| justadream94 a întrebat:

Cum va explicati aparitia omului pe pamant?
Si ce credeti ca va fi dupa moarte?

39 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Problema e ca nu oricine poate intelege orice.
Spre exemplu, chiar si cu cele mai puternice argumente, nu pot demonstra absolut nimic unei rame. Cu neputinta. Sistemul ei nervos difuz, alcatuit din cativa ganglioni imprastiati pe ici si colo, nu e in stare nici sa isi puna asemenea intrebari, asa cum faci tu. Cu atat mai putin sa raspunda la ele.

Insa cazul ramei este unul fericit. Deoarece ea, nepunandu-si pune intrebari nu experimenteaza tristetea incapacitatii de a intelege raspunsul. Tristete pe care tu o experimentezi zilnic, sau pe care ar trebui sa o experimentezi.

Argumentele pe care le ceri iti sunt inutile din toate punctele de vedere.
Este de apreciat insa aplombul cu care ai pus intrebarea.

| justadream94 explică (pentru Inferno):

Eu te-am intrebat sau mai corect v-am intrebat parearea voastra, nu am spus convingeti-ma sau explicati-mi, sunt lucruri total diferite dar sunt curios care este logica ateilor din acest punct de vedere si ce argumente au din moment ce neaga existenta unei divinitati...deci astept pareri personale nu sa imi zica careva teorii si lucruri ipotetice

si nu am cerut argumente, am cerut pareri.iar 2 lucruri total diferite... poti ave o parere lipsita de argumente, eu am deja o parere pe care mi-o sustin.

| Inferno a răspuns (pentru justadream94):

Daca vrei sa vezi logica ateilor poti intreba oricând un ateu.
Din punct de vedere stiintific insa nu exista ipoteze multiple referitoare la aparitia omului.
Exista doar adevarul obiectiv, prezentat sub forma unei teorii stintifice, si mai exista dementa in masa, care poate lua "n" forme, începând cu Monstrul de Spaghete si terminând cu Unicornul Invizibil Roz.

| justadream94 explică (pentru Inferno):

Asta am facut pe tpu..am pus o intrebare si astept raspunsuri si pareri diferite inclusiv de la atei..foartemulti atei nu au argumente.

| RAY a răspuns:

Eu imi explic existenta a tuturor fintelor prin teoria evolutiei,omul find tot din regnul animal, omul nu e asa deosebit, dupa moarte nu poate exista nimic, dar cum am scris nu este necesara sa mori pur simplu daca esti inconstient numai esti constient de existenta ta, deci traiesti cat esti constient simplu, mori numai esti constient, ca credem in viata de apoi e o speranta cum omul traieste din speranta nu ma mira ca credem in basme care sa-i dea o speranta

| justadream94 explică (pentru RAY):

Si care ar fi sensul vietii tale?
adica te-ai nascut si daca ai norocul sa si traiesti, traiesti si tu acolo cativa ani 40-50-60 care trec foarte repede si asta e tot?

| RAY a răspuns (pentru justadream94):

Sa inteleg ca tu vei trai vesnic? daca tu preferi minciuna e treaba ta eu prefer adevarul

| milan9 a răspuns:

Geneza omului consider ca poate fi pusa in mod natural in legatura cu geneza VIETII in general. In ambele cazuri este practic imposibil ca viata sa fi aparut si sa se fi dezvoltat in mod aleatoriu... thinking

ESTE IMPOSIBIL CA VIATA SA FI APARUT SINGURA.
Mai mulţi biologi au estimat că pentru obţinerea până şi a celor mai mici fiinţe vii (virusuri, bacterii), sunt necesare 445 de unităţi de aminoacizi, de cca. 20 de tipuri diferite. Dintre aceste tipuri de aminoacizi doar glucina nu are o structură asimetrică. Se estimează că ar ramâne 410 de unităţi de aminoacizi cu o structură asimetrică. Dacă se consideră că într-o trapă se află un amestec din toţi aminoacizii necesari din cele două tipuri (dextro şi levo) şi că probabilitatea de asociere este egală pentru ei, în vederea obţinerii unei legături corecte pentru realizarea unei proteine complexe, probabilitatea va fi de 1 din 2,, la puterea" 410, (s-a luat baza 2 pentru că sunt câte 2 cazuri şi anume dextro şi levo), adică de 1 din 10,, la puterea" 123!

