| soimos a întrebat:

Cum va explicati faptul ca Dumnezeu, in scripturile sale, adica atribuite Lui adica Tanachul si Coranul, NU are nici un fiu, iar in niste evanghelii, adica niste vesti bune scrise de niste oameni aflati in slujba unui ucigas ca Pavel, in aceste texte, acelasi Dumnezeu, nu se stie de unde, are un fiu, nascut intr-un mod cel putin diabolic, printr-un procedeu dubios dintr-o Treime, procedeu despre care nu scrie nimic in Biblie?

Nu cumva aceste evanghelii (vesti bune) scrise de oameni sunt niste rataciri, si aceste rataciri formeaza ceea ce noi astazi numim crestinismul?

Sau daca nu sunt rataciri omenesti or fi texte diabolice apartinand satanei care vrea sa ii convinga pe oameni de faptul ca el Lucifer= Christos = Satana este Dumnezeul?

Cine nu este de acord cu aceasta afirmatie, sa ne deie un link si noua, sa vedem de unde din Biblie s-a luat povestea diabolica a nasterii lui Isus din Treimea cu Dumnezeu ?

Am repetat intrebarea pentru ca pina acum nimeni nu mi-a dat linkul catre capitolul in care este descrisa aceasta ratacire enorma si blasfemiatoare la adresa adevaratului Dumnezeu-Creatorul!

14 răspunsuri:
| soimos explică:

Ce-ai patit?
Ai febra?
In VT este profetita sosirea unui Messiah, iar cuvantul Messiah la fel ca si Christos in greaca, inseamna un UNS!
Adica un OM uns ca Rege!
Nu zice niciunde ca Dumnezeu va avea copii si cu atat mai mult NICIUNDE in Biblie nu gasim povestea cum ca Isus s-a nascut din Dumnezeu adica din Treimea in care el Isus ca parte a treimii a fu...(gari).t-o pe ma-sa, bineinteles prin mijloace crestinesti, si nu asa cum iti vine tie sa crezi!

| soimos explică:

Doar atat te-a dus mintea ta aia "crestina" sa raspunzi?
Eu ma asteptam sa ma faci sah-mat si sa imi dovedesti ca Messia nu este un om UNS ci dictai-mo "dumnezeul"!

| soimos explică:

Asta poti sa o spui stupizilor care cred ca viata incepe tocmai atunci cand s-a terminat viata!

| 4inel a răspuns:

Inca se mai gaseste blegomazin asa ca, la doctor. De cate ori citesc afirmatiile tale, se sa zic tu imi inseninezi ziua. N-am mai ras asa de nulta vreme. Cred ca ai face bine sa te inscrii in curentul Dadaist.

Răspuns utilizator avertizat
| soimos explică (pentru 4inel):

De NULTA vreme ai spus?
Poi probabil ca asta se datoreaza faptului ca tu ai "nulta" inteligenta!

| 4inel a răspuns (pentru soimos):

Mie nu mi-ai dat impresia ca vrei cu adevarat un raspuns la parerile tale.
Mai degraba ai dat impresia ca tu le stii pe toate. Esti undeva in sferele atotstiintei. Un demiurg al cunoasterii.

| soimos explică (pentru 4inel):

Da! Fata de nivelul tau de "nulta" cultura pot fi considerat un "demiurg al cunoasterii"!
Asta nu inseamna ca tu nu ai sanse sa ajungi si tu un alt demiurg al cunoasterii, dar pentru a ajunge la "cunoastere" trebuie sa renunti total la "credinta a proasta", si trebuie sa crezi doar lucruri de notorietate dovedite stiintific!
Adica nu mai trebuie sa stai cu fata catre "credinta irationala" si cu fundul catre stiinta bazata pe "cunoastere rationala" ci trebuie sa faci "stanga-n prejur"!

| 4inel a răspuns (pentru soimos):

