| AvalohAlyn a întrebat:

Cum si cand l-ati descoperit/cunoscut pe Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| jrockfreak a răspuns:

Îți dau un sfat: las-o mai moale cu întrebările legate de Dumnezeu pe TPU căci aici mai mult găsești genul de oameni care doar stau pe internet și își pierd timpul și cărora nu prea le convine ideea că sunt ființe inferioare, categorizează Dumnezeu și Biserica după anumiți reprezentanți care au dat fail total și nu doresc să își ofere un timp de meditație în general. E un grup foarte rece acela al ateilor, în loc să îți spună frumos că lasă-te de credință, vin cu batjocuri, dar asta ar trebui să fie încă un motiv pentru care să crezi căci noi știm să oferim bunătatea pe gratis.winking Credința e ceva ce îți alegi pentru tine și e cea mai bună alegere pe care o poți face căci face bine atât ție cât și celorlalți. Îți garantez că vei găsi extrem de multe persoane de valoare, care sunt învățați și care să fie de vărsta ta, dar fii sigur că nu ai să-i găsești pe toți aici. Eu mai stau pe net căci locuiesc într-un oraș mic și nu mi-am găsit genul de prieteni cu care să îmi petrec timpul. În rest, eu l-am descoperit pe Dumnezeu vara trecută. Mama mea este credincioasă, așa că aveam și eu minimul de credință, dar vara trecută l-am chemat pe Isus în ajutor, așa direct, și mi-a răspuns (e o poveste lungă). M-am ales cu eliberarea de anxietate și depresie și cu o pace interioară pe care nu aș da-o pentru nimic în lume. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru jrockfreak):

"cărora nu prea le convine ideea că sunt ființe inferioare" true laughing) Acum intrebarea e care sunt aia, cei care afirma ca intre ei si oricare alta forma de viata nu exista mari diferente, sau cei care afirma ca doar omul are suflet si ca pentru el a fost creata lumea? smug

| AvalohAlyn explică (pentru jrockfreak):

Chiar ai scapat de anxietate si depresie cu ajutorul credintei? Si eu ma confrunt cu probleme de genul.

| AvalohAlyn explică (pentru jrockfreak):

Oricum ai dreptate, aici nu prea e locul unde sa poti discuta, civilizat si fara batjocuri despre credinta.Chiar am sa-ti urmez sfatul.Multumesc.Ai si fundita:d
Apropo imi pari o persoana foarte amabila si buna, deschisa si ok, iti multumesc pentru ca te obosesti sa imi raspunzi bine si la obiect.Mi-ar placea sa mai stam de vorba despre subiectele astea si in general..Ramane la latitudinea ta daca vrei..Si ce sa mai zic un an nou ce a inceput cat mai bun si linistit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru jrockfreak):

"i noi știm să oferim bunătatea pe gratis." laughing pe naiba. un religios ofera bunatate sa aiba bilet asigurat spre rai. tu daca dai bani unui sarac o faci pentru aia, eu ca ateu o fac pentru ca asa vreau eu. care dintre cele 2 e adevarata bunatate?

| jrockfreak a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da, și a fost destul de urât. Am vorbit mult cu psihologul școlii și chiar ea mi-a recomandat să citesc verseturi din Biblie, pe lângă alte cărți psihologice. E ceva treabă să renunți la mândria de a te baza pe tine și să alegi să te bazezi pe Domnul, dar rezultatele sunt uimitoare. happy

| jrockfreak a răspuns (pentru anonim_4396):