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca ai incadrat intrebarea la 'Religie', ti-as sugera sa citesti Geneza din VT.Primul capitol al Bibliei.
Dupa moarte, care nu exista nici stiintific(gandind ca acum, in epoca asa zisei 'explozii stiintifice"), exista recircularea. Fiecare particula din tine va intra in compozitia viitoarelor fiinte sau minerale! Daca te referi, insa la dezintegrare, sigur nu vei scapa! Mi se pare o decizieinteleapta, nimic nu trebuie sa dainuiasca sub niciun motiv.Despre aparitia omului, in opinia mea, mi-o explic la fel cu aparitia cainelui, ramei sau amoebei, nu este o 'inventie ', doar o complicare a situatiei, probabil din dorinte divine! Este si aceasta specie adaptata bine pe pamant, altfel nu s-ar fi perpetuat pana la obraznicie, copmparativ cu alte specii. Dar reglajul ' divin, va compensa eroarea!

| justadream94 explică (pentru oprescudorin11):

Moartea exista..intradevar anumite parti din corp sau celule poate, doar poate contribuie la formarea altora, dar celulele corpului mor odata cu tine, asta e clar

ca esti ingrasamant pentru sol e altceva..mori oricum

| oprescudorin11 a răspuns (pentru justadream94):

Substantele organice au in compozitie elemente chimice, minerale.Ce naiba sa moara?
Stii pe ce se bazeaza RMN? Pe miscarea de spin (asa numita -a electronului, electronul fiind acelasi la toti atomii! Unde si ce moare? Se strica o combinatie si apare alta! Care mentine o parte din informatie! Simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vrei ma sa zici? O aparitie e o fantoama, ce vrei sa insinuezi ca noi toti suntem de fapt... fantoame? Si ce ma fantoamele mor?

| justadream94 explică (pentru anonim_4396):

Cu cine vorbesti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru justadream94):

Asa-i ca nu ma vezi? Doamne Dumnezeule sunt fantoama.

| justadream94 explică (pentru anonim_4396):

Exact.dar nu una extrem de inteligenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a creat Universul şi l-a lăsat să se dezvolte, în timp prin evoluţia sa (preştiută de Dumnezeu normal), s-a dezvoltat primele formaţiuni de atomi, dând naştere stelelor, iar stelele când au "murit" au dat naştere elementelor primare din care au apărut primele sisteme solare, planete, galaxi, etc. Una dintre acele sisteme solare este şi al nostru care a dat naştere pământului pe care acum există viaţă.
Păi la al doilea punct e faptul că viaţa asta e doar o picătură, normal că continuă dincolo.

| 6684464 a răspuns:

Niste maimute au inceput sa cheleasca acum mult, mult timp si cu cat cheleau mai mult cu atat deveneau mai destepte pana cand o maimuta a nascut un "homo erectus" adica o maimuta mai cheala decat celelalte dar si mai desteapta si tot odata cel mai vechi stramos al nostru.

Pe de alta parte, o fiinta atotputernica a facut din pamant un om si suflandu-i in nas a prins viata.

| justadream94 explică (pentru 6684464):

ASA.SI tu cu care din aceste teorii esti de acord.

daca cu prima, atunci maimutele de ce nu mai chelesc in continuare? de ce nu continua ''evolutia''

teoria asta darwinista e spulberata si invechita de multa vreme

| 6684464 a răspuns (pentru justadream94):

Cu amandoua.
Si omul inca evolueaza. Faptul ca putem bea lapte si ca ne cresc mai tarziu maselele "de minte" este o dovada.
Vad ca-ti place sa comentezi la toti. laughing

| justadream94 explică (pentru 6684464):

