| Moisie a întrebat:

Cum va explicati faptul ca Isus este considerat ca fiind Fiul lui Dumnezeu, conform povestii cu Sfanta Treime, cand se stie ca si el Isus facea parte din aceasta Treime, si de ce nu este considerat ca fiind propriul sau fiu, afirmatie care este la fel de adevarata ca si aceea ca ar fi fiul lui Dumnezeu?

19 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Toate, dar absout toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| Moisie explică (pentru milan9):

Vezi ca intrebarea nu se referea la ROLUL Treimii ci cum un Tata si Fiul sau o lasa gravida pe viitoarea mama a fiului (a aceluiasi fiu care a lasat-o gravida) desi nu s-a nascuse inca!

Tu intelegi ceva din aceasta povestire diabolica?
Incerca sa lamuresti problema asta, si nu rolul pe care aceasta Treime l-a avut in nasterea diabolica a acestui fiu care este numit Lucifer, adica Diavolu!

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’...

| Moisie explică (pentru milan9):

Profetul Isaia vorbea despre un Messia al religiei mozaice si nu despre acest mesia al religiei crestine, adica acel Messia care este slavit ca Lucifer, adica Diavolul!

| milan9 a răspuns:

Toate, dar absout toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| Moisie explică (pentru milan9):

Toate problemele vin de acolo unde voi nu vreti sa acceptati adevarul ca Isus din Nazareth era un rabin al religiei mozaice si ca atare el NU s-a convertit niciodata la crestinism si nici NU a propovaduit NIMIC crestinilor, ci doar coreligionarilor sai!
Asa ca vedeti-va de Luciferul vostru si nu va mai bagati nasul in fundul altei religii ca va ungeti pe nas si veti deveni niste UNSI, adica unsi cu adevarat si nu doar numiti asa prin minciuna!

| milan9 a răspuns:

Cuvintele tale raman doar niste hule murdare. Iata de ce...

Data fiind KENOZA pe care o avea de indeplinit Mantuitorul, dar si datorita legaturii stranse dintre lucrarea Tatalui a Filui si a Duhului Sfant, a existat acea "contributie" a Duhului Sfant la Intrupare, contributie prin care Fiul doar a primit trup din Fecioara Maria.

Paternitate biologica nu a existat (asa cum si in cazul clonarii nu exista "paternitate biologica") din partea nimanui.

| ElenaRomann a răspuns:

Doar nu te astepti sa inteleaga tocmai un muritor ca tine o taina ce tine de Natura divinitatii. Ai descoperit pe toate celelalte si ti-a mai ramas sa il iei la rost pe Dumnezeu in privinta tainelor Sale?

| Moisie explică (pentru ElenaRomann):

Tinand cont de faptul ca Dumnezeu nu sustine aceasta prostie mizerabila, am plecat de la ideea ca aceasta idiotenie este scrisa de oameni idioti, asa ca nu e vorba de "taine Dumnmezeiesti" ci de idiotenii prostesti

| ElenaRomann a răspuns:

Vei gasi expresia de 'Fiu al lui Dumnezeu" de sute de ori in Scriptura. Ai citit SCRIPTURA?

| Moisie explică (pentru ElenaRomann):

Da am citit-o dar nu am gasit nicio explicatie cum a ajuns sa fie Isus Fiul lui Dumnezeu!
Poate ma ajuti tu si imi dai un link catre acel pasaj cu Treimea, pasaj care explica cum a devenit Isus fiul lui Dumnezeu!
Ca doar tu ai citit sriptura ...NUUUU?

| ElenaRomann a răspuns (pentru Moisie):

Sunt sute astfelnde versete in Sfanta Scriptura dar u nu ai pic de consideratie fata de aceasta Sfanta Scriptura. Esti complet lipsit de cunoastere in privinta invataturii apostolilor.

| Moisie explică (pentru ElenaRomann):

Pai da-mi sim mie numai una din cele cateva sute. nu de alta dar eu am studiat Biblia, si nu am gasit absolut niciuna.
Scuza-ma ca nu cunosc invataturile apostolilor, dar nu e vine mea ca ele nu se afla in Biblie, deci nu am cum sa le cunosc!
Tu le cunosti?
Daca da de unde? Sau le stii pentru ca vorbesti la telefon cu Dumnezeu? Sau poate vorbeste gura fara tine!

| Marian001 a răspuns:

Dumnezeu,il descopera cel mai bine pe Iisus Hristos ca fiu al Sau la Schimbarea la fata: Vorbind el încă, iată un nor luminos i-a umbrit pe ei, şi iată glas din nor zicând: "Acesta este Fiul Meu Cel iubit, în Care am binevoit; pe Acesta ascultaţi-L". Şi, auzind, ucenicii au căzut cu faţa la pământ şi s-au spăimântat foarte.(Matei 17, 1-9),sau la Botezul Domnului:"Şi în zilele acelea, Iisus a venit din Nazaretul Galileii şi S-a botezat în Iordan de către Ioan. Şi îndată, ieşind din apă, a văzut cerurile deschise şi Duhul ca un porumbel coborându-Se peste El. Şi glas s-a făcut din ceruri: Tu eşti Fiul Meu cel iubit, întru Tine am binevoit" (Mc. 1:9-11)
Iisus Hristos face parte din Sfanta Treime, vedem inca si din Vechiul Testament, cand Avraam vede 3 oameni venind catre el, fiind cele 3 persoane ale Sf.Treimi,si ii binevesteste ca va avea fiu, desi este batran.Tot asa si la stejarul Mamvri, este o inchipuire a Sfintei Treimi.Iar in Noul Testament Iisus Hristos ia chip omenesc si moare pentru pacatele noaste, ca noi sa credem in el.