Dragul meu, asa am crezut si eu ca a fi credincios este o prostie, mi-a luat ceva ani din viata ca sa ma lecuiesc de AROGANTA STIINTEI. Mereu gaseam argumente impotriva la tot ce spune BIBLIA. Stiinta rationala, de care zici tu, fara religie este oarba, iar religia fara stiinta rationala este schioapa. Este ca un om care sta pe doua picioare. Tu vrei sa ma convingi ca este bine sa stau intr-un picior. Stiinta nu poate dovedi ca nu exista Dumnezeu, unul din argumente este ca stiinta nu opereaza cu certitudini ci cu presupuneri. Astronomia spune ca radiotelescopul tau nu a ajuns la marginea universului sa ne spuna si noua ce este acolo. Dimensiunile 1, 2, 3, dimensional pana la 11 dimensional, descoperite de matematica, astea nu arata ca nu exista Dumnezeu, ele arata ca pot exista lumi paralele unde este posibila existenta Lui Dumnezeu in acele lumi. Genetica, ne spune ca evolutia nu este posibila deoarece informatia genetica nu poate fi modificata (complexitate ireductibila) iar modificarile daca au loc se numesc malformatii genetice, nicidecum evolutie. Fizica spune in legea adoua a termodinamicii ca intamplarea nu da nastere la ordine. Stiinta m-a ajutat sa-mi intaresc convingerea ca Dumnezeu exista, si nu numai atat, El este in control. Am crezut si eu minciuna asta STIINTA A DOVEDIT CA, nu a dovedit nimic, sunt doar niste presupuneri, care nu pot fi dovedite. Atunci cand faci afirmatii de genul Stiinta a dovedit ca, te rog sa specifici si ce ramura a stiinei a dovedit acel lucru. ex. Materialismul, ca sa cred eu toate miliardele alea de intamplari ar trebui sa fiu naiv. Stiinta m-a ajutat sa gandesc rational, matematica, fizica biologia, chimia, si altele. Deci eu trag o concluzie din toate astea. Mi-ar trebui prea multa credinta sa fiu un ateu materialist. Moartea este cel mai puternic argument, viata mea este prea scurta sa-mi pierd vremea cu lucruri care nu ma implinesc cu adevarat. In fata mortii nu sunt atei. Eu am luptat impotriva Lui Dumnezeu, dar am fost invins. Si daca te lupti la nesfarsit, Il dai jos din Gloria Lui? Noi vom putrezi intr-o groapa dar El este Vesnic, El nu are nevoie de argumentele mele. Daca nu-ti place matematica, daca mor toti profesorii de matematica, crezi ca 1+1 va avea alt rezultat? Daca vor muri toti crestinii va disparea Dumnezeu?

| soimos explică (pentru 4inel):

Ti se pare normal faptul ca te-ai intors cu fundul catre Cunoastrea Rationala si acum te adapi din izvorul prostirii bazat pe Credinta Irationala?

| 4inel a răspuns (pentru soimos):

Ai citit tot comentariul meu?
Ti-am dat acolo cateva dovezi ale stiintei care nu neaga existenta lui Dumnezeu.
Eu nu neg gandirea rationala. Eu neg extremele.
Stiinta rationala fara credinta este oarba, pentru ca vede doar o parte din lucruri. La fel si credinta fara ratiune este degeaba duce la fanatism.
Poti zbura doar cu doua aripi, ratiune si credinta.
Nu lua extremele ca nu ajungi la nimic. Asta a fost si problema mea.

Sa-ti dau un exemplu:
Tu fara sa vrei traiesti prin credinta.
Presupui anumite lucruri si le crezi ca sunt adevarate. fara sa le poti dovedi.
Poti tu sa dovedesti ca afirmatiile pe care le faci sunt adevarate?
Tu doar le afirmi si le crezi, dar nu spui ce instrumente ai folosit ca sa dovedesti falsul.

Cartea aceea pe care ti-am recomandat-o te scapa de un chin inutil.
Vrei sa sapi gradina eu ti-am oferit un harlet, dar tu nu vrei vrei sa racai cu mana in pamant. Tipul este un om foarte rational, nu se joaca cu vorbele.

| 4inel a răspuns:

Cu privire la critica Bibliei iti recomand sa cauti cartea "Noi marturii supuse dreptei judecati" de Josh MkDowell. Vei gasi acolo destule argumente la majoritatea parerilor tale despre Biblie, despre Isus, si altele. Este o carte groasa dar se merita sa o ai.

| soimos explică (pentru 4inel):

Nu mersi!
decat sa ma las smintit de minciunile unor oameni, prefer sa gasesc adevarul in minciunile lui Dumnezeu