ce te referi?

| ksaoswh a răspuns (pentru madalinalove3226):

Iti sugerez sa te informezi. Jocul asta e doar o simpla pacaleala, te joci cu demonii nici o regula din jocul asta nu va functiona decat de fatada. Oricum ar fi iti va parea rau ma tarziu, iti sugerez sa o lasi balta. Nu e bine sa te joci cu ce nu trebuie.

| madalinalove3226 explică (pentru ksaoswh):

Ok, dar daca mai lamuri si tu cu ce ma joc?!

| ksaoswh a răspuns (pentru madalinalove3226):

Aaa, cu demonii

| Adrian_Cosmin_1995 a răspuns:

Placa Ouija (sau Placa Spiritelor sau placa/planșeta „vorbitoare") este o placă plană marcată cu literele alfabetului, numerele 0-9, cuvintele "DA", "NU", "salut" (ocazional) și "la revedere", împreună cu diverse simboluri și elemente grafice. Acesta placă folosește o planșetă (o piesă mică din lemn în formă de inimă) sau un indicator mobil pentru a indica mesajul unui așa-zis spirit pe placă în timpul unei ședințe de spiritism. Participanții pun degetele pe planșetă și acesta este mișcată deasupra plăcii pentru a se crea cuvinte ca și cum ar fi un mesaj din partea unui spirit. Termenul "Ouija" este folosit generic pentru a se referi la orice tip de placă vorbitoare. Ouija este folosita in special de cineva pentru a vorbi cu cineva care a murit. Primele referiri la metode de scriere automatică provin din China anilor 1100, în timpul dinastiei Song. Metoda era cunoscută ca fuji (扶乩), "planșeta de scris".

La sfârșitul secolului al XIX-lea, planșetele au fost vândute la scară largă ca o noutate. Oamenii de afaceri Elijah Bond și Charles Kennard au avut ideea brevetării unei planșete vândută ca o placă pe care era imprimat alfabetul. Patentul a fost înregistrat la 28 mai 1890 la Oficiul de protecție al brevetelor și, astfel, a fost inventată prima placă Ouija. Data apariției brevetului a fost 10 februarie 1891 și a fost catalogată ca US Patent 446054. Bond era avocat și inventator, el inventând și alte obiecte în plus față de acest dispozitiv.