Omul nu evolueaza ci se dezvolta..adica ajunge la maturitate sunt 2 lucruri diferite

| 6684464 a răspuns (pentru justadream94):

Ba da, evolueaza. Cand am spus ca putem bea lapte(de vaca) si ca ne cresc mai tarziu maselele de minte m-am referit ca acum mult, mult timp nu se intampla asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Răzvi4Deni a răspuns:

Sunt mai multe ipoteze in ceea ce priveste ideea existentiala.
Fiecare stiinta are propria teorie.
Geografia sustine ca universul s-a creat prin acea explozie a big-bang-ului.
Dupa parerea mea aparitia omului tine de divinitate, factura care nu poate fi explicata de stiinta.
Dumnezeu a creat cerul si pamantul si pe noi oamenii.
Dupa moarte omul va incee adevarata viata, acesta este doar un test, pe care noi trebuie sa-l trecem prin savarsirea faptelor bune.
Fiecare om ar trebui sa se bucure pentru fiecare lumina a zilei, pentru ca are icazia sa se mantuiasca si sa il laude pe Dumnezeu.
Unii cred in reîncarnare, mie mi se pare o prostie.
Toti vom fi judecati de catre Dumnezeu.

| justadream94 explică (pentru Răzvi4Deni):

Sunt de acord cu tine..astept in schimb alte teorii sustinute de argumente, nu inteleg cum totul poate fi facut intamplator atat de bine, presupunand ca nu exista o putere divina creatoaare..totul e gandit nu pus la nimereala.

| Inferno a răspuns (pentru Răzvi4Deni):

''Fiecare stiinta are propria teorie.''
Din nefericire lupta asta intre discipline se intampla doar in mintea ta. Este ceea ce ai inteles tu in opt ani de scoala, daca nu chiar mai mult.

In realitate stiintele se completeaza in modul cel mai armonios posibil.

| sublime89 a răspuns (pentru justadream94):

Nu stiu cati ani ai avut la tsunami-ul din 26 decembrie 2004 din Oceanul Indian. Au murit peste 200.000 de oameni in cateva ore, sub soarele placut al diminetii. Iar pentru planeta noastra asta nu a fost decat un eveniment banal. Un cutremur mare, e adevarat, dar pana la urma doar un alt cutremur, din sirul nesfarsit de cutremure si tsunami-uri din istoria de 4.5 miliarde de ani a Pamantului. O simpla zdruncinatura, si a transformat in iad viata a milioane de oameni. Nu stiu daca iti poti imagina ce a insemnat asa ceva, si sa tii cont ca a fost doar unul din multele dezastre naturale pe care ti le-as fi putut da ca exemplu. Acum, hai sa ne uitam din nou la ce ai spus: "... nu inteleg cum totul poate fi facut intamplator atat de bine, presupunand ca nu exista o putere divina creatoare..totul e gandit nu pus la nimereala." Ti se mai pare ca e corect ce ai spus? Totul e atat de bine gandit? Totul e creat asa de o putere divina? Daca asta nu e intamplare, atunci puterea ta divina ori e extrem de incapabila, ori are de dat niste explicatii.

| justadream94 explică (pentru sublime89):

Sau poate noi suntem cei care trebuie sa dam niste explicatii si nu o facem. poate asta e un fel de a ne trage de urechi sau a ne mai atentiona ca nu ne putem face de cap si sa ne batem joc de tot.

ai impresia ca lumea e ata de curata? citeste biblia--a fost un potop care a omorat populatia de pe planeta,aproape toata.

Sa spunem ca tu ai niste parinti si tu gresesti intruna, iti bati joc de tine, de scoala ta de colegi, profesori bati colegii nu asculti de parinti, ii umilesti..si pentru corectie te caftesc ..cam asta e ideea

cat crezi ca poate suporta cineva bataia de joc?

| RAY a răspuns (pentru Răzvi4Deni):

Tu macar sti ce e geografia? de cand geografia explica acel big bang

| Vladutz1986 a răspuns:

