| Moisie a întrebat:

De ce este Isus considerat ca fiind Fiul lui Dumnezeu si nu propriul sau fiu,
ca doar era si el un mebru al acelei Treimi care a fecundat-o pe fecioara Maria, exact la fel ca Dumnezeu?
Credeti cumva ca a luat medicamente care l-au sterilizat?

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Chiar nu înţeleg! Tu daca nu esti crestin, de ce iti place sa murdaresti si sa persecuti crestinismul?

Vrei sa fii in fiecare zi dovada vie ca persecutarea impotriva crestinismului continua astazi cu mai multa violenta decat oricand altcândva?

| MissHalcyon a răspuns (pentru milan9):

Ti-a taiat cineva o mana pentru ca ai raspuns la intrebarea asta?

| milan9 a răspuns:

Câteva informatii despre Fiul lui Dumnezeu ti-am recomandat si ieri, dar nu te-ai arătat decât un denigrator al SFANTEI SCRIPTURI thinking :

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Apoc. 3, 21- "Celui ce biruieşte îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu, precum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui."
Apoc 4, 2 – "Îndată am fost în duh; şi iată un tron era în cer şi pe tron şedea Cineva."
Apoc 4, 10 –"Atunci cei douăzeci şi patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce şedea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor şi aruncau cununile lor înaintea tronului"
Apoc 4, 11 – "Vrednic eşti, Doamne şi Dumnezeul nostru, să primeşti slava şi cinstea şi puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile şi prin voinţa Ta ele erau şi s-au făcut."

| Moisie explică (pentru milan9):

Informatiile tale sunt de fapt DEZINFORMARI, ce spune Parpanghel Purandel sau Ioane, adica niste primitivi, nu are nicio valoare.
Iar referirile la profeti sunt neclare, ele se refera la un UNS, adica la un Messiah, iar Isus nu a fost UNS niciodata in nicio functie, ca daca ar fi fost UNS faceau apostolii referiri la Ungerea lui in functie, dar nici un apostol nu spune nimic despre ungerea lui Isus!
Asa ca nu mai incerca sa aburesti lumea cu Biblia, pentru ca Biblia nu are nicio valoare fiind un text FURAT de la o alta religie si apoi modificat de mincinosi!