| Moisie explică (pentru Marian001):

Ai dreptate, Dumnezeu l-a descoperit cel mai bine pe Isus, si asta vedem in Deuteronom 13:1 dar si in Apocalipsa 12:12, unde ne promite ca il va trimite pe Isus pe pamant.
2 Se pare ca tu nu prea intelegi ca Fiul sau a avut religia mozaica si nu crestina, asa ca in scenele pe care tu le-ai luat din Biblia religiei mozaice trebuie intelese in contextul religiei mozaice, si nu in contextul sarlatanilor care au FURAT o Biblie care nu este a religiei lor, decat eventual in minciouna sau in capul acelora care cred totul a proasta fara sa stie nimic!
Aia cu Isus si cu Sfanta Treime Diabolica a crestinilor, este valabila doar pentru icei care cred dar nu stiu nimic. Daca tu gasesti in Biblie vreun verset care vorbeste despre felul in care Isus s-a nascut din Sfanta Treime in care el devine propriul sau Tata dar si propriul sau fiu, eu imi retrag tot ce am spus si sunt dispus sa ma pocaiesc, adica sa ajung un zombi lobotomizat ca toti fanaticii religiosi

| Marian001 a răspuns (pentru Moisie):

Se vede ca esti prosthappy. Iisus a fost din totdeauna in Sfanta Treime.In dogmatica ortodoxa, exista un Atribut care se numeste Aseitatea, adica existenta de sine.Vedem ca Sfanta Treime a fost tot timpul aceeasi.Pentru aceasta trebuie insa sa ai credinta, sa crezi pur si simplu, nu trebuie sa ai dovezi. Dumnezeu zice:Eu sunt cel ce sunt.dar se refera la toata Treimea, pentru ca este un intreg.Precum soarele are :caldura, isi trimite razele sale, si lumina.Tot asa si Sfanta Treime nu poate fi o persoana fara cealalta.
"Eu sunt Cel ce este, Inceputul si Sfarsitul, Alfa si Omega, Cel dintai si cel de pe urma."

| Moisie explică (pentru Marian001):

Se vede de la o posta ca esti destept (ca noaptea), Isus a fost doar un dulgher, si vedem ca in fisa postului, nu prostului sau, (din Biblie) nu scrie nimic despre cum el, ca parte a treimii a lasat-o gravida pe viitoarea sa muma ca din sarcina sa se naca tot el care a lasat-o gravida, neexistand o asemenea informatie, inseamna ca Isus este mai degraba Fiul Ploii decat fiul lui Dumnezeu.
Sa crezi una ca asta trebuie musai sa fi macar atat de dashtept cat esti si tu.
Dumnezeu nu va zice voua crestinilor absolut nimic ci doar celor care respecta Legamantul cerut de El. e clar asta?
Sau te impiedica Sfanta Treime formata din prostie, lipsa de cultura si credinta a proasta?
Cu versetul tau de la coada sunt de acord, el era la inceput un inger de incredere a lui Dumnezeu, adica Satana. si dupa ce s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu, (vezi Isaia 14:12) a fost azvarlit in Iad, unde in calitate de sef al cheilor mortii si ale Iadului iti asigura si tie SFARSITUL, in imparatia sa IADUL!

| Marian001 a răspuns (pentru Moisie):

Ma se vede ca tu nu crezi in Dumnezeu, pentru aceasta citeste in psalmul 52 cap1:Zis-a cel nebun intru inima sa:"Nu este Dumnezeu!"Dar tu zici cu voce tarelaughingesti mai destept.

| Moisie explică (pentru Marian001):

Pai tu ai impresia ca tu crezi in Dumnezeu?
Pai religia ta NU are niciun Dumnezeu si nici voi crestinii NU ati facut niciun Legamant cu el, si cea mai clara dovada este faptul ca tu dai un exemplu din Psalmii unei alte religii care ARE Dumnezeul ei, si in care toti credinciosii respecta Legamantul pe care Dumnezeu l-a pretins de la cei care cred in el!
Asa ca daca tu nu ai facut ceea ce pretinde Dumnezeul religiei mozaice, inseamna ca nu ai Dumnezeu, pentru ca El nu te accepta, si acesta este motivul pentru care "dumnezeul" tau este falsul Christos(adica Christosul care NU este Christos pentru ca NU a fost UNS) adica Luciferul la care se inchina toata crestinatatea, si doar catolicii au curajul sa o recunoasca asa cum vedem si in acest filmuletz:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Asa ca tu si ceilalti ca tine sunteti mai rai decat niste atei, pentru ca ateii nu il slavesc pe Lucifer, asa cum il slaviti voi ca sa va bateti joc de Creator!
Si asta va avea consecinte fatale pentru toti cei care in mod constient sau inconstient isi bat joc de El!
Acum daca ai aflat, si mai persisti in aceasta greseala fatala, intri si tu in categoria celor care sunt CONSTIENTI ca-si bat joc de El, dar care isi bat joc de Dumnezeu pentru ca il adora pe Lucifer, adica pe Dracu, lucru confirmat si de faptul ca crestinii NU urmeaza Legea data de Dumnezeu, ci Legea Noua a unor sarlatani care au primit de la Christos Putere si Stapanire peste toti Dracii,... si nu ingerii! Asa cum recunoaste Luca in cap 9:1!