Omul a aparut dupa milioane si milioane de ani de adaptare la mdiul inconjurator iar dupa moarte nu este nimic. Nu te mai lasa manipulat de biserica, singurul motiv pentru care biserica iti povesteste de rai si iad este pentru a baga frica in tine pentru ate face sa taci din gura in timp ce ei jefuiesc tara!

| Căpșunica2 a răspuns:

Omul a fost creat de o fiinta cu mult superioara acestuia, Dumnezeu care este Atotputernic si Vesnic. El nu a avut inceput si nu va avea sfarsit.
In ce priveste moartea, aceasta este ca un somn, nu vom mai fi constienti de nimic, dar apoi Creatorul nostru va stabili daca ne va readuce la viata si asta in conditii mult mai bune ca cele traite un prezent pe pamant. Depinde de comportamentul si faptele noastre.

| justadream94 explică (pentru Căpșunica2):

Presupun ca esti budist..eu sunt crestin si fara sa intram in polemici sau sa ne contrazicem, iti spun sicer ca desi am niste convingeri bine definite asi fi bucuros sa aflu mult mai multedespre budism, imi place sa fiu informat

de ce creatorul te-ar mai readuce la viata? si daca nu te readuce ce face?

sub ce forma te readuce la viata? om/canine, porc, copac?
si de ce ar face asta? pentru a avea sansa sa te mantuiesti? pai in acest fel as putea fi un criminal viata aceasta pentru ca asi avea aceasta posibilitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru justadream94):

Eşti conştient/ă că Căpşunica2 se referea la învierea de pe urmă de care aminteşte Apocalipsa, nu?

| Căpșunica2 a răspuns (pentru justadream94):

Sunt crestina si cred in inviere. Nu am mentionat nimic refetitor la reincarnare.

| Dankov a răspuns:

Bun, sa-ti spun si eu parerea mea.

Deci dupa cum stii, dumnezmeu, i-a facut pe Adam si Eva.
Toate bune si frumoase pana cand Adam musca din mar, si dumnezmeu ii blesteama.
Si ii "arunca" pe Pamant.
Apoi se presupune ca Adam si Eva fac copii.
Fac si ei acolo 7-8 copilasi, si dupa mor.
Apoi cum s-au mai inmultit? Fratii si-au tras-o intre ei? Ca asa vine, daca ei au facut copii, ei erau automat frati, deci... intelegi ideea biblica.
De asta prefer ideea Big Bangului, care este mult mai logica.
In plus, religia este creata pentru a explica inexplicabilul, dupa cum bine stii si in Antichitate, unii oameni spuneau ca sunt trimisii zeilor pe pamant pentru a-i ajuta pe oameni, acestia dandu-le mancare, bautura.
Parca ceva se repeta...
Pe de alta parte, daca Iisus a venit in anul 0, cum se facea ca in cca. 50-60, si chiar mai bine de atat, oamenii inca credeau in Zalmoxis, sau alte zeitati?
Si totusi, sunt 60 de ani de la venirea "Fiului lui Dumnezeu" pe Pamant, aveau timp apostolii sau astia sa propavaduiasca cuvantul lui dumnezmeu.

| justadream94 explică (pentru Dankov):

In acea parte din vechiul testament impreunarea intre rude era permisa..scrie in vechiul testament asta.informeaza-te inainte de a vorbi

cum de anul 0 coincide cu venirea lui Isus? te-ai intrebat de ce omenirea a dat un reset?
nu inteleg ultima afirmatie cu 60 ani.

fiecare e liber sa creada ce vrea..imi permit sa iti dau un sfat.informeaza-te bine tare si cauta adevarul

daca eu am dreptate tu ai pierdut totul, daca tu ai dreptate eu nu pierd nimic. miza mare e la tine

| Audiolab a răspuns:

Stiu doar ca Biblia detine cateva procente de adevar din toata afacerea.
Cateva procente Darwin si de restul asteptam cu interes ultimele descoperiri.
Geneticienii sunt inca in ceata.
Cat despre ce va fi dupa, o sa aflam cu totii pe rand.
Spalatii pe creier o sa astepte sa invieze, materialistii sa putrezeasca.
O sa fie o surpriza.