Să știi că mi-am pus și eu problema asta acum câțiva ani. Adică cum? Ajuți omul doar pentru că vrei răsplată? Îl ajuți pentru că îl vezi pe Isus în el? Cum rămâne cu persoana în sine, ea nu contează? Recent mi-am dat seama că creștinii adevărați ajută oamenii tocmai pentru simplul fapt că sunt oameni, că au suflare divină. Pentru noi, fiecare om este important pentru că toți suntem parte a creației lui Dumnezeu, avem în noi o parte divină, indiferent de greșelile noastre, și toți suntem capabili de a face lucruri uimitoare și avem dreptul la iubire, dar mai înainte trebuie să învățăm să iubim. Unii fac asta de frica iadului, e adevărat, dar cu atât mai bine dacă faci bine de dragul binelui, fără să aștepți o răsplată. La urma urmei, asta e un pion fundamental al creștinismului, sacrificarea de sine, să te dăruiești tot timpul. Chiar îți mulțumesc de întrebare laughing și ești cool dacă faci bine lipsit de egoism.

| Elvina a răspuns (pentru jrockfreak):

De fapt e fix invers. Ateii adus dovezi, pe cand crestinii doar stiu sa ameninte> daca nu crezi, ai sa ajungi in iad.

| jrockfreak a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mulțumesc, fundița chiar că e o surpriză. happy Îți răspund la întrebări pentru că îmi apar mereu în notificări. laughing Și da, sigur, de ce nu. happy An nou fericit și toate cele bune și ție.

| anonim_4396 a răspuns (pentru jrockfreak):

"Pentru noi, fiecare om este important" iar zici prostii laughing. cati "adevarati catolici" si-au dat copii afara din casa ca erau gay sau atei. sau erau luati de prosti in biserica de oamenii care aveau sa devina preoti. ti-am zis eu, voi numai de oameni buni nu sunteti cunoscuti, mai ales in tari ca America. religiosii inca cred ca e o boala sa fi gay, dar nu uita ca ei "asa vin de la dzeu" cica.

| jrockfreak a răspuns (pentru Elvina):

Nu știu cum e la voi, dar la biserica mea este perfect normal să ai întrebări și să cercetezi. De fapt, noi chiar suntem încurajați să căutăm, să cercetăm pentru noi. Eu așa am făcut și după multe bâjbâiri în care erau momente când nu mai credeam în nimic, am ales să cred căci mie personal mi se potrivește credința, cum am și o latură spirituală foarte dezvoltată și mi se părea că se completează cu știința, că și aia are lacunele ei. "Religia fără știință este oarbă, știința fără religie este șchioapă" - Einstein. Pe de altă parte, Dumnezeu mai întâi este iubitor de oameni, pe urmă drept. E adevărat, dacă nu crezi, suporți consecințele, dar mai bine să îți dobândești credința singur decât să pleci urechea la fanatisme. Și aș aprecia dacă nu ai mai categorisi pe creștini în aceeași oală, eu sunt creștină, la fel și mulți alți prieteni de-ai mei, dar noi nu amenințăm pe nimeni. happy

| jrockfreak a răspuns (pentru anonim_4396):

Of, of. Eu personal și mulți alții nu avem nici o problemaă cu oamenii gay. Despre cine vorbești tu, probabil sunt ceva fanatici. Ba chiar am avut tangență cu mulți catolci gay care sunt ok. Problema aici este cu căsătoria căci căcătoria, ca și concept creștin, este ca să întemeiezi o familie și cum doi bărbați nu pot să facă copii, se cam bate cap în cap cu concepția de familie. Desigur, poți adopta, dar totuși e cam aiurea pentru copil. Și da, vin de la Dumnezeu așa căci fiecare are de dus o luptă cu un păcat în viață și în cazul lor este cel al imoralității.

| Elvina a răspuns (pentru jrockfreak):

Depinde ce crestina esti tu. Din ce cult provii, secta poate. Eu ti-am zis ce am trait. La tine o fi altel, pentru mine nu e asa. Biblia m-a facut sa devin atee.

| jrockfreak a răspuns (pentru Elvina):

Sunt greco-catolică. Am fost ortodoxă când eram mică, dar printr-a cincea m-am mutat definitiv la această religie pentru că mi se părea totul mai "open-minded", nu eram frecați așa tare cu postul alimentar și cu alte obiceiuri vechi, în general. Mie mi s-au explicat că uite poruncile, faci astea pentru că așa și așa, spre deosebire cu vechile ore de religie, unde doar ni se băgau pe gât reguli. Și preoții aici se implică mai mult în viața creștinilor, nu este bariera aceea că "eu sunt bossu și dă bani, altfel ajungi îm Iad" sau mai știu eu ce. Totul era mult mai diferit și așa cum ar trebui să fie decât ce văzusem până atunci. În schimb, și pe mine m-a făcut să ridic din sprâncene de câteva ori pasajele din Biblie, dar am reușit să le găsesc o interpretare care m-au făcut să le găsesc un sens. Biblia de fapt este un document destul de alunecos, plin de metafore și alte cele, trebuie să știi cum să citești printre rânduri. Oricum, eu nu te condamn pentru ce ai devenit (nu că ai avea nevoie de părerea mea) și sper că ești împăcată cu tine și cu viața ta. happy

| Elvina a răspuns (pentru jrockfreak):

Am inteles ce zici. Depinde foarte mult de oamenii din jur. La mine nu a fost chiar asa. A fost mai mult frica, obligatie, orice altceva. Pasajele din Biblie sunt prea contradictorii. Ele m-au facut sa devin atee. Nu sunt impacata cu mine si cu viata mea. Mai am multe de atins pansa sa fiu multumita.

| jrockfreak a răspuns (pentru Elvina):

Da, problema de interpretație. Îmi pare rău să aud asta, dar să știi că toți ducem lupta asta și nici nu cred că trebuie să menționez ce satisfacere vei simți când o vei câștiga.winking

| Elvina a răspuns (pentru jrockfreak):

Ma cam indoiesc. Sunt convinsa de anumite lucruri.

| jrockfreak a răspuns (pentru Elvina):

Bravo ție atunci. happy

| jrockfreak a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mă rog, scăpat complet încă nu, dar orice normal are griji din când în când, eu doar am aflat cea mai bună metodă să le înfrunt. big grin

| Jardelin a răspuns (pentru jrockfreak):

"Sunt greco-catolică. Am fost ortodoxă când eram mică, dar printr-a cincea m-am mutat definitiv la această religie pentru că mi se părea totul mai "open-minded""

Păi din cite stiu nu sint asa mari diferente in rinduielile bisericesti intre greco-catolici si ortodocsi. Primii au fost (sau sint) ortodocsi care au recunoscut primatul papei, dar nu au vrut sa adopte rinduielile catolice preferind sa le pastreze in continuare pe cele ortodoxe. Oricum eu am repect fata de greco-catolici considerindu-i frati de-ai ortodocsilor bizantini (cum sint eu). Apreciez si faptul ca greco-catolicii au fost (si sint) patrioti avind un rol foarte important in istoria tarii noastre.

| jrockfreak a răspuns (pentru Jardelin):

Ai dreptate, am făcut o categorisere prea generală. Voiam să spun că în orașul meu cel puțin a fost așa. În plus, fiind atunci mai tânără, mi se părea mai pe gustul meu comunitatea de aici a greco-catolicilor, dar am observat că și ortodocșii se ocupă destul de mult de tineret mai nou. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru jrockfreak):

Hehe rockerito ce dura esti big grin

| jrockfreak a răspuns (pentru anonim_4396):

hee hee big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru jrockfreak):

winking

46 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Am fost 11 ani la biserica, uneori zi de zi si nu l-am descoperit. Am citit Biblia si m-am convins ca acel Dzeu nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elvina):

Idem aici, mai putin cititul bibliei. dar am auzit multi atei care au devenit atei pentru ca ai citit bliblia, deci nu ma mira. oricum, ai spuns ce ai spus, oarecum degeaba. un religios ti-ar zice ca nu ai "vazut" sau nu ai fost destul de "buna sa vezi", asa ca tot degeaba laughing.

| Elvina a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, de cele mai multe ori esti amenintat cu iadul, dar si cu ce ai zis tu.

| Mădă0611 a răspuns:

Acum cativa ani. Eram crestina, credeam o mare minciuna, apoi am inceput sa observ una alta, am inceput sa nu mai cred minciuna aceea, iar daca tot am inteles ca e minciuna, m-am documentat putin: Yhwh, un pui de evreu, ignorant, meschin, misogin, xenofob, razbunator... thinking

| a răspuns (pentru Mădă0611):

Acum cativa ani credeai ca esti crestina.
Nu credeai o minciuna, nu reuseai sa vezi adevarul.
Dumnezeu este inlauntrul nostru.
Deci ce ai vazut la YHWH ai vazut la tine.
Si asa te-ar descrie si cine te cunoaste.
Ai mult de munca.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ):

Mai, daca tot mi-ai dat ignore pe contul celalalt, ia fa o fapta buna, ca tot e craciunul, parca, si da un ignorel si de pe asta.
Toti oamenii sunt asa, cand se simt amenintati, el e zeul zeilor, bo$$u bo$$ilor, e semn de mega prostie sa fii rau gratuit, daca as fi fost chiar cum e el, nu m-as fi departat; te departezi cand simti ca ceva iti e daunator.

| a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai evitat raspunsul dar nu poti evita adevarul.
Avem tendinta sa vedem in altii propriile calitati si defecte.
Mi-a placut enorm cum te-ai descris descriindu-l pe YHWH.
Scapa de defectele acelea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ):

"Toti oamenii sunt asa cand se simt amenintati (...) e semn de mega prostie sa fii rau gratuit", cum e el. Dupa logica ta, tu esti fix cu zici ca sunt ateii. laughing) Mno, nu imi mai da ignore, mai zi despre ei.

| a răspuns (pentru Mădă0611):

1.Nu stiu de unde ai pescuit citatul, nu imi apartine.
2.Nu este logica mea. Teoria oglinzii a fost enuntata acum cateva mii de ani.
3.Ateii se afla doar pe o treapta inferioara a evolutiei. Exact ca un elev de clasa a 1-a fata de unul din clasele mai mari.
Nu pot fi judecati pentru asta deoarece cu totii trecem prin aceleasi etape.
Unii mai incet decat altii, dar toate la timpul lor.

| CinevaNou a răspuns:

Eu l-am descoperit doar pe gizaz http://i.imgur.com/eEdYFUZ.jpg pe god inca il caut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PAI prin botez. Ala a fost primul act religios daca nu ma insel la care toti am participat. Dar oare prin aia sa il fi descoperit? Eu cred ca l-am descoperit cu adevarat cand m-am eliberat de biserica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum asa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dogmele, adica biserica, iti pun un tipar de gandire in cap. Dar ce ar fi daca nu ai gandi dupa acel tipar? Libertatea in gandire iti mareste mult orizontul. Asta te face sa cunosti mai mult. Nu sa cunosti din punct de vedere informational ci intuitiv. Si dogmele reprezinta altel de informatii. Cel mai bine este sa fii ghidat de suflet in primul rand. Asta pe de o parte. Pe de alta parte ce inseamna biserica? Un lucru terifiant. Sunt multe argumente.

| MskDesign a răspuns (pentru anonim_4396):

Propun ca botezul sa se faca la implinirea celor 18 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MskDesign):

Oricum daca nu crezi in botez mi se pare ceva irelevant.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Apropo Horror, stiu ca nu esti cu biserica dar voiam sa te intreb tu te rogi? Si eu sunt ca tine si eu ma rog la Dumnezeu.Intrebam din pura curiozitate.Salve

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ma rog...Am pentru ce...

| Prezidentul a răspuns:

L-am cautat pe google... si tot acolo l-am gasit laughing

| DarkAndDreary a răspuns:

Pe cine?

Răspuns utilizator avertizat
| a3e6u9 a răspuns:

L-am descoperit când eram constipat, dar l-am pierdut că s-a dus pe canalizare.

| Alexandr a răspuns:

Cand m-am botezat! (:

| a răspuns:

Poate cum si cand credeti ca l-ati descoperit.
Deoarece multi doar se amagesc cu asta la fel ca tine.