| Moisie a întrebat:

Cum va explicati povestea nasterii lui Isus din Treimea din care facea chiar el parte?
Cum gasiti faptul ca, judecand logic acest lucru, am observa ca Isus era si propriul tau fiu(ca fiu al Treimii) darsi propriul tau tata ca parte a Treimii?

Răspuns Câştigător
| ada92 a răspuns:

Cuvantul "treime" sau "trinitate" nici macar nu apare in Biblie, deci este cat se poate de clar o invatatura falsa inventata de oameni

| Moisie explică (pentru ada92):

Bingo!
Trinitatea este o "lucratura a Diavolui".
Cum altfel iti poti explica ca Isus este si propriul sau fiu dar si propriul sau tata rezultat din incestul cu viitoarea sa mama?
Ce vrei mai diabolic decat acest lucru?
Si apoi sa te miri ca in VT nu exista Diavol si ca Diavolul s-a nascut odata cu NT, adica cu nasterea lui Isus!

12 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nasterea a tinut doar de "firea umana" pe care El a imbracat-o temporar, natura umana preluata alaturi de NATURA SA DIVINA, fire divina pe care o are din VESNICIE:

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe "Yahve" pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos): "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’...

| Moisie explică (pentru milan9):

B\Vrei sa zici ca Isus era un fel de animal care doar s-a imbracat in "firea umana"?
Pai natura divina are si bulibasa Purandel. ca doar toti oamenii de Dumnezeu suntem creati ....sau nu?
Isus nu este Messia, pentru ca Messia inseamna in traducere un UNS, iar Biblia nu pomeneste nimic de ungerea lui Isus ca Messia si nici Christos pentru ca si una si alta inseamna acelasi lucru si anhume UNSUL.
Asa ca profetul Isia se refera la un Christos adevarat si nu la diavolul -Lucifer care isi spune Christos desi nu a fost UNS!
E clar?

| milan9 a răspuns:

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu cu creatura, cea pe care tocmai EL a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe "Yahve" pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos): "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’...

| Moisie explică (pentru milan9):

Da as putea fi de acord cu afirmatia ca si Hristos este Fiul lui Dumnezeu asa cum suntem toti oamenii creati de EL, doar ca nu stiu cine este Christosul la care te referi pentru ca Christos inseamna un UNS, iar dulgherul Isus nu a fost UNS niciodata, nici macar la f...nd cand avea hemoroizi!

| milan9 a răspuns:

Prin Întruparea Sa, Mântuitorul Hristos, păstrându-şi divinitatea, şi asumându-şi şi firea umană, El şi-a asumat şi "slăbiciunea" acestei firi în relaţia cu oamenii dar şi cu Tatăl. Preluarea "rolului" de Om şi Mântuitor trebuia să fie făcută până la capăt...

Filipeni 2, 6 - "Care, DUMNEZEU FIIND ÎN CHIP, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
Filipeni 2, 6 - "Ci S-A DEŞERTAT PE SINE, CHIP DE ROB LUÂND, făcându-Se ("rol" asumat de bună voie) asemenea oamenilor, şi la înfăţişare aflându-Se ca un om,"
Filipeni 2, 6 - "S-A SMERIT PE SINE, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce."

| milan9 a răspuns:

Versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu cu adevarata sa NATURA DIVINA:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| Moisie explică (pentru milan9):

Si de unde ai tras tu concluzia ca aici e vorba de Isus?
Aici e vorba exact de Simon Bar Kochma care a fost UNS ca Rege si acceptat ca Messia si daca nu stii, atunci afla ca Fii ai lui Dumnezeu sunt toti liderii spirituali ai porului Dumnezeu, si ecavt Simon Bar Kochba era un asemenea leader pentru ca era REGE si Christos, si nu un tamplar prapadit si lenes care vagabonda cu o ceata de golani desculti.

| Scarbo a răspuns:

Multi crestini nici nu stiu ce-i aia treime.

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Vai, oare nu le este rusine sa recunoasca ca fiind crestini, daca nici macar atata lucru nu stiu?

| Scarbo a răspuns (pentru Moisie):

Asta-i o chestie pe care o inveti la ora de religie, dar o chestie ce nu o inveti acolo este acela ca biblia are 2 testamente, cam 80% din colegii mei nu stiu ca biblia are 2 testamente, si ca aventura lui jesus este in a 2lea.

| Moisie explică (pentru Scarbo):

Faptul ca preotul minte la ora de religie nu este nicio dovada ca Isus s-a nascut din Treime si nu din soldatul roman Iulius Abdes Pandira cum o zic istoricii si contemporanii care l-au cunoscut pe Isus.
In plus de asta retine ca Biblia este o scriptura FURATA de la religia mozaica, care a fost interpretata in mod mincinos de clerul crestin, asa ca te sfatuiesc sa nu prea crezi ce scrie